• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MSZ: każde z państw określa własny harmonogram otwarcia granic; trwają rozmowy o pełnym otwarciu

sons

13.06.2020 16:47 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MSZ: każde z państw określa własny harmonogram otwarcia granic; trwają rozmowy o pełnym otwarciu

Partnerzy portalu

MSZ: każde z państw określa własny harmonogram otwarcia granic; trwają rozmowy o pełnym otwarciu - GospodarkaMorska.pl

Każde z państw określa własny harmonogram otwarcia granic; sytuacja epidemiczna jest zróżnicowana, co ma wpływ na decyzje w sprawie procedur; obecnie trwają rozmowy na szczeblu UE i między krajami w kwestii pełnego otwarcia granic - podkreślił w odpowiedzi dla PAP polski resort dyplomacji.

Od soboty otwarte będą granice Polski z krajami UE - obywatele państw członkowskich będą mogli przekraczać granice bez konieczności poddania się 14-dniowej kwarantannie, podobnie jak powracający do kraju Polacy. Większość krajów Wspólnoty deklaruje, że od 15 czerwca zniesie kontrole na granicach, ale są takie państwa np. Portugalia, czy Dania, które chcą utrzymania ograniczeń w przekraczaniu granic wewnętrznych dłużej. Jako pierwsze otworzyły swoje granice Włochy, bo już 3 czerwca.

MSZ w odpowiedzi przesłanej PAP przypomniał, że zostały przyjęte rozporządzenia regulujące kwestie związane z otwarciem granic oraz kwarantanną, a odpowiednie informacje pojawią się także na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/koronawirus.

"Rozwiązania związane ze znoszeniem restrykcji przyjmowane są indywidualnie przez każde z państw i w oparciu o wewnętrznie ustalane kryteria. Każde z państw określa też własny harmonogram otwarcia granic" - podkreślił resort dyplomacji.

MSZ przypomniał, że np. granice Rumunii wciąż będą zamknięte, a obecnie trwa dyskusja dotycząca zwolnienia z obowiązku kwarantanny o 15 czerwca Rumunów powracających z tzw. "bezpiecznych państw". Resort podkreślił, że nie jest jednak znana metodologia określania "poziomu bezpieczeństwa", choć wracający do Rumunii z takich państw jak Grecja, Bułgaria i Austria nie muszą poddawać się już 14-dniowej kwarantannie.

Resort zaznaczył, że w Czarnogórze granice zostały w pełni otwarte dla obywateli państw, w których wskaźnik aktywnych przypadków koronawirusa wynosi poniżej 25 przypadków na 100 000 mieszkańców.

MSZ przypomniał, że od 15 czerwca obywatele polscy będą mogli podróżować do Grecji, bez konieczności odbycia kwarantanny, ze wszystkich lotnisk, które zostały uznane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego za miejsca bezpieczne, tj. z każdego portu lotniczego oprócz Katowic.

Na Cyprze państwa zostały natomiast podzielone na dwie kategorie. Obywatele 19 państw z grupy A, w tym m.in. z Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji i Litwy mogą wjeżdżać na Cypr przy jednoczesnym zwolnieniu z kwarantanny. Obywatele pozostałych państw - z grupy B - muszą przedstawić aktualne zaświadczenie z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego w ostatnich 72 godzinach. MSZ poinformowało, że lista będzie na bieżąco aktualizowana, a o przydzieleniu państwa do danej grupy decydować będzie analiza aktualnej sytuacji epidemicznej.

"Sytuacja epidemiczna jest zróżnicowana i wciąż dynamiczna, co ma niewątpliwie wpływ na decyzje podejmowane przez poszczególne państwa członkowskie UE w sprawie procedur dotyczących przekraczania granic" - zaznaczył w odpowiedzi przesłanej PAP resort polskiej dyplomacji.

"Nadal trwają rozmowy zarówno na szczeblu unijnym, jak i pomiędzy poszczególnymi państwami w kwestii pełnego otwarcia granic. Niestety, na obecnym etapie trudno jest przewidzieć, jakie rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte" - dodał MSZ.

Jak zaznaczono, w sprawach dotyczących otwierania poszczególnych granic należy kontaktować się z MSWiA, które jako "resort wiodący" podejmuje konsultacje z europejskimi partnerami oraz GIS.

Komisja Europejska w miniony czwartek zarekomendowała zniesienie od 15 czerwca kontroli wewnątrz UE oraz wszystkim państwom strefy Schengen częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych UE po 30 czerwca. Polska w środę poinformowała KE, że od 13 czerwca, zniesie kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE. (PAP)

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.