• <

Wynik wyszukiwania - "orba" - Wiadomości

Tragiczne obchody święta marynarki wojennej w Malezji. Zderzyły się dwa śmigłowce

W malezyjskiej miejscowości Lumut doszło do tragicznego wypadku. W trakcie tamtejszych obchodów święta sił morskich uczestniczące w przygotowaniach do defilady śmigłowce zderzyły się ze sobą. Służby prasowe Królewskiej Marynarki Wojennej Malezji przekazały informacje o śmierci 10 osób.
23.04.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
22.03.2024

"Le Figaro": Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO

Dzisiejsze głosowanie w węgierskim parlamencie zamyka trwającą od niemal dwóch lat drogę Szwecji ku NATO. Głosami większości posłów zdecydowano, że kraj ten stanie się 32. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. To ma kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, czyniąc je niemal "wewnętrznym morzem NATO".
26.02.2024

Sześć osób na wywróconej motorówce i masowiec na ratunek

Masowiec Navios Lumen napotkał na Morzu Sulu w okolicy Filipin przewróconą łódź motorową i siedzących na niej sześciu rozbitków.
19.02.2024

Turcja ratyfikowała wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. 287 głosów było za, 55 przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
24.01.2024

Węgry importują rekordowe ilości ropy z Kazachstanu

W tym roku na Węgry ma dotrzeć rekordowe 630 tys. ton ropy naftowej z Kazachstanu – poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, który razem z premierem Viktorem Orbanem przebywa w stolicy Kazachstanu – Astanie. Ponadto węgierski koncern MOL będzie wydobywał gaz w tym kraju.
02.11.2023

Orban: Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie

Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie; będą też dążyć do współpracy z Pekinem – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu w Chinach z przywódcą tego kraju Xi Jinpingiem.
17.10.2023

Prezydent Rumunii: w najbliższej przyszłości możemy stać się istotnym dostawcą gazu dla Węgier

Mam nadzieję, że znaczące zasoby gazu ziemnego, które odkryto w Rumunii wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, będą eksploatowane w najbliższej przyszłości i mój kraj może stać się istotnym dostawcą surowca dla Węgier – powiedział w środę prezydent Rumunii Klaus Iohannis po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak w Budapeszcie.
11.10.2023

Włochy. Zakaz parmigiany, czyli wielkich uczt na plażach

W wielu miejscowościach we włoskich regionach Apulia i Lacjum w związku z wtorkowym świętem Ferragosto obowiązuje „zakaz parmigiany”, jak określa się wprowadzone tam reguły, zabraniające przynoszenia jedzenia z domu na plaże na organizowane tego dnia uczty. Parmigiana, czyli zapiekanka z bakłażanów jest jednym z typowych dań przygotowywanych na 15 sierpnia.
15.08.2023

Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Vineyard Wind, spółka joint venture Avangrid Inc. i Copenhagen Infrastructure Partners, ogłosiła rozpoczęcie prac nad instalacją pierwszych monopali i elementów przejściowych na pierwszej w kraju komercyjnej morskiej farmie wiatrowej.
09.06.2023

Węgry. Rrząd Orbana po cichu dywersyfikuje dostawy gazu, choć twierdzi, że nie ma alternatywy dla rosyjskiego surowca

Rząd Viktora Orbana zaczął po cichu dywersyfikować dostawy gazu na Węgry, choć oficjalnie twierdzi, że nie ma alternatywy dla rosyjskiego surowca - napisał węgierski portal G7. Według ekspertów cytowanych przez G7 możliwości sprowadzania gazu z różnych kierunków znacznie przewyższają węgierskie zapotrzebowanie.
24.03.2023

Stoltenberg: żadna groźba militarna wobec Szwecji czy Finlandii nie pozostanie bez reakcji Sojuszu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał 17 marca, że pomimo przedłużania się procesu akcesyjnego ani Szwecja, ani Finlandia nie pozostaną osamotnione w obliczu jakichkolwiek gróźb militarnych ze strony kogokolwiek.
17.03.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.
28.12.2022

Rumunia będzie ściągać zieloną energię z Azerbejdżanu przez Morze Czarne

Przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier podpisali w sobotę w Bukareszcie porozumienie o przesyle zielonej energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy z wykorzystaniem kabla położonego na dnie Morza Czarnego.
17.12.2022

Wiceszef MSZ: Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska

Zapowiedź ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przez Węgry to wynik zabiegów dyplomatycznych premiera Mateusza Morawieckiego; dla nas to dobra informacja, bo Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.11.2022

