• <
urząd_morski_gdynia_2021

Minister Kwieciński w USA: Wykorzystać „dobry moment” do rozwoju współpracy gospodarczej

pc

17.07.2019 10:53 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Minister Kwieciński w USA: Wykorzystać „dobry moment” do rozwoju współpracy gospodarczej
Minister Kwieciński w USA: Wykorzystać „dobry moment” do rozwoju współpracy gospodarczej - GospodarkaMorska.pl

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński po zakończeniu kolejnej rundy spotkań w Waszyngtonie powiedział we wtorek, że chciałby wykorzystać „obecny dobry moment” do rozwoju współpracy gospodarczej Polski z USA.

„Polska ma w tej chwili historycznie najlepsze stosunki politycznie ze Stanami Zjednoczonymi, bardzo silną współpracę w obszarze militarnym, szczególnie dotyczącym NATO, ale chcielibyśmy, żeby ta współpraca przełożyła się na znacznie lepszą współpracę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami” - powiedział Kwieciński podczas rozmowy z polskimi korespondentami przed Kapitolem.

Minister przypomniał, że polski eksport do USA wzrósł w 2017 roku o 28 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a w 2018 roku wzrósł o 19 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. „Myślę, że w następnych latach będzie to równie dynamiczny wzrost” - dodał.

Kwieciński, który od 2015 roku należy do powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowej Rady Rozwoju, podkreślił, że polskie władze mają nadzieję, iż polsko-amerykańska współpraca gospodarcza będzie obejmowała „coraz szerszą gamę sektorów”.

„Chodzi o to, aby nie był to tylko sektor zbrojeniowy, ale także energetyczny, gdzie współpraca jest coraz większa, ale (też) aby (ta współpraca – PAP) dotyczyła szczególnie branż innowacyjnych, takich jak sektor informatyczny, czy teleinformatyczny, również w dziedzinie badań i rozwoju” - powiedział.

Szef resortu inwestycji i rozwoju w drugim dniu pięciodniowej roboczej wizyty w USA przeprowadził rozmowy w Banku Światowym i w Kongresie. Rozmawiał we wtorek także z Davidem Capozzim, dyrektorem wykonawczym United States Access Board - niezależnej agencji rządu federalnego złożonej z reprezentantów 12 resortów federalnych i 13 przedstawicieli społeczeństwa, w większości osób niepełnosprawnych.

Zadaniem tej agencji, działającej od 1973 roku, jest opracowywanie i opiniowanie reguł projektowania placówek federalnych, aby zapewnić ich architektoniczną, cyfrową i telekomunikacyjną dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Jak poinformował Kwieciński we wtorek na Twitterze, U.S. Access Board była wzorem i inspiracją przy opracowywaniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projektu ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (#DostępnośćPlus).

Polski polityk na Twitterze wyraził też zadowolenie, że w dniu, w którym spotkał się z szefem U.S. Access Board sejmowa komisja infrastruktury zatwierdziła rządowy projekt ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Również we wtorek Kwieciński odwiedził Kongres, gdzie rozmawiał z członkami tzw. Polish Caucus - klubu parlamentarnego skupiającego ustawodawców reprezentujących okręgi zamieszkane przez Amerykanów polskiego pochodzenia i zainteresowanych rozwojem stosunków amerykańsko-polskich. „Chcielibyśmy mieć przychylność tych ważnych polityków dla spraw polskich w Kongresie, ale również chcielibyśmy, aby byli oni adwokatami Polski w stanach, z których pochodzą” – wyjaśnił.

Po rozmowach w Waszyngtonie minister uda się do Nowego Jorku, gdzie w czwartek w siedzibie ONZ podpisze umowę, na podstawie której Polska przystąpi do - jak powiedział - „prestiżowego klubu” Rady Rządowej United Nations Global Compact (UNGC). Jest to inicjatywa ONZ skupiająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Udział Polski w pracach tego gremium ma nie tylko znaczenie prestiżowe, ale też - jak podkreślił Kwieciński - także praktyczne, bo może przyczynić się do większego zaangażowania polskich firm w system zamówień publicznych ONZ. Ich wartość wynosi obecnie ponad 18 mld USD rocznie.

„Jest to szansa dla polskich firm, aby zaistnieć na rynkach globalnych, międzynarodowych” - powiedział polityk PiS.

Wśród polskich firm, które będą mogły starać się o zamówienia publiczne ONZ, minister inwestycji i rozwoju wymienił m.in. firmy sektora spożywczego, a także budowlane i farmaceutyczne.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.