• <
BOTA_2023

Dramatyczna sytuacja na Morzu Śródziemnym. Zaplanowano unijny szczyt

Strona główna Dramatyczna sytuacja na Morzu Śródziemnym. Zaplanowano unijny szczyt
Dramatyczna sytuacja na Morzu Śródziemnym. Zaplanowano unijny szczyt - GospodarkaMorska.pl

Z dnia na dzień sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Każdego dnia z mediów dobiegają sygnały o kolejnych nielegalnych imigrantach, którzy próbują przedostać się do Europy. To tysiące ludzi, którzy ryzykując zdrowiem i życiem, w spartańskich warunkach starają się przepłynąć przez Morze Śródziemne. Wśród nich jest mnóstwo małych dzieci. Sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli, dlatego jeszcze w tym tygodniu ma się odbyć nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej.
 
W ubiegły poniedziałek przeładowana łódź, na której znajdowało się ok. 550 nielegalnych imigrantów z Afryki, przewróciła się. Stało się to ok. 24 godzin od momentu jej wypłynięcia z Libii. Szacuje się, że zginęło ok. 400 osób, głównie dzieci. Już wtedy przedstawiciele organizacji Save the Children wyrazili obawy, że tragedia ta może stanowić preludium kolejnych dramatów, których ofiarami będą osoby uciekające z Afryki Północnej.
 
Eksperci mieli rację. Kolejne dni przyniosły multum kolejnych tragicznych informacji. Najbardziej wstrząsająca dotyczyła wydarzeń, które rozegrały się na Morzu Śródziemnym w nocy z sobotę na niedzielę, gdy na Morzu Śródziemnym zatonął przewożący imigrantów kuter. Pierwsze informacje wskazywały, że liczba ofiar mogła sięgnąć 700 osób. Według najnowszych doniesień może ona przekraczać nawet 900 osób. Udało się uratować tylko 28 pasażerów. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że na przeładowanej jednostce (według BBC miała ona zaledwie 20 metrów długości) doszło do sytuacji, gdy zbyt wielu ludzi stłoczyło się przy jednej burcie. W efekcie doszło do przewrócenia się kutra. Wypadek, do którego doszło w weekend, mógł być najbardziej tragicznym epizodem z udziałem imigrantów, jaki miał do tej pory miejsce na Morzu Śródziemnym.
 
Premier Włoch powiedział, że nikt nie jest w stanie powiedzieć, ilu imigrantów dokładnie znajdowało się na pokładzie kutra. Przyznał jednak, że liczba osób, które zginęły jest zatrważająca.
 
Ofiar na Morzu Śródziemnym byłoby w ostatnich tygodniach z pewnością więcej, gdyby nie pomoc, jakiej udzielają imigrantom załogi statków znajdujących się w tym rejonie. W ubiegłym tygodniu statek „Żerań” należący do Polskich Linii Oceanicznych wziął udział w akcji ratowniczej, podczas, której udało się ocalić ludzi płynących przez Morze Śródziemne na pontonie. W sumie były to 93 osoby. Dwoje niemowląt było w stanie ciężkim. Takich doniesień jest jeszcze więcej.
 
Co gorsza, pomiędzy osobami, które starają się przypłynąć do Europy, coraz częściej dochodzi do konfliktów. Opinia publiczna na świecie została poruszona informacjami na temat 12 chrześcijańskich pasażerów, którzy zostali w ubiegłym tygodniu wyrzuceni za burtę przez muzułmańskich imigrantów.
 
Jeszcze w tym tygodniu w trybie pilnym zostanie zorganizowany szczyt Unii Europejskiej. Dyplomaci będą się zastanawiać, w jaki sposób rozwiązać narastający problem. Premier Włoch, który wzywał unijnych polityków do organizacji nadzwyczajnego szczytu, wyraził nadzieję, że Włochy (to właśnie tam głównie trafiają imigranci, którym udaje się przedostać do Europy), nie zostaną z problemem sami.
 
Według ostatnich informacji (bilans niemal cały czas się zmienia), tylko w tym roku z Afryki Północnej przybyło już 35 tysięcy imigrantów z Afryki Północnej. Tylko od 10 do 17 kwietnia ratownicy udzielili pomocy 13 500 imigrantom. Od początku tego roku, podczas próby przeprawy przez Morze Śródziemne zginęło 1600 osób, podczas gdy przez cały ubiegły rok liczba ofiar sięgnęła 3500 osób.
 

Źródło:
promyskat.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.