Węgry. Nie działa ropociąg „Przyjaźń”; premier Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

W wyniku wtorkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainie uszkodzona została stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej, odpowiedzialna za zasilanie ropociągu „Przyjaźń” – poinformował we wtorek wieczorem węgierski publiczny kanał informacyjny M1. Między innymi w związku z tym premier Viktor Orban zwołał wieczorem posiedzenie Rady Obrony.
15.11.2022

Od grudnia Serbia bez ropy z Rosji. Ruszy budowa gazociągu serbsko-węgierskiego

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić i premier Węgier Viktor Orban uzgodnili budowę rurociągu naftowego łączącego oba kraje - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.
10.10.2022

[WIDEO] Indie. 22 załogantów uratowanych z tonącego tankowca

Indyjska straż przybrzeżna ewakuowała 22 członków załogi tankowca, który nabierał wody na Morzu Arabskim.
08.07.2022

Niemcy. Embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"?

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".
24.05.2022

Kary pozbawienia wolności za łamanie embarga na węgiel z Rosji. Ratunkiem Baltic Pipe?

Za łamanie zakazu importu węgla mogą grozić kary pozbawienia wolności – przewiduje projekt ustawy przeciwdziałającej agresji na Ukrainę, którego pierwsze czytanie miało miejsce w środę. W Sejmie trwają dyskusje o rekompensatach dla firm, które poniosą straty w wyniku embarga.
06.04.2022

Reuters: Brak eksportu zbóż przez porty może kosztować Ukrainę 6 mld dolarów

Ukraina może stracić 6 miliardów dolarów wpływów z eksportu zboża. Jest to skutek blokady portów przez siły rosyjskie, które uniemożliwiają sprzedaż milionów ton pszenicy i kukurydzy - przekazał w poniedziałek Reuters.
21.03.2022

Turcja ostrzega: Okręty wojenne mają nie przekraczać cieśnin czarnomorskich

Turcja przestrzega kraje znad Morza Czarnego i innych mórz, aby nie kierowały swych okrętów wojennych przez tureckie Cieśniny Bosfor i Dardanele - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji Mevlug Cavusoglu.
28.02.2022

Grecki nurek odnalazł wrak okrętu podwodnego

Grecki nurek odnalazł wrak włoskiego okrętu podwodnego z czasów drugiej wojny światowej - poinformowała w środę agencja Reutera. Wrak przez 80 lat leżał na głębokości 103 metrów na dnie Morza Egejskiego.
29.12.2021

Coraz bardziej bałtycki konkurs Pantaenius Yacht Photo rozpoczęty

Można już zgłaszać swoje zdjęcia do 11. edycji konkursu Pantaenius Yacht Photo. Każda własna fotografia zrobiona w 2021 roku i tematycznie nawiązująca do jachtu, żaglówki, motorówki a nawet skutera wodnego może wziąć udział w konkursie. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia przez formularz kontaktowy na stronie www.pantaenius-foto.pl.
16.12.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Celnicy przejęli 520 kg kokainy na lotnisku Schiphol i w porcie w Rotterdamie

Służby celne udaremniły przemyt 300 kg kokainy na lotnisku Schiphol w Amsterdamie oraz 220 kg tego narkotyku w rotterdamskim porcie.
24.05.2021

Premier Orban: połączenia z Polską podstawowym interesem Węgier

Połączenie Węgier z Polską przez Słowację m.in. szlakami transportowymi jest podstawowym interesem naszego kraju – oświadczył w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.
19.02.2021

Orban: kraje Grupy Wyszehradzkiej stanowią jądro Europy Środkowej

Grupa Wyszehradzka po 30 latach może popatrzeć na siebie, w roli członków NATO, jako na najdynamiczniej rozwijający się obszar UE; bezsprzecznie kraje V4 stanowią jądro Europy Środowej - napisał premier Węgier Viktor Orban w liście opublikowanym w środę przez portal Interia.pl.
17.02.2021

Premier Słowacji: Wstrzymanie Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy

„Wstrzymanie gazociągu Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy” - stwierdził premier Słowacji Igor Matovic w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika „Le Monde”. Matovic apeluje również o większą spójność UE w stosunkach z Rosją i Chinami.
08.02.2021

Prof. Horban: należy odmrażać gospodarkę, ale powoli

Należy odmrażać gospodarkę, ale powoli; tempo zależy od naszego zachowania, czy będziemy stosować się do zaleceń - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jeśli społeczeństwo zrozumie, że maski i dystans chronią, to "poluzowanie" może być szybsze - dodał.
27.01.2021

X edycja Pantaenius Jacht Foto rozpoczęta - nagrody czekają

W poniedziałek 21 grudnia wystartowała X edycja konkursu Pantaenius Jacht Foto. Do 31 stycznia przez formularz kontaktowy na stronie www.pantaenius-foto.pl można zgłaszać zdjęcia zrobione w roku 2020.
21.12.2020

Będzie porozumienie w sprawie budżetu UE?

