• <

Plany na 2017: międzynarodowe manewry, szkolenie rezerwistów

Strona główna Plany na 2017: międzynarodowe manewry, szkolenie rezerwistów
Plany na 2017: międzynarodowe manewry, szkolenie rezerwistów - GospodarkaMorska.pl

pc

31.01.2017 Źródło: PAP

Ponad 200 ćwiczeń i szkoleń w układzie narodowym i międzynarodowym w kraju i za granicą, szkolenie blisko 40 tys. żołnierzy rezerwy – to priorytety Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na ten rok. Głównym przedsięwzięciem będzie ćwiczenie Dragon-17 – poinformowało w poniedziałek DGRSZ.

W szkolenie zostaną zaangażowane wszystkie rodzaje sił zbrojnych – wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne oraz obrona terytorialna. W Polsce będą ćwiczyć pododdziały armii państw sojuszniczych oraz partnerskich, a polscy żołnierze wezmą udział w wielu ćwiczeniach i szkoleniach zagranicznych.

Na pierwszą połowę roku zaplanowano m.in. trzy duże ćwiczenia taktyczne z wojskami, prowadzone w wymiarze międzynarodowym. Pierwsze z nich to trwające obecnie Bison Drawsko. W czerwcu na poligonach w Szczecinie, Ustce i na Bałtyku odbędzie się ćwiczenie Baltops, a w Orzyszu manewry Saber Strike.

Polscy żołnierze wezmą także udział w cyklu wspólnych szkoleń i ćwiczeń z amerykańską Pancerną Brygadową Grupą Bojową ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team) oraz z Batalionową Grupą Bojową, która przybędzie do Polski w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (EFP – ang. Enhanced Forward Presence).

Jak poinformował mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego RSZ, głównym przedsięwzięciem szkoleniowym tego dowództwa i podległych mu jednostek będzie zaplanowane na drugą połowę września ćwiczenie taktyczne z wojskami Dragon-17. Obok pododdziałów zawodowych, powołanych żołnierzy rezerwy oraz żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i organów administracji państwowej, w wybranych epizodach mają wziąć udział także członkowie organizacji proobronnych.

Manewry pod kryptonimem Dragon są organizowane co dwa lata. W tegorocznej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, planowany jest znaczący udział wojsk z krajów członkowskich NATO i państw partnerskich sojuszu. Ćwiczenie odbędzie się praktycznie na terenie całego kraju, nie tylko na wybranych poligonach. Głównym ćwiczącym będzie 12. Dywizja Zmechanizowana, a w roli kierownika ćwiczenia wystąpi dowódca generalny RSZ.

W bieżącym roku planuje się kontynuację polsko–amerykańskiego szkolenia pododdziałów lotniczych (Aviation Detachment) w Powidzu i w Poznaniu oraz polsko–kanadyjskiego (Maple Detachment) na poligonach w Drawsku, Dębie i w Wędrzynie, a także udział polskich instruktorów w międzynarodowych szkoleniach na Ukrainie. W ramach szkolenia poza granicami kraju, polscy żołnierze wezmą udział m.in. w organizowanym przez Dowództwo Armii Stanów Zjednoczonych w Europie (USAEUR) ćwiczeniu Saber Guardian oraz w międzynarodowym ćwiczeniu morskim Northern Coasts na Bałtyku.

Kolejny priorytet na ten rok to szkolenie rezerw osobowych na potrzeby użycia w sytuacji kryzysowej lub w razie wojny. Po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej, głównym źródłem pozyskiwania rezerwistów stała się służba przygotowawcza. W 2017 r. w jednostkach i centrach szkolenia w ramach trzech turnusów służby przygotowawczej planuje się przeszkolić ponad 12 tys. ochotników na potrzeby korpusu szeregowych – przypomniało Dowództwo. W ramach pierwszego tegorocznego turnusu, od stycznia szkoli się ponad 3 tys. żołnierzy, kolejni ochotnicy stawią się do służby w maju i we wrześniu.

W tym roku odbędą się także dwa turnusy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów: w lutym i w lipcu pięciomiesięczne szkolenie w szkołach podoficerskich w Dęblinie, Poznaniu i w Ustce rozpocznie 100 ochotników.

By podtrzymać nawyki szkoleniowe i podnosić kwalifikacje rezerwistów, planuje się powołać ok. 16 tys. żołnierzy rezerwy na ćwiczenia obowiązkowe. Żołnierz rezerwy tylko raz w roku może być wezwany na takie ćwiczenia, dlatego ich terminy planuje się głównie pod kątem uczestnictwa w dużych ćwiczeniach wojskowych. Ćwiczenia rezerwistów mają być połączone ze szkoleniem żołnierzy zawodowych. Rezerwiści wezmą udział m.in. w manewrach Dragon.

Kontynuowane będzie szkolenie żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych: w ćwiczeniach rotacyjnych weźmie udział ponad 12 tys. żołnierzy NSR w jednostkach wojskowych bezpośrednio podległych Dowództwu Generalnemu RSZ.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33686,00 $ tona 1,78% 11 maj
 Cynk 3004,00 $ tona -1,09% 11 maj
 Aluminium 2549,00 $ tona -0,62% 11 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.