• <

Agility Logistics podsumowuje pierwszy kwartał 2018

ew

30.05.2018 09:40 Źródło: Agility

Partnerzy portalu

Agility Logistics podsumowuje pierwszy kwartał 2018 - GospodarkaMorska.pl

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, ogłosił wyniki finansowe za 1. kwartał 2018. Zysk netto wyniósł ponad 60 mln USD (18,9 mln KWD*) i wzrósł o 29,8 proc. w porównaniu z Q1 2017. Przychody osiągnęły poziom 1,23 mld USD (371,8 mln KWD) a zysk operacyjny (EBITDA) – ponad 125 mln USD (37,7 mln KWD). Bardzo dobre wyniki odnotował także polski oddział Agility Logistics, osiągając wzrosty we wszystkich obszarach świadczonych usług. Szczególnie dotyczy to spedycji lotniczej, tu firma odnotowała rekordowy 84 proc. wzrost obrotów w porównaniu do analogicznego okresu w 2017 roku.


„Agility nadal osiąga znakomite wyniki. Dwucyfrowy wzrost EBITDA potwierdza utrzymanie tempa rozwoju z ostatnich trzech lat. GIL utrzymuje zyskowność dzięki wynikom osiąganym w spedycji morskiej i lotniczej oraz stałemu podnoszeniu wydajności. Spółki grupy Infrastructure też zanotowały wzrost i osiągają wyniki zgodne z przyjętymi założeniami” mówi Tarek Sultan, CEO i wiceprzewodniczący rady nadzorczej Agility.


Agility Global Integrated Logistics (GIL)


W 1. kwartale przychody brutto GIL wzrosły o 15,7 proc. do ok. 920 mln USD (278,1 mln KWD). Przychody ze spedycji lotniczej zwiększyły się o 22,1 proc., na co wpłynął głównie wzrost wolumenu przesyłek (w tonażu o 4,8 proc.). W spedycji morskiej firma odnotowała wzrost przychodów o 14 proc. (wzrost TEU o 11,5 proc), w logistyce kontraktowej o 15,1 proc. a spedycji drogowej o 8,4 proc.
Przychody netto w Q1 wzrosły o 7,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2017 roku. W spedycji lotniczej, dzięki poprawie rentowności, przychody netto zwiększyły się o 18,7 proc., w spedycji morskiej o 7,1 proc. W przypadku logistyki kontraktowej przychody netto wzrosły o 5,8 proc. Z powodu presji cenowej w spedycji drogowej i logistyce projektowej marża netto zmniejszyła się do 23,3 proc. z 24,9 proc. w analogicznym okresie ub.r.  Pod względem geograficznym, najlepsze wyniki w spedycji lotniczej i morskiej Agility osiągnęło w regionie Azji i Pacyfiku, Europie oraz obu Amerykach. Logistyka kontraktowa najszybciej rozwijała się na Bliskim Wschodzie i Azji-Pacyfiku. Zysk operacyjny EBITDA wyniósł ponad 24 mln USD (7,4 mln KWD), przy wzroście marży z 2,4 proc. w Q1 2017 do 2,7 proc.
Tak dobre wyniki GIL wynikają z realizacji strategii „Focus and Capability”, ukierunkowanej na wdrażanie wybranych rozwiązań dla zdefiniowanych grup klientów, podnoszeniu efektywności sprzedaży oraz skutecznym rozwijaniu szlaków handlowych. GIL skupia się także na technologicznej transformacji procesów operacyjnych, w tym wdrażaniu systemów i rozwiązań, które umożliwiają lepsze wykorzystanie know-how oraz poprawiają skuteczność i produktywność operacji własnych i klientów. Agility rozwija też narzędzia, które usprawniają obsługę klientów online.


