• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Czaputowicz: Mam nadzieję, że opinia dot. Nord Stream 2 będzie brana pod uwagę

pc

05.02.2019 14:14 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czaputowicz: Mam nadzieję, że opinia dot. Nord Stream 2 będzie brana pod uwagę

Partnerzy portalu

Czaputowicz: Mam nadzieję, że opinia dot. Nord Stream 2 będzie brana pod uwagę - GospodarkaMorska.pl

Mam nadzieję, że instytucje europejskie, a także państwa europejskie będą brały pod uwagę opinię Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego ws. Nord Stream 2 - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek krytyczny raport ws. Rosji. Europosłowie wskazują w nim, że Nord Stream 2 zagraża UE, więc należy wstrzymać jego budowę. Krytykuję też Rosję za wrogie działania na Morzu Bałtyckim.

Czaputowicz pytany w TVP Info jaka jest "moc sprawcza" tego typu opinii, stwierdził, że nie jest ona bezpośrednia, ale "na pewno instytucje europejskie, a także państwa europejskie - mam nadzieję - będą brały ją pod uwagę". "Ona (opinia - PAP) jest zgodna z tym, co Polska mówi od dłuższego czasu, że Nord Stream 2 powinien zostać zablokowany, bo jest to instrument oddziaływania Rosji na Europę, w szczególności Europę Środkową i Ukrainę" - mówił Czaputowicz.

Szef MSZ dodał, że być może niedługo będą prowadzone prace nad przyjęciem dyrektywy gazowej UE, która objęłaby Nord Stream 2 swoimi postanowieniami. "Polska do tego dąży, zobaczymy jakie będzie stanowisko poszczególnych państw" - zaznaczył.

Czaputowicz dopytywany, czy jego niemiecki odpowiednik zmieni zdanie na temat budowy tego gazociągu, szef polskiego MSZ odparł, że nie można zapewniać bezpieczeństwa jednego państwa kosztem drugiego. "To nie jest logiczne i powinniśmy razem, w ramach UE rozpatrywać tę kwestię" - powiedział Czaputowicz.

Budowany od kilku miesięcy Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych - austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg prowadzony po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, miałby uzupełnić działający już Nord Stream (Gazociąg Północny), oddany do użytku w latach 2011-2012.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.