• <
gryfia_70lat

Ceremonia wodowania i chrztu holownika H-3 Leszko [foto]

sons

02.06.2020 13:56 Źródło: wojsko-polskie.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ceremonia wodowania i chrztu holownika H-3 Leszko [foto]

Partnerzy portalu

Ceremonia wodowania i chrztu holownika H-3 Leszko [foto] - GospodarkaMorska.pl

We wtorek, 2 czerwca, w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika (H-3) Leszko. To ostatnia z trzech nowoczesnych jednostek typu B860, przeznaczonych do służby w 3. Flotylli Okrętów.

Uroczystość chrztu i wodowania, piątego z sześciu zakontraktowanych holowników proj. B 860 budowanego dla Marynarki Wojennej, miała miejsce w Gdańsku na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Matką chrzestną została pani mgr inż. Hanna Szkodo - dyrektor Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Podczas uroczystości, wypowiedziała ona tradycyjne słowa chrztu: „Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Leszko”, po czym nastąpiło symboliczne rozbicie butelki o burtę jednostki. Następnie rozpoczęło się opuszczanie jednostki na wodę z wykorzystaniem dźwigu pływającego.

W uroczystości wzięli udział: dowódca 3. Flotylli Okrętów – kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia komandor Robert Szymaniuk, przedstawiciel Inspektoratu Marynarki Wojennej oraz zaproszeni goście.

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 r. w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. „Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik”. Realizacja zamówienia dotyczy zaprojektowania i wybudowania jednostek pływających klasy holownik.

Holowniki są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Klasa lodowa holowników pozwala na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Uciąg holowników wynosi ponad 35 t.

Uczestnikiem projektu „Holownik" jako towarzystwo klasyfikacyjne jest Polski Rejestr Statków. PRS sprawuje nadzór nad projektowaniem i budową jednostek oraz przyjmuje je do swojej klasy. Nadaje holownikom klasę lodową, co umożliwi ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.