• <
urząd_morski_gdynia_2021

Chińscy urzędnicy liczą na umowę z USA, mimo odwołania szczytu APEC

ew

31.10.2019 08:45 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Chińscy urzędnicy liczą na umowę z USA, mimo odwołania szczytu APEC
Chińscy urzędnicy liczą na umowę z USA, mimo odwołania szczytu APEC - GospodarkaMorska.pl

Mimo odwołania szczytu APEC w Chile, doradca chińskiego rządu Zhu Guangyao wyraził optymizm w sprawie możliwości zawarcia przez ChRL pierwszej części umowy handlowej z USA. Chiński resort handlu oświadczył w czwartek, że negocjacje toczą się zgodnie z planem.

„W oparciu o (zasady) wzajemnego zaufania i dwustronnych korzyści wierzę, że oba kraje mogą osiągnąć wielki sukces” - powiedział agencji Reutera Zhu, który przed przejściem w 2018 roku na emeryturę brał czynny udział w negocjacjach handlowych z USA jako wiceminister finansów.

Chiny i USA pozostają w bliskim kontakcie, negocjacje handlowe przebiegają sprawnie i zgodnie z planem, a urzędnicy z obu krajów przeprowadzą w piątek rozmowę telefoniczną – poinformował rzecznik ministerstwa handlu Gao Feng na cotygodniowym briefingu w Pekinie.

Prezydent USA Donald Trump wyrażał nadzieję na podpisanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem pierwszej części porozumienia, mającego zakończyć trwającą od 15 miesięcy wojnę handlową. Obaj przywódcy mieli się spotkać w połowie listopada w kuluarach szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w stolicy Chile, Santiago.

Prezydent południowoamerykańskiego państwa Sebastian Pinera ogłosił jednak w środę, że z uwagi na trwające w kraju antyrządowe protesty zmuszony jest odwołać szczyt APEC, jak również zaplanowany na grudzień szczyt klimatyczny COP.

Biały Dom zadeklarował, że mimo odwołania szczytu APEC w Chile administracja prezydenta Trumpa ma nadzieję na podpisanie wstępnego porozumienia handlowego z Chinami „w tym samym przedziale czasowym”. Nie ogłoszono jednak jak dotąd alternatywnego miejsca spotkania Trumpa z Xi.

„Odwołanie szczytu w Chile ma zerowy wpływ na umowę handlową pomiędzy Chinami a USA. Jest wiele możliwości na podpisanie tej umowy przez przywódców. Może być ona podpisana w Chinach, w USA, albo w jakimkolwiek kraju trzecim, takim jak Singapur” - powiedział wiceprezes wspieranego przez chiński rząd think tanku Chińskie Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej Wei Jianguo.

Część amerykańskich polityków wzywa do rozłączenia gospodarki USA od gospodarki chińskiej i oskarża Pekin o aktywne próby kradzieży amerykańskiej technologii oraz dążenie do utrzymywania relacji handlowych korzystnych wyłącznie dla ChRL. Apelują oni do amerykańskich firm, by zmniejszyły swoją zależność od dostawców z Chin, a jednocześnie zabiegają o ograniczenie dostępu chińskich przedsiębiorstw do amerykańskiej technologii.

Chińscy urzędnicy utrzymują natomiast, że tego rodzaju rozłączenie gospodarcze jest niemożliwe do wprowadzenia w życie i przyniosłoby zbyt duże straty obu krajom. „Oczekujemy, że USA odegrają pozytywną rolę, zamiast skupiać się na rozłączeniu” - oświadczył w środę były chiński wicepremier Zeng Peiyan.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.