Tarek Sultan komentuje „W ostatnim czasie uruchomiliśmy Shipa Freight, usługę online skierowaną do segmentu o ogromnym potencjale – małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią większość na rynku. Shipa Freight pozwala sprawdzać stawki, dokonywać rezerwacji, płacić za transport oraz śledzić przesyłki morskie i lotnicze na całym świecie. Wszystko przez Internet i w ciągu kilku sekund”.
Grupa Infrastructure (RED, Tristar, NAS, UPAC, GCS)


W 1. kwartale przychody grupy Infrastructure wzrosły o 20,7 proc., a zysk operacyjny EBITDA zwiększył się o 24,6 proc. do ponad 112 mln USD (34,1 mln KWD). Agility Industrial Real Estate (RED) poprawił wydajność obiektów w Kuwejcie i zwiększył zakres usług magazynowych. Już wkrótce w Rijadzie otworzy pierwszy magazyn o powierzchni 80 tys. m², firma umacnia też pozycję w Afryce i poszukuje lokalizacji pod budowę kolejnych parków logistycznych. Tristar, dostawca usług logistycznych dla branży petrochemicznej, podpisał nowe umowy na realizację projektów „pod klucz”. Znaczący wzrost w Q1 odnotował National Aviation Services (NAS), głównie dzięki rozpoczęciu działalności w Ugandzie i poprawie wyników na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Afganistanie, Maroku i Tanzanii. Zajmujący się zarządzaniem nieruchomościami UPAC zwiększył wydajność operacji w Kuwejcie, jest też zaangażowany w budowę gigantycznego centrum handlowego Reem Mall w Abu Zabi. Wyniki poprawiła także spółka GCS, zarządzająca obsługą celną w portach w Kuwejcie.


Agility Logistics w Polsce


W 1. kwartale polski oddział Agility Logistics utrzymał wysokie tempo rozwoju, obroty firmy wzrosły o 27 proc, a przychód netto o 11 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. We wszystkich obszarach działalności, czyli spedycji drogowej, lotniczej, morskiej i kolejowej, firma odnotowała znaczące, dwucyfrowe wzrosty. Najbardziej dynamicznie w tym kwartale rozwijały się usługi spedycji lotniczej, tu obroty zwiększyły się aż o 84 proc. w porównaniu z Q1 2017. Agility Logistics zwiększyło portfolio obsługiwanych klientów, zarówno sieciowych jak i lokalnych, rozpoczynając współpracę z nowymi firmami z branży energetycznej, automotive, przemysłowej i hi-tech.


„Ten rok rozpoczął się dla nas bardzo dobrze. W pierwszym kwartale przekroczyliśmy przyjęte założenia, w przypadku obrotów o 12 proc. W związku z tak intensywnym rozwojem zwiększyliśmy zatrudnienie. Nowi pracownicy wzmocnili już dział spedycji lotniczej w Warszawie i spedycji drogowej oraz księgowości we Wrocławiu. W kolejnych miesiącach zamierzamy utrzymać dynamiczne tempo rozwoju, będziemy przygotowywać nowe propozycje dla naszych klientów, stawiamy na jeszcze większe wykorzystanie nowoczesnych technologii. Wiemy, że podstawą sukcesu jest doświadczony i profesjonalny zespół specjalistów. Obecnie jesteśmy w trakcie kolejnych rekrutacji do działów spedycji lotniczej i drogowej oraz pricingu” podsumowuje Karolina Gasińska-Byczkowska, Branch Manager Agility Logistics.  


Podsumowanie


„Agility przyspiesza transformację, jej celem jest uczynienie z naszej firmy światowego lidera w wykorzystaniu technologii cyfrowych w logistyce” mówi Tarek Sultan. „Wprowadzamy nowe produkty cyfrowe, jesteśmy pionierami w dziedzinie wdrażania nowoczesnych modeli logistycznych i rozwiązań technologicznych. Przekształcamy wykorzystywane systemy w taki sposób, aby usprawnić przebieg operacji i zyskać przewagę konkurencyjną. Stale poszukujemy technologii, które pozwolą nam podnieść wydajność operacji logistycznych i obniżyć koszty dla naszych klientów”.

Dziękujemy za wysłane grafiki.