• <

Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę (wideo)

Strona główna Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę (wideo)
Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę (wideo) - GospodarkaMorska.pl

W samo południe symboliczne wiązanki rzucone na taflę wody uczciły pamięć ludzi morza, którzy nigdy nie wrócili do domów. To tradycja, która rozpoczyna coroczne Święto Morza w Gdyni.

Przed nami Święto Morza – kluczowe wydarzenia czekają nas już w ten weekend, na czele z efektowną Żeglarską Paradą Świętojańską. Zanim jednak radosna część świętowania, ludzie morza najpierw oddają cześć i pamięć tym, którzy nie wrócili z morza i odeszli na przysłowiową „wieczną wachtę”.

Dla tych, którzy nie wrócili do portu

To symboliczne złożenie wieńców na morzu. W piątkowe południe przedstawiciele różnych organizacji i instytucji wypłynęli na pokładzie jednostki Kontroler-20 należącej do Urzędu Morskiego w Gdyni na redę gdyńskiego portu.

Tam, tuż obok czekającego już na miejscu Daru Młodzieży modlitwą prowadzoną przez o. Edwarda Pracza, duszpasterza Ludzi Morza oraz minutą ciszy uczczono pamięć o wszystkich zmarłych na morzu - podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej. Miasto podczas złożenia wieńców reprezentowała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska.

Rozpoczynamy Święto Morza

Wydarzenie jest częścią corocznych obchodów Święta Morza w Gdyni. Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz obchodzone było w Gdyni w 1932 roku, gdy wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, razem z ówczesnym prezydentem RP, Ignacym Mościckim.

Co roku w czerwcu ponawiano imprezę. W trakcie wojny tradycję podtrzymywano na pokładach polskich okrętów. Po wojnie Święto Morza zmieniło swój charakter, wpisując się w rzeczywistość PRL. Obchody w przedwojennym stylu udało się wskrzesić dopiero w 2013 roku. Z programem tegorocznego Święta Morza można zapoznać się pod adresem www.gdynia.pl/swietomorza. W tym roku program z uwagi na pandemię koronawirusa jest dostosowany do możliwości organizacyjnych. Nie zabrakło w nim jednak takich wydarzeń jak koncert otwierający, wspomniana Żeglarska Parada Świętojańska czy regaty i okolicznościowe wystawy.

Źródło:
gdynia.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.