Od nieco ponad dwóch tygodni, po 3,5-miesięcznej nocy polarnej, uczestnicy całorocznej wyprawy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie znów widzą słońce. Według kierownika Krzesimira Tomaszewskiego w Arktyce właśnie wczesna wiosna jest najpiękniejszym okresem w roku.
- Zawitała do nas nowa energia. Arktyka ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Właśnie dla takich momentów najbardziej się tu przyjeżdża – ta biel okraszona promieniami słonecznymi, to jest coś cudownego – opowiadał PAP polarnik i hydrochemik.
Dodał, że teraz słońce świeci przez około sześć godzin, a z każdym dniem przybywa go o 20-30 minut.
Uczestnicy całorocznej, 48. Wyprawy Polarnej przebywają w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund od czerwca ub. roku. Krzesimir Tomaszewski przyznał, że po tylu miesiącach – w tym 3,5 miesiącach nocy polarnej – on sam miał już myśli, że po powrocie do Polski czas na przerwę w wyprawach (na całorocznej jest drugi raz w ciągu ostatnich trzech lat). - Ale przyszła wiosna, „wszedł” ten najpiękniejszy moment, dla którego znów chciałoby się kiedyś tu wrócić – podkreślił.
Dodał, że to między innymi takie chwile powodują u polarników tzw. gorączkę polarną, czyli „chorobę” nieodpartej chęci uczestnictwa w kolejnych wyprawach polarnych.
- Ale można też popaść w uzależnienie od wypraw; że po powrocie do kraju człowiek nie potrafi sobie znaleźć miejsca w życiu codziennym. Zdarza się, że podczas wyprawy ktoś przewartościuje swoje życie i stwierdza, że wywraca wszystko do góry nogami i chce żyć przygodą, wyprawami. Nietrudno popaść w błędne koło. Dlatego najlepiej jest, kiedy umie się to wyważyć – chcieć i wracać do Arktyki, ale też wracać w pełni do życia codziennego – podkreślił Tomaszewski.
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego – zarządzana przez Instytut Geofizyki PAN – znajduje się nad zatoką Isbjornhamna w fiordzie Hornsund. Jest to południowa część wyspy Spitsbergen, która należy do archipelagu Svalbard. Stacja prowadzi całoroczny monitoring środowiskowy i jest najdalej wysuniętą na północ stałą polską instytucją naukową.
Obecnie przebywają tam uczestnicy całorocznej, 48. Wyprawy Polarnej IGF PAN 2025/2026. (PAP)
akp/ zan/
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się