Jesteśmy bardzo blisko, aby osiągnąć porozumienie budżetowe dobre dla Polski, Węgier i całej Unii Europejskiej - tak o obecnych negocjacjach budżetowych w UE mówił na antenie TVP Info premier Węgier Viktor Orban.
09.12.2020

Gowin: moja wizyta w Brukseli ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku

Podczas wizyty w Brukseli spotkam się z sześcioma unijnymi komisarzami, z którymi będę rozmawiał o gospodarce, m.in. rozwoju nowoczesnych technologii; wizyta ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku - mówił PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
03.12.2020

Nie będzie już możliwe transportowanie karpi w torebkach foliowych

Już nie będzie możliwości transportowania żywych karpi w torebkach foliowych, zostanie to uznane za znęcanie się nad zwierzętami - tak szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska (KO) komentuje wyrok sądowy, który zapadł w środę.
02.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Stena Line wprowadza kolejne zmiany na trasach bałtyckich

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa.W tym tygodniu m.in. o kolejnej bałtyckiej trasie, którą Stena Line zamierza wzmocnić.
03.11.2020

P&O Ferries wyczarteruje statek STENA FORECASTER

Stojący obecnie na suchym doku w stoczni A&P Tyne statek STENA FORECASTER ma zostać wyczarterowany przez P&O Ferries.
30.10.2020

PKN ORLEN szuka nowych możliwości do rozwoju biznesu za granicą

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN spotkał się z Ludovicem Orbanem, Premierem Rumunii oraz Virgilem-Danielem Popescu, Ministrem Gospodarki, Energii i Otoczenia Biznesowego. Wizyta w Rumunii ma na celu zacieśnienie relacji oraz rozpoznanie potencjalnych możliwości biznesowych dla PKN ORLEN na tym rynku.
29.10.2020

Putin gotowy nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części kraju

„Rosja jest gotowa nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części swojego terytorium” –poinformował dziś prezydent Rosji. Warunkiem są analogiczne decyzje ze strony NATO. Stosowanie przez Rosję tych rakiet było powodem wyjścia USA z traktatu INF.
26.10.2020

O losach Nord Stream 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy

O losach Nord Streamu 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy - ocenił w rozmowie z "GPC" ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Odnosząc się do obecnych relacji polsko-niemieckich określił je jako dobre i mocno ugruntowane.
17.10.2020

Orban przeciwny projektowi europejskiego paktu migracyjnego

Premier Węgier Viktor Orban odrzucił dzisiaj projekt europejskiego paktu migracyjnego, podkreślając, że zmusiłby on Węgry do przyjmowania osób ubiegających się o azyl. Niektóre elementy planu przyjął jednak z zadowoleniem.
25.09.2020

V4: W kwestii migracji potrzebna skuteczna kontrola na granicach

Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji. Są pewne zasady, których się trzymamy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE. Wraz z premierami Węgier i Czech przekonywał, że niezbędna jest skuteczna polityka kontroli na granicach UE.
24.09.2020

Orban przekonuje, że propozycja KE nie realizuje celu zahamowania migracji

Premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen ocenił na konferencji prasowej, że nowa propozycja KE nie realizuje celu, jakim jest zahamowanie nielegalnej migracji do UE.
24.09.2020

Ekologia? Tak, ale tylko Na Pokaz

W obliczu dużej popularności mody na ekologię, nie wszyscy traktują ją poważnie i nie wszyscy mają wobec niej szczere zamiary. 13% Polaków wykorzystuje ją jedynie w celu stworzenia lepszego obrazu siebie w oczach innych - wynika z drugiej edycji badania EKOBAROMETR Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.
18.09.2020

Orban: za 10 lat Polska będzie Niemcami Europy

Sądząc po wynikach gospodarczych Polski, za 10 lat będzie ona nowymi Niemcami Europy - powiedział dzisiaj premier Węgier, Viktor Orban, w Radiu Kossuth. Podkreślił, że Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na spadek swego znaczenia gospodarczego w świecie.
04.09.2020

