• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Otwarcie kładki na Wyspę Spichrzów

ew

03.09.2020 22:18 Źródło: gdansk.pl

Partnerzy portalu

Otwarcie kładki na Wyspę Spichrzów - GospodarkaMorska.pl
fot. D.Paszliński

Kładka Św. Ducha – taką nazwę zyskała oddana do użytku na początku sierpnia kładka łącząca Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów. Dziś, 3 września, odbyła się uroczystość nadania nowemu obiektowi imienia i oficjalne otwarcie. Kładka została wybudowana w ramach Partnerstwa publiczno - prywatnego.

- Zabudowa Wyspy Spichrzów to jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych realizowanych w Gdańsku, kładka łącząca wyspę z Długim Pobrzeżem jest jego elementem publicznym, w sumie w ramach partnerstwa zostanie zrealizowanych dziewięć celów publicznych  – powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Musimy sobie też przypomnieć, kto jest autorem tego sukcesu. Ten teren nie zostałby zagospodarowany, ten projekt nie zostałby zrealizowany, gdyby nie determinacja Pawła Adamowicza.

Kładka ma 57 metrów długości i 4,5 metra szerokości, przeznaczona do ruchu pieszego, otwiera się poprzez obrót przęsła na wyspie centralnej i jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Fundament kładki, o wadze co najmniej 100 ton, przypomina wynurzającą się na powierzchnię łódź podwodną. To na nim będzie obracać się pomost. Wynurzający się element ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną na wypadek uderzenia przepływającego statku.

Kładka będzie obracana na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego. Sygnał wysłany będzie do pracownika obsługi, który otwierać będzie kładkę za pomocą pilota. Harmonogram otwarć kładki jest skoordynowany z istniejącą kładką na Ołowiankę oraz umożliwia płyny ruch jednostek pływających.

Obiekt wyposażony jest w ciekawe szklane elementy pomostu podświetlone od spodu, pochylone balustrady oraz zgodną z wytycznymi konserwatorskimi iluminację.  Doskonale komponuje się w krajobrazie Starego Miasta, stanowi atrakcyjny punkt widokowy dla użytkowników oraz pozwoli lepiej skomunikować obszar północnego cypla Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem.

Kładka jest inwestycją realizowaną w ramach Partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę Granaria Development Gdańsk, która zabudowuje północny cypel gdańskiej wyspy.  Koszt budowy przeprawy to około 10 mln złotych. Powstający w ramach PPP na Wyspie Spichrzów nowoczesny kompleks handlowo-mieszkaniowo-usługowy o łącznej powierzchni użytkowej około 60 tys. m², składa się z hotelu i budynku mieszkaniowo-apartamentowego.

Zawiązane partnerstwo zakładało także budowę opisanej wyżej kładki na wysokości ul. św. Ducha, jak również przebudowanie mostu Stągiewnego na most zwodzony, renowację Długiego Pobrzeża, przebudowanie ul. Chmielnej (już zrealizowane) i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Inwestycja jest realizowana etapami i zakończy się w 2023 roku.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.