• <
escort_980x120_gif_2020

Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku [ZDJĘCIA]

21.09.2021 05:44 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. DCT Gdańsk

Go Green Week, czyli Zielony Tydzień zorganizował DCT Gdańsk. Wydarzenia z nim związane trwały nie tylko na terenie terminala. Wsparcie finansowe na budowę i aranżację ekologicznego projektu w ogrodzie otrzymała podstawówka nr 61 z Gdańska.  

Zielony Tydzień rozpoczął się mocnym akcentem już od pierwszego dnia – w poniedziałek 13 września. Idealnym pretekstem do tego był Dzień Roślin.

Z tej okazji delegacja DCT Gdańsk, na czele z dyrektorem generalnym, którym od kilku miesięcy jest Charles Baker, odwiedziła Szkołę Podstawową nr 61. Placówka mieści się w najbliższym sąsiedztwie terminalu. 

Celem spotkania było przekazanie vouchera o wartości 10000 zł, który zostanie przeznaczony na budowę zielonego ogrodu dla uczniów szkoły. Ogród zrobiony będzie z żywej wierzby i przyjmie formę placu zabaw.

Z wizytą u uczniów, czyli czym skorupka za młodu...

– Niezwykle cieszymy się, że po raz kolejny możemy wesprzeć szkołę. Będzie to wspaniałe miejsce dla uczniów do spędzania czasu i zabawy na świeżym powietrzu, tym samym sprawiając, że nasze otocznie stanie się bardziej zielone – mówi Charles Baker, dyrektor generalny DCT Gdańsk.

Utalentowani drugoklasiści ze szkoły podstawowej nr 61 w Gdańsku przygotowali niespodziankę dla DCT Gdańsk – przedstawienie w języku angielskim o ochronie środowiska.

– To był bardzo wyjątkowy dzień. Jesteśmy poruszeni nie tylko samym przedstawieniem i zdolnościami językowymi uczniów, ale także wiedzą uczniów na temat konieczności dbania o środowisko – przekonuje Katarzyna Frankiewicz, specjalista ds. komunikacji DCT Gdańsk.

Każdy dzień z innym „eko” akcentem

A to był dopiero początek atrakcji, jakie czekały w ramach Zielonego Tygodnia – tym razem na pracowników terminala. Zielony Tydzień został tak zorganizowany, by każdy dzień miał inny motyw przewodni. I tak w poniedziałek były to rośliny, we wtorek upcyckling, w środę warzywa, w czwartek niska emisja, a cały weekend – sprzątanie.

– Już od kilku lat promujemy szeroko pojęte zachowania proekologiczne wśród naszych pracowników – mówi Dominika Milion, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w DCT Gdańsk, przypominając, że idea akcji przyszła do DCT Gdańsk od PSA, większościowego udziałowca terminala.

Dla przykładu, mini drzewka, które można podziwiać przed wejściem na terminal zostały zasadzone dwa lata temu w ramach Go Green Week.

– Program pękał w szwach, a każdego dnia działo się coś innego. W poniedziałek eksperci radzili, jak zadbać o rośliny. Można było nie tylko zdobyć ciekawe szczepki, ale też przesadzić we właściwy sposób domowe kwiaty, które tego wymagały – opowiada.

W inne dni w DCT również nudy nie było. – Zachęcaliśmy pracowników do przyjeżdżania do pracy rowerem w ramach dnia „Zero emisji”. Każdy, kto wybrał tego dnia rower, otrzymał voucher na darmowe śniadanie. Ze względu na pogodę, akcja trwała również w poniedziałek. Sprzedawaliśmy również tzw. nerki, które zostały wykonane z surowców wtórnych, a dokładnie… starych banerów. Powstało ich w sumie 60 sztuk. Pieniądze ze sprzedaży przekażemy na cele Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja – opowiada.  

Już wcześniej w DCT odbyła się podoba akcja promująca drugie życie różnych materiałów. Wtedy sprzedawano torby zakupowe, typu shopper.

W programie było również niemało o propagowaniu zdrowego trybu odżywiania.

– W ramach tej akcji jako firma przygotowujemy książkę kucharską z przepisami „vege” na podstawie doświadczeń naszych pracowników. Każdy mógł spróbować ciekawych potraw wegetariańskich i wegańskich serwowanych w środę w naszej kantynie. Być może udało się kogoś zainspirować do wzbogacenia menu. Nie zabrało dyskusji na temat zdrowego komponowania posiłków i licznych pułapek żywieniowych – mówi Dominika Milion.

Imprezę podsumowała akcja sprzątania lasów i plaży. Pracowników DCT można było spotkać podczas zbierania śmieci m.in. na plaży Stogi.

– Ideą Go Green Week jest aktywizacja pracowników i realne zaangażowanie ich do udziału w rozmaitych proekologicznych akcjach. W ten sposób dokładamy cegiełkę do budowania świadomości ekologicznej, nie tylko w naszym miejscu pracy. Chcemy promować pozytywne wzorce i być odpowiedzialni za naszą planetę – kończy.Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.