Premier o polskiej prezydencji w V4: przypada na okres kryzysu, ale wierzę, że doskonale sobie poradzimy

W tym roku Polska rozpoczyna roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; przypada ona na niezwykły okres kryzysu gospodarczego i walki z koronawirusem; to wielkie wyzwania, ale wierzę, że doskonale sobie z nimi poradzimy - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
25.07.2020

Szymański o szczycie UE: bezprecedensowy sukces Polski

Mamy bezprecedensowy sukces, Polska jest nie tylko jednym z głównych beneficjantów budżetu wieloletniego UE, ale także należy do głównych wygranych funduszu odbudowy - mówił PAP po zakończeniu szczytu UE minister ds. europejskich Konrad Szymański.
21.07.2020

Morawiecki: porozumienie daje Polsce ponad 124 mld euro w dotacjach, a 160 mld euro z pożyczkami

Porozumienie zawarte na szczycie UE we wtorek nad ranem daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami to 160 mld euro w cenach bieżących dla naszego kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
21.07.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

Szef Rady Europejskiej przedstawił liderom nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy

Szef Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił w poniedziałek przed godz. 6 rano unijnym przywódcom obradującym na szczycie UE nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy i zawiesił posiedzenie do godz. 14. Według źródła PAP proponowany kompromis zakłada, że granty na ożywienie gospodarek mają sięgać 390 mld euro.
20.07.2020

Budżet UE, współpraca regionu po pandemii tematami inauguracji polskiego przewodnictwa w V4

Unijny budżet na lata 2021-2027, współpraca regionu po pandemii koronawirusa i priorytety Grupy Wyszehradzkiej zdominowały inaugurujące polskie przewodnictwo w V4 rozmowy premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji w piątek w Warszawie.
03.07.2020

Relacje gospodarcze po pandemii i agenda UE tematami rozmów szefów rządów Polski i Słowacji

Relacje gospodarcze po pandemii, bieżąca agenda unijna będą tematami piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Słowacji Igora Matovicza w Warszawie. Podczas oświadczenia przed spotkaniem szefowie obu rządów podkreślali wspólne stanowiska w UE i potrzebę zacieśniania relacji handlowych.
03.07.2020

Saryusz-Wolski: propozycja KE ws. budżetu UE dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej

Propozycja KE ws. budżetu UE i "koronafunduszu" jest dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej; znakiem zapytania jest spłata pożyczek z planowanych źródeł własnych budżetu UE. Kompromisu ws. budżetu nie będzie co najmniej do wakacji - mówi PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
17.06.2020

Czaputowicz: szefowie MSZ przyjęli stanowisko wspierające Grecję w zabezpieczaniu granic

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE podczas spotkania w Zagrzebiu przyjęli stanowisko wspierające działania Grecji w zabezpieczaniu granic zewnętrznych UE - poinformował w piątek na briefingu dla dziennikarzy w stolicy Chorwacji szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.03.2020

Coraz więcej Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi

Większość Polaków nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez karpia. W ubiegłym roku do konsumentów trafiło ok. 16,5 tys. ton karpi, z czego większość kupiono w grudniu. Choć jeszcze do niedawna najczęściej kupowaliśmy żywego karpia, to coraz więcej osób jest temu przeciwnych. Również kolejne sieci handlowe wycofują żywe ryby ze sprzedaży. – Samo wyjęcie na 30 sekund ryby z wody powoduje 10-krotny wzrost kortyzolu i obumieranie komórek – podkreślają eksperci Stowarzyszenia „Otwarte klatki”. Transportowanie ryb w foliowych to
23.12.2019

Kobieta walczyła o życie dryfując 37 godzin po Morzu Egejskim

47-letnia Kushila Stein z Nowej Zelandii przez dwa dni dryfowała na pontonie przez Morze Egejskie. Do jej poszukiwań zaangażowano sześć jednostek straży wybrzeża, helikopter i podwodnego drona.
07.11.2019

RS:X żegna się z igrzyskami. W Paryżu ściganie na foilach!

