• <

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umacniać się wobec euro, a rentowności polskich SPW zniżkować

pc

26.07.2019 17:21 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umacniać się wobec euro, a rentowności polskich SPW zniżkować

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umacniać się wobec euro, a rentowności polskich SPW zniżkować - GospodarkaMorska.pl

Złoty może zyskać wobec euro, dążąc do poziomu 4,25 w następnym tygodniu – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą spadać przed posiedzeniem Fed, ale na nowe minimum rentowności długu 10-letniego przyjedzie jeszcze poczekać.

„Złoty powinien się umacniać wobec euro w oczekiwaniu na posiedzenie - spodziewam się, że powrócimy w okolice 4,25” – powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski.

Jego zdaniem, inwestorzy zwracali uwagę na piątkowy, najnowszy odczyt amerykańskiego PKB – wzrost gospodarczy w USA według wstępnego odczytu wyniósł w II kw. 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk, w według konsensusu oczekiwano +1,8 proc.

„W strukturze PPB widoczny był bardzo dobry popyt wewnętrzny, który w efekcie mógł dać do myślenia inwestorom, jaka będzie skala cięć stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych” – dodał ekonomista ING Banku Śląskiego.

W ocenie Piotra Popławskiego, para EUR/USD do posiedzenia Fed, które zakończy się 31 lipca, będzie poruszać się w trendzie pobocznym w okolicach 1,11-1,12.

RYNEK DŁUGU

Piątkową sesję na rynku polskich SPW cechowała niska zmienność – poniżej 1 pb. Obligacje na krótkim i długim końcu minimalnie umocniły się, a na środku krzywej doszło do spadków.

„W przyszłym tygodniu spodziewam się spadków rentowności, a w dłuższym terminie może dojść do ustalenia nowego minimum historycznego w przypadku 10-letnich SPW” – wskazał ekspert ING Banku Śląskiego.

W jego opinii, może się do tego przyczynić silny popyt na obligacje ze strony lokalnych banków, ponieważ widać trend, że depozyty rosną znacząco szybciej niż akcja kredytowa, w związku z tym w sektorze pojawia się nadpłynność, która trafia m. in. na rynku SPW.

„Nie zapominajmy również, że inwestorzy zagraniczni są +niedoważeni+ w polskim długu i gdyby powrócili na rynek, to dodatkowo wsparłoby to wyceny” – wyjaśnił Piotr Popławski.

MF uplasowało na rynku w piątek obligacje OK0521, PS1024, WZ0525, WZ1129 i DS1029 za łącznie ok. 7,909 mld zł, w tym w ramach sprzedaży dodatkowej 908,5 mln zł (PS1024, WZ0525, DS1029 i WZ1129).

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 2,074 proc., a niemieckich -0,374 proc.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.