• <

Podzieleni przywódcy UE rozpoczynają wideoszczyt w sprawie odpowiedzi na kryzys

ew

23.04.2020 13:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Podzieleni przywódcy UE rozpoczynają wideoszczyt w sprawie odpowiedzi na kryzys

Partnerzy portalu

Podzieleni przywódcy UE rozpoczynają wideoszczyt w sprawie odpowiedzi na kryzys - GospodarkaMorska.pl

Przywódcy państw i rządów krajów UE rozpoczęli w czwartek kolejny szczyt w formie wideokonferencji, by naradzać się nad odpowiedzią na kryzys wywołany przez pandemię. Między stolicami cały czas utrzymują się duże różnice.

Jednym z tematów, który będą poruszali liderzy, ma być kwestia wieloletniego budżetu na lata 2021-2027. Komisja Europejska zapowiedziała, że zrewiduje swoją propozycję, przedstawioną jeszcze w 2018 r., by dopasować ją do obecnych, kryzysowych czasów.

Szefowie państw i rządów nie będą wchodzić w szczegóły, ale mogą przedstawić swoje wskazówki w tej sprawie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreślała w czwartek, że jej kraj powinien być przygotowany na zwiększenie wkładu do unijnej kasy.

Sprzeciwiła się przy tym emisji wspólnych obligacji strefy euro, co miałoby sfinansować pomoc dla krajów UE, zmagających się z konsekwencjami pandemii. Takiego rozwiązania domagały się przede wszystkim Włochy, ale też Hiszpania i Francja.

Pomysł ten nie znalazł akceptacji państw północy Europy, które obawiają się, że uwspólnotowienie długu pogorszyłoby ich pozycje na rynkach finansowych. Dlatego poszukiwane są inne, "kreatywne sposoby" na sfinansowanie wydatków na odbudowę gospodarczą.

Przed szczytem swoja propozycję na stół położył premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który chciałby, aby UE emitowała tzw. obligacje wieczyste. W założeniu nigdy nie są one wykupywane, a ci, którzy je posiadają, mogą korzystać z odsetek, tzw. renty wieczystej. Madryt chciałby w ten sposób wygenerować ogromną sumę 1,5 bln euro na ożywienie gospodarcze w UE.

"Pomysł długoterminowych pożyczek, określanych nawet wieczystymi, uwspólnotowienia długu jest cały czas kontrowersyjny. Z pewnością będzie rozmowa na ten temat, ale w tej sprawie nie ma porozumienia" - powiedziało w środę zastrzegając sobie anonimowość źródło unijne.

We Wspólnocie jest jednak przekonanie, że trzeba zapewnić jakiś europejski rodzaj wsparcia na obudowę gospodarki, bo w przeciwnym razie jedne kraje - te, które mają więcej rezerw - lepiej sobie poradzą, a inne gorzej. A to spowodowałoby asymetryczne ożywienie i pogłębiłoby różnice rozwojowe w Europie.

Dlatego szefowie państw i rządów mają zlecić Komisji Europejskiej prace nad Europejskim Funduszem Ożywienia. Problem w tym, że między stolicami utrzymują się różnice dotyczące tego, jak ma on wyglądać. "Toczy się debata na temat subsydiów, grantów z jednej strony i pożyczek z drugiej strony" - powiedziało w środę niewielkiej grupie dziennikarzy, w tym PAP, wysokie rangą źródło unijne.

Z polskiej perspektywy pozytywną wiadomością jest to, że nie ma na razie pomysłów na zabieranie środków z polityki spójności. "Polska i Grupa Wyszehradzka ma jasne oczekiwania. Fundusz Odbudowy musi być otwarty dla wszystkich. Powinien być politycznie umieszczony w kontekście wieloletnich ram finansowych. Ten postulat jest przez Komisje Europejską dziś spełniany" - powiedział PAP przed szczytem minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł unijnych wynika, że porozumienia w sprawie kształtu Funduszu Ożywienia, ani wieloletnich ram finansowych nie należy się spodziewać szybko. Źródła zauważają, że porozumienie w tej sprawie będzie zależne od tego, kiedy szefowie państw i rządów będą się mogli spotkać fizycznie, bo negocjowanie poprzez wideołącza jest niezwykle trudne.

Szefowie państw i rządów mają w czwartek zaakceptować wypracowane wcześniej przez ministrów finansów narzędzia reakcji na kryzys o łącznej wartości 540 mld euro. Chodzi o wykorzystanie środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), czyli funduszu ratunkowego dla strefy euro, na pokrycie wydatków związanych z ochroną zdrowia (240 mld euro); zwiększenie możliwości pożyczkowych Europejskiego Banki Inwestycyjnego (200 mld euro) oraz 100 mld euro na inicjatywę SURE, mającą chronić miejsca pracy. Szczyt ma wyznaczyć datę 1 czerwca do kiedy środki te mają już funkcjonować.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.