• <

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawia z europosłami nt. funduszy unijnych m.in. na infrastrukturę gazową

gm24

11.05.2020 21:42 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawia z europosłami nt. funduszy unijnych m.in. na infrastrukturę gazową

Partnerzy portalu

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawia z europosłami nt. funduszy unijnych m.in. na infrastrukturę gazową - GospodarkaMorska.pl

Polsce zależy, by fundusze unijne z budżetu UE na lata 2021-2027 wykorzystać m.in. na finansowanie inwestycji w infrastrukturę gazową. Kierownictwo MFiPR przeprowadziło z europosłami różnych frakcji cykl rozmów na ten temat - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort poinformował, że nawet w trakcie pandemii toczą się rozmowy o tym, na co będzie można wykorzystać fundusze unijne z budżetu UE na lata 2021-2027. Polsce zależy m.in. na tym, by z tych pieniędzy były finansowane inwestycje w infrastrukturę gazową. Kierownictwo MFiPR przeprowadziło z europosłami różnych frakcji cykl rozmów na ten temat.

"Jesteśmy w trakcie trilogów, czyli negocjacji między Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską dotyczących nowego rozdania funduszy UE. Przekonujemy europosłów, biorących udział w pracach nad przyszłym budżetem Unii Europejskiej, o potrzebie wsparcia rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce. Chcemy utrzymać korzystny dla Polski kompromis, który wypracowaliśmy w Radzie Unii Europejskiej" – podkreśliła cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

MFiPR dodał, że do tej pory minister Małgorzata Jarosińska i wiceminister Grzegorz Puda rozmawiali z posłem Krzysztofem Hetmanem z Europejskiej Partii Ludowej (EPP) oraz poseł Constanze Krehl z Grupy Socjalistów i Demokratów (S&D), a 11 maja wiceminister Grzegorz Puda spotkał się online z Dacianem Ciolosem, szefem frakcji Renew Europe.

Zaznaczył, że aktualnie trwają negocjacje pakietu legislacyjnego dla polityki spójności, czyli tak zwane trilogi, w tym projektu rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (EFRR).

"Dla Polski najważniejszą kwestią jest zakres wsparcia z EFRR i objęcie nim finansowania infrastruktury gazowej. Zależy nam na utrzymaniu korzystnych zapisów w kwestii gazowej, jakie udało się wprowadzić w stanowisku Rady UE w lutym 2019 roku. Ponadto trwają również negocjacje projektu rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund). W przypadku tego instrumentu zarówno Rada UE, jaki i Parlament Europejski są na etapie wypracowywania swoich stanowisk" - dodał resort.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.