Klasa iFoil zamiast RS:X na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku! To już pewna i oficjalna decyzja władz światowego żeglarstwa. Podjęto ją podczas World Sailing Annual Conference. Konferencja odbyła się w Fairmont Southampton na Bermudach.
04.11.2019

Rosja: postawa Danii ws. Nord Stream 2 jest odpowiedzialna

Dania zachowała się odpowiedzialnie, zezwalając na budowę gazociągu Nord Stream 2 w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej - powiedział w czwartek w Moskwie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow po rozmowach z sekretarzem generalnym OBWE Thomasem Gremingerem.
31.10.2019

Węgry nie zawetują same przedłużenia terminu brexitu

Węgry nie zawetują samodzielnie nowego przedłużenia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – powiedział w poniedziałek agencji Reutera minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas.
17.09.2019

Rusza 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy

Pod hasłem „Europa jutra. Silna czyli jaka?” w Krynicy-Zdroju rozpocznie się we wtorek 29. Forum Ekonomiczne, zaliczane do najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej. Co roku w debatach, panelach dyskusyjnych i prezentacjach Forum bierze udział ponad 4 tys. osób.
03.09.2019

Inwestycje w kryptowaluty wymagają większej ostrożności

Przewrotnie powiem, że dobrze się dzieje, jeżeli raz na jakiś czas upadnie giełda, bo to pokazuje, że trzeba być ostrożnym, inwestując w kryptowaluty – mówi ekonomista Sławomir Horbaczewski. Jak ocenia, rynek kryptowalut będzie zyskiwać i jest wart zainteresowania, bo można na nim dużo zyskać, ale wymaga szczególnej rozwagi. Jego uregulowanie może się przełożyć nie tylko na większe bezpieczeństwo użytkowników, ale i większą stabilność. Uwzględniania w regulacjach wymaga też sama technologia blockchain, na której opierają się wirt
28.08.2019

„Die Welt”: Europa Środkowo-Wschodnia to arena rywalizacji USA i Chin

Prawicowy dziennik "Die Welt" analizuje w piątek walkę o wpływy, jaka toczy się na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej między Waszyngtonem a Pekinem. W Polsce rywalizacja ta jest szczególnie wyraźna - ocenia niemiecka gazeta.
16.08.2019

Pożar na kontenerowcu APL uszkodził sześć kontenerów

Sześć kontenerów zostało uszkodzonych wskutek pożaru na kontenerowcu APL Le Havre. Do zdarzenia doszło 9 sierpnia u wybrzeża Indii.
13.08.2019

Putin do Trumpa: Opracujemy nowe pociski nuklearne, jeśli wy to zrobicie

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w poniedziałek, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli USA zaczną to robić po tym, jak wycofały się z traktatu INF.
06.08.2019

Szef Pentagonu za rozmieszczeniem rakiet średniego zasięgu w regionie Pacyfiku

Nowy minister obrony USA Mark Esper powiedział w sobotę, że jest za rozmieszczeniem stosunkowo szybko - w ciągu miesięcy - konwencjonalnych pocisków średniego zasięgu w regionie Pacyfiku. Dzień wcześniej USA formalnie wycofały się z przełomowego układu o kontroli zbrojeń INF z 1987 r.
05.08.2019

Gdańsk: Zarzut dla turysty z Łodzi, którego węże boa uciekły z klatki na kempingu

Zarzut niezachowywania ostrożności w opiece nad zwierzęciem postawiła gdańska policja turyście z Łodzi, który zabrał z sobą na wakacje do Gdańska dwa węże boa. Pozostawione w namiocie na kempingu gady opuściły klatkę, jeden z nich został znaleziony w sąsiednim namiocie.
31.07.2019

Orban: katastrofa statku na Dunaju wstrząsająca

Premier Węgier Viktor Orban określił w piątek środową katastrofę statku pasażerskiego na Dunaju, w której zginęło co najmniej siedem osób, jako wstrząsającą. Powiedział, że zlecił wnikliwe śledztwo w tej sprawie.
31.05.2019

Węgry/ Rzecznik: minimalne szanse na znalezienie dalszych żywych po zatonięciu statku

Są "minimalne szanse" na znalezienie kolejnych żywych osób po zatonięciu statku turystycznego w Budapeszcie w środę wieczorem - przekazał w czwartek rzecznik węgierskich służb ratunkowych w państwowej telewizji.
30.05.2019

Trump zapowiada spotkania z Putinem i Xi na szczycie G20 w Osace

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Mówił też m.in. o Iranie i o relacjach handlowych z Chinami.
14.05.2019

P&O Ferries sprzedaje jeden ze swoich promów

Jeden z popularnych promów, eksploatowanych przez P&O Ferries na Morzu Irlandzkim, przechodzi w ręce nowego właściciela. Jednostka trafi do Eckerö Line.
06.05.2019

