• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

DCT Gdańsk. O BHP przez praktykę i dobrą zabawę [WIDEO]

19.09.2021 23:55 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska DCT Gdańsk. O BHP przez praktykę i dobrą zabawę [WIDEO]

Partnerzy portalu

DCT Gdańsk. O BHP przez praktykę i dobrą zabawę [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Anna Konopka

Co zrobić gdy kolega ma zawał, atak epilepsji czy padaczki? Jak zająć się osobą nieprzytomną czy jak resuscytować… w czasach pandemii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali pracownicy DCT Gdańsk podczas Aktywnego Tygodnia BHP. Okazuje się, że zasady zachowania bezpieczeństwa w pracy można przekazać z pomysłem.

– Przez wiele poprzednich lat obchodziliśmy Aktywny Dzień BHP. Przez pandemię przedłużyliśmy to wydarzenie do tygodnia – mówi Dominika Milion, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w DCT Gdańsk.

Przez cztery dni pracownicy terminala DCT, czyli największego terminala kontenerowego w Polsce i na Bałtyku, mogli dowiedzieć się wszystkiego o postępowaniu w sytuacjach niebezpiecznych i kryzysowych.

– Dla nas bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Przez lata próbujemy wzbudzić w pracownikach poczucie, że BHP to nie są tylko smutne i nudne szkolenia – podkreśla Dominika Milion.

Dzięki współpracy z wojewodą na terenie terminala pojawił się nawet Szczepibus. Przeciw Covid-19 zaszczepiło się pierwszego dnia imprezy 30 osób. Do szczepień pracowników DCT zachęcał już wcześniej szef instytucji w specjalnym nagraniu, w którym dzieli się swoimi doświadczeniami z okresu ciężkiego przejścia koronawirusa.

– Zachęcamy do zaszczepienia się dla własnego bezpieczeństwa, ale i również dla bezpieczeństwa waszych rodzin i kolegów z DCT – mówi Charles Baker, dyrektor generalny DCT.

BHP poznali od kuchni

– Oprócz szczepień, które odbyły się jednego dnia, mieliśmy ćwiczenia dla osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wstępnej akcji gaśniczej. Przygotowaliśmy dla pracowników szkolenia wysokościowe – wymienia Dominika Milion.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się szkolenia z VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Zadanie dla pracowników polegało na wykorzystaniu VR gogli do ugaszenia pożaru i właściwej ewakuacji z zagrożonej przestrzeni w otoczeniu wirtualnej rzeczywistości. Podobne ćwiczenie dotyczyło udzielania pierwszej pomocy, postępowaniu przy skaleczeniach, złamaniach, resuscytacji czy użyciu defibrylatora AED.

Skąd pomysł zorganizowania Aktywnych Dni BHP?

– Takimi akcjami próbujemy zachęcić pracowników do tego żeby bezpieczeństwem zainteresowali się w szerszym znaczeniu. Chcemy by namacalnie wykonali pewne działania. Nie każdy z nas przecież ma szansę użyć gaśnicy i ugasić jakiś pożar – kończy Dominika Milion.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.