• <

Plany Manili ws. wyspy na Morzu Południowochińskim – nielegalne

pc

02.05.2017 08:08 Źródło: PAP
Strona główna Plany Manili ws. wyspy na Morzu Południowochińskim – nielegalne
Plany Manili ws. wyspy na Morzu Południowochińskim – nielegalne - GospodarkaMorska.pl

Ambasador Chin na Filipinach Zhao Jianhua twierdzi, iż plany Filipin ws. rewitalizacji infrastruktury na wyspie Pagasa (Thitu) na Morzu Południowochińskim są nielegalne, a Manila bezprawnie ją zajmuje – poinformowała w poniedziałek filipińska TV ABS-CBN.

Na pytanie o reakcję Chin na zapowiedziane przez Filipiny rozpoczęcie prac rewitalizacji zabudowań i wyposażenia wyspy Pagasa (wchodzi w skład archipelagu Spratly), które mają ruszyć w lipcu, Zhao odpowiedział, iż jego zdaniem Chiny będą podążać drogą pokojowych negocjacji.

Zaznaczył jednak, że Pekin „postrzega zajmowanie tych wysp przez Filipiny jako niezgodne z prawem i dlatego znajdujące się na nich budynki także są niezgodne z prawem”.

Chiński dyplomata odniósł się również do incydentu z 21 kwietnia, kiedy to chińska armia kilkakrotnie nakazała lecącemu na Pagasę samolotowi z filipińskim ministrem obrony Delfinem Lorenzaną na pokładzie, by jak najszybciej opuścił chińską przestrzeń powietrzną.

Zdaniem ambasadora, takie działanie to standardowa procedura. – Nasze stanowisko głosi, że to nam przysługuje prawo do tych wysp i raf.Jeżeli jakiś samolot narusza naszą przestrzeń powietrzną, wydajemy ostrzeżenia – oświadczył Zhao cytowany przez filipińską telewizję.

Ambasador zdementował też informacje o utrudnianiu pracy filipińskim rybakom przez jednostki chińskiej straży przybrzeżnej w spornych rejonach Morza Południowochińskiego. – Te doniesienia nie zostały zweryfikowane. To tylko relacje. Nie widziałem żadnych twardych dowodów potwierdzających te zarzuty – oświadczył Zhao, dodając, że nie sądzi, by tak niewiele znaczące kwestie zagrażały kierunkowi, w którym zmierzają filipińsko-chińskie stosunki.

W niedzielę rozpoczęła się wizyta jednostek chińskiej marynarki w mieście Davao na południu Filipin. To pierwsza taka wizyta, odkąd oba kraje zaczęły toczyć spory terytorialne na Morzu Południowochińskim. Ostatni raz chińskie okręty przebywały na Filipinach w 2010 roku.

Obserwatorzy krytykują „zbyt miękkie” stanowisko prezydenta Filipin Rodriga Duterte w sprawie konfliktów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. W podsumowaniu zakończonego w sobotę w Manili 30. szczytu ASEAN nie zawarto informacji o wygranej Filipin z Chinami przed Stałym Trybunałem Arbitrażowym w Hadze z 12 lipca ubiegłego roku. Sprawa dotyczyła właśnie roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.