• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Trwa doprecyzowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki

Strona główna Edukacja, praca Trwa doprecyzowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki
Trwa doprecyzowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki - GospodarkaMorska.pl

ew/wzp.pl

19.05.2020 Źródło: własne

Jeszcze w tym tygodniu nastąpią kolejne próby materiałów, z których powstanie elewacja Morskiego Centrum Nauki. Pierwszy test nie spełnił oczekiwań inwestora - Samorządu Województwa, jak i architekta, który stworzył koncepcję budynku. Nie zabrakło również emocji przechodniów.

Bryła w formie statku, elewacja przypominająca ponakładane na siebie kontenery, a wszystko stłumione specjalną siatką. Tak ma wyglądać Morskie Centrum Nauki i będzie się różnić od pierwotnego projektu, który ma już 10 lat. Inwestor - Samorząd Województwa zagwarantował sobie możliwość tzw. testowania elewacji. Wszystko po to, by ostateczny wygląd budynku spełniał oczekiwania zamawiającego, ale i architekta - autora koncepcji. Pierwsze testy rozczarowały.

- Inwestycja cieszy się sporym zainteresowaniem przechodniów, co tylko potwierdza, że ten obiekt będzie miastotwórczy i ożywi Łasztownię. Wykonawca rozpoczął montaż próbnej elewacji. Ten widok nie wzbudził mojego entuzjazmu, ani zachwytu. Weszliśmy więc w dialog z architektem, by wypracować wskazówki, by dojść do wyglądu, który nas usatysfakcjonuje. Chcemy, aby Morskie Centrum Nauki było wizytówką Pomorza Zachodniego, a nie przedmiotem krytyki – wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz.

Zarówno w ocenie marszałka, jak i twórcy koncepcji architektonicznej Morskiego Centrum Nauki – Piotra Płaskowickiego, jakość wykonania, kolor i przezierność siatki pozostawiają wiele do życzenia.

-  Projekt powstał 10 lat temu i zakładał, że elewacja będzie miała kolor stali cortenowskiej. Dużo się zmieniło, trendy są dziś inne. Odświeżyliśmy ten projekt, by jak najlepiej wpisać się w Łasztownię. Chcemy wykorzystać siatkę elewacyjną, szukamy unikatowości. Jesteśmy teraz w bardzo istotnym procesie poszukiwania ostatecznego materiału na elewację. To początek drogi. Nie odnośmy się do tego, co aktualnie widzimy. To nie ma nic wspólnego z docelowym projektem – powiedział Piotr Płaskowicki.

Jeszcze w tym tygodniu na teren budowy dotrą kolejne próbki materiałów siatki elewacyjnej. Zmianie ulegną także płyty tworzące elewację. Mają być bardziej matowe, mniej błyszczące. Firma ERBUD wykonała już blisko 30 procent prac budowlanych. Powstała płyta fundamentowa parteru, zbudowano ściany i słupy części podziemnej. Trwa wykańczanie słupów i ścian parteru. Ruszyło także zbrojenie i szalowanie ścian oraz słupów drugiego piętra. Budowa Morskiego Centrum Nauki powinna się zakończyć w pierwszej połowie 2021 r. Kolejnym etapem będzie zainstalowanie wystawy.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.