• <

USA/Trump: Jestem pewien, że strąciliśmy irańskiego drona

Strona główna Prawo, polityka USA/Trump: Jestem pewien, że strąciliśmy irańskiego drona
USA/Trump: Jestem pewien, że strąciliśmy irańskiego drona - GospodarkaMorska.pl

pc

19.07.2019 Źródło: PAP

Jestem pewien, że wojsko USA strąciło w czwartek irańskiego drona w cieśnienie Ormuz - oświadczył w piątek w Białym Domu prezydent Donald Trump. Jak dodał, Stany Zjednoczone gotowe są odpowiedzieć na inne prowokacje ze strony władz w Teheranie.

Wcześniej wiceszef irańskiego MSZ-u Abbas Aragczi sugerował, że okręt wojskowy USA strącił w cieśninie Ormuz nie irańskiego, lecz własnego drona. Strona irańska utrzymuje - wbrew deklaracjom Trumpa - że nie straciła w czwartek żadnego drona.

Irańska telewizja państwowa pokazała film z drona, którego data nagrania jest późniejsza niż deklaracja Amerykanów o jego strąceniu. Ma to udowadniać, że nie został on zestrzelony przez okręt USA.

W czwartek prezydent Trump ogłosił, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił w cieśninie Ormuz irańskiego drona, który zbliżył się do niego na odległość niecałego kilometra. Nie sprecyzował w jaki sposób miało dojść do strącenia.

Jednocześnie wezwał inne kraje do ochrony swoich statków. Pentagon oświadczył z kolei, że amerykański okręt strącając irańskiego drona "podjął działania obronne".

Kilka godzin przed czwartkowym oświadczeniem Trumpa amerykański Departament Stanu wezwał Iran do natychmiastowego uwolnienia przejętego w Zatoce Perskiej przez siły Gwardii Rewolucyjnej tankowca wraz z jego załogą.

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. Statek ten to Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zaginął on w regionie cieśninie Ormuz w weekend.

Waszyngton oskarża Iran i wspieranych przez to państwo bojowników o atakowanie na wodach Zatoki Perskiej statków, w tym tankowców przewożących ropę naftową. Teheran od dawna grozi zablokowaniem cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest prawie 1/5 światowych dostaw tego surowca, jeśli nie uzyska możliwości eksportowania własnej ropy.

Administracja prezydenta Trumpa chce poprzez zablokowanie eksportu irańskiej ropy zmusić Teheran do renegocjowania porozumienia dotyczącego jego programu nuklearnego.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 42,30 $ baryłka  0,21% 08:55
 Cyna 17080,00 $ tona -2,15% 10 lip
 Cynk 2145,00 $ tona 0,61% 10 lip
 Aluminium 1639,00 $ tona -1,21% 10 lip
 Pallad 2013,50 $ uncja  0,68% 08:45
 Platyna 848,15 $ uncja  -0,08% 08:54
 Srebro 19,47 $ uncja  0,10% 08:54
 Złoto 1803,75 $ uncja  -0,06% 08:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.