pc
Mamy w najbliższej perspektywie kilka ciekawych inwestycji japońskich w Polsce; chcemy zdecydowanie otwierać relacje z Japonią - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji po powrocie z Bratysławy ze szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Japonii.
Szef polskiego rządu w przeddzień szczytu odbył w Bratysławie bilateralne spotkanie z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe.
Morawiecki relacjonując przebieg spotkania mówił, że premier Abe był pełen uznania dla dynamiki wzrostu gospodarczego Polski, że "rozwijamy się de facto najszybciej w Europie, a jednocześnie, że nasz deficyt budżetowy, nasz dług publiczny jest w ryzach; że zarządzamy tym w sposób odpowiedzialny".
Podczas tego spotkania - jak dodał Morawiecki - omawiano "szereg tematów gospodarczych, inwestycyjnych, handlowych i finansowych". "Mamy w najbliższej perspektywie kilka ciekawych inwestycji japońskich, które najprawdopodobniej się wydarzą, ale o tym poinformujemy w swoim czasie" - mówił premier podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Dopytywany o szczegóły tych inwestycji odparł, iż podczas rozmowy prosił premiera Abe o interwencję "dotyczącą dodatkowego slotu na jednym z ważniejszych lotnisk japońskich dla PLL LOT". Jak tłumaczył, LOT jeszcze niedawno było skazane "na pożarcie przez innych", ale ostatnie trzy lata rozwijają się bardzo dobrze i otwiera nowe połączenia międzynarodowe.
"Chcemy kolejne połączenia z Japonią otwierać, bo wiadomo, że jest to bardzo ważne dla wymiany gospodarczej, kulturalnej, na wszystkich możliwych poziomach. Chcemy zdecydowanie otwierać relacje z Japonią" - podkreślił Morawiecki.
Szef rządu mówił ponadto, że Japonia i Polska są bardzo ważnymi partnerami, dlatego jego dwustronne spotkanie z Abe służyło również omówieniu tematów geopolitycznych związanych z takimi zagadnieniami jak: brexit, problemy migracji, terroryzmu międzynarodowego, ale także rosnącej potęgi Chin, rosyjska agresją na Ukrainie oraz zmniejszenie napięć związanych z Półwyspem Koreańskim.
Premier podkreślał też aspekt handlowy współpracy z Japonią. W tym kontekście wskazał na umowę pomiędzy UE a Japonią, która weszła w życie w lutym bieżącego roku. "Ta umowa daje nowe perspektywy dla Polski. My te perspektywy eksportowe coraz lepiej wykorzystujemy i one będą dla naszych przedsiębiorców na pewno bardzo ważne w najbliższych latach. One przyczynią się dla podtrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego" - mówił Morawiecki.
Po pełnym wdrożeniu umowy Japonia zniesie cła na 97 proc. towarów importowanych z UE. Umowa znosi również szereg istniejących od dawna barier pozataryfowych, np. poprzez zatwierdzenie międzynarodowych norm dotyczących samochodów. Usunie ona także bariery dla najważniejszych unijnych eksporterów żywności i napojów, umożliwiając im dotarcie do 127 mln japońskich konsumentów, a także zwiększy możliwości eksportowe w wielu innych sektorach.
Morawiecki odniósł się też do czwartkowego spotkania szefów rządów krajów V4 z premierem Japonii. Jak mówił, rozmowy, które były prowadzone z Abe potwierdzają "wagę i rolę państw Grupy Wyszehradzkiej". "Te rozmowy były bardzo konstruktywne. Rozmawialiśmy o współpracy w zakresie wysokich technologii, promocji innowacyjności, ale takiej która będzie służyła szybkiemu przyrostowi wartości dodanej w państwach V4" - mówił premier.
"Rosnąca rola państw Grupy Wyszehradzkiej została dostrzeżona, doceniona przez naszych partnerów japońskich i to potwierdza, że nasze znaczenie na poziomie całej UE rośnie" - dodał Morawiecki.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Zarządca barów North Fish do likwidacji. Zaległe wypłaty i długi sięgające 20 milionów złotych
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Czarter na podróż – NOR w porcie wyładunku i związane z tym zagadnienia
Szwedzki sąd nakazał wydać Ukrainie statek rosyjskiej "floty cieni"
Marynarskie umowy będzie można zawierać elektronicznie. To pomysł rządu na powrót polskiej bandery
Komisja handlu międzynarodowego PE poparła porozumienie ws. ceł uzgodnionych przez UE i USA