USA: Nowy Jork zakaże używania toreb plastikowych

Od przyszłego roku stan Nowy Jork wprowadzi zakaz używania przez sklepy toreb plastikowych. Podobne prawo obowiązuje już w Kalifornii i na Hawajach.
24.04.2019

Niemcy: W porcie w Hamburgu przechwycono 440 kg kokainy

Na kontenerowcu, który zawinął do Hamburga, przechwycono transport 440 kg kokainy wartej w czarnorynkowej sprzedaży detalicznej około 13 mln euro - poinformowały w poniedziałek portowe służby celne.
15.04.2019

Gospodarka kontenerami – nowy projekt, wiele możliwości

Firma Cronimet PL, lider na polskim rynku w branży recyklingu stali nierdzewnej, nawiązała współpracę z polskim oddziałem, wiodącego europejskiego producenta i dostawcy rozwiązań telematycznych dla firm – ABAX.
12.04.2019

PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
04.04.2019

Spotkanie szefów MSZ NATO okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu

Rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Waszyngtonie jest okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu podczas 70 lat jego istnienia - powiedziała ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison we wtorek.
03.04.2019

Wieloletni prezes PKN Orlen zatrzymany przez CBA

Wieloletni prezes PKN Orlen, Jacek K. został we wtorek zatrzymany przez CBA. Jak informuje prokuratura, postawi mu zarzuty nadużycia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków, które skutkowały znaczną szkodą majątkową dla firmy. Za taki czyn grozi od roku do 10 lat więzienia.
12.02.2019

Węgry/Przedstawiciel rządu: wizyta Pompeo „historyczna”

Jako „historyczną wizytę” określił we wtorek przedstawiciel rządu Węgier Zoltan Kovacs poniedziałkowe rozmowy sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Budapeszcie. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto ocenił, że poprawiają się dwustronne relacje polityczne.
12.02.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Merkel o Nord Stream 2: musimy Ukrainie zapewnić, by była krajem tranzytowym

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Niemcy przygotują projekty pomocy dla Maroka, który miałby pomóc rozwiązywać zewnętrzne przyczyny migracji - poinformował po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec premier Słowacji Peter Pellegrini.
07.02.2019

Niemcy: Szef MSZ udaje się do USA, spotka się z Mike'iem Pompeo m.in. w sprawie Nord Stream 2

Minister spraw zagranicznych RFN Heiko Maas udał się w środę z trzydniową wizytą do USA. Ma spotkać się m.in. z amerykańskim sekretarzem stanu Mike'iem Pompeo. Politycy będą rozmawiać o planowanym wycofaniu się USA z układu rozbrojeniowego INF.
23.01.2019

Ławrow: Rosja przestudiuje propozycje Niemiec w sprawie Cieśniny Kerczeńskiej

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział w piątek, że Moskwa przestudiuje dokument z propozycjami Berlina, dotyczącymi Cieśniny Kerczeńskiej, przekazany stronie rosyjskiej przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa.
18.01.2019

Chcesz chronić oceany? Oto 6 codziennych praktyk, dzięki którym staniesz się eko

Czas pogodzić się z tym, że żegnamy kolejny rok, i rozpoczynamy nowy. Właśnie teraz jest idealna pora na powzięcie noworocznych postanowień. Jednym z nich powinno być wprowadzenie w codzienność praktyk, które będą lepsze dla naszej Planety, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
28.12.2018

Resort rolnictwa odpowiada fundacji Viva! ws. wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb (wideo)

Główny lekarz weterynarii samodzielnie kieruje podległymi organami i nie jest zobligowany do konsultowania z ministerstwem wewnętrznych instrukcji do nich kierowanych – tak resort rolnictwa odniósł się do apelu fundacji Viva! ws. zmiany wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb.
22.12.2018

Szykują się zmiany w pakowaniu żywych ryb?

Opinię prof. Elżanowskiego ws. wytycznych dot. przenoszenia żywych ryb przekazałem m.in. do PAN oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego; zmienię te wytyczne w zależności od opinii tych instytucji - poinformował PAP w czwartek główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.
20.12.2018

Apel o zmianę wytycznych pozwalających na przenoszenie żywych ryb bez wody

Zwracam się z prośbą o pilną zmianę wytycznych pozwalających na pakowanie i przenoszenie żywych ryb w plastikowