• <
BOTA_2023

Łotewskie okręty na testach w Gdyni

02.08.2015 12:47 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Łotewskie okręty na testach w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

W zeszłym tygodniu poligon w Gdyni odwiedził łotewski niszczyciel min LVNS „Talivaldis”. Okręt przechodził pomiary i minimalizację pól fizycznych. W ramach umowy polsko-łotewskiej podobne operacje przejdą niedługo jeszcze cztery okręty z Łotwy.

LVNS „Talivaldis” był obecny w Gdyni przez trzy dni, w czasie których przeszedł szereg pomiarów pól: elektrycznego, cieplnego, magnetycznego, hydroakustycznego i hydrodynamicznego. Testy przeprowadzono na poligonie kontrolno-pomiarowym, na dnie którego znajduje się specjalistyczna aparatura. Te urządzenia zbierają dane w momencie, gdy przechodzi nad nią jednostka.

Te pomiary są szczególnie ważne dla okrętów służących do niszczenia min. Obecne miny wyposażone są w zapalniki, które reagują przykładowo na pole magnetyczne bądź dźwięk. Jeżeli dany niszczyciel jest zbyt głośny albo emituje zbyt mocne pole może dojść do eksplozji. Ale na tym nie koniec. Jednostka z wysokim polem fizycznym jest dużo łatwiejsza do wykrycia dla wrogów, a niektóre torpedy są naprowadzane przez system akustyczny.

Dlatego tak ważna jest regularna kontrola okrętów, w szczególności tych z długim stażem w marynarce. Wraz z eksploatacją zużywają się elementy mechaniczne, jak silnik czy śruba, co może prowadzić do głośniejszej pracy. Dużym zmianom poddane jest też pole magnetyczne, które wskutek działania pola Ziemi stale rośnie. Dlatego marynarki często poddają swoje okręty demagnetyzacji.

Łotysze nie mogą prowadzić takich procedur u siebie, gdyż brak im potrzebnego sprzętu. Wcześniej korzystali z niemieckich i holenderskich poligonów. W tym roku zdecydowali się jednak testować okręty w Polsce, gdzie jest bliżej, a co za tym idzie taniej. Łącznie w Gdyni zostaną przeprowadzone kontrole aż 5 jednostek. Pierwszą z nich jest LVNS „Talivaldis” - okręt produkcji holenderskiej, zwodowany w 1984 roku, który służy w łotewskiej marynarce od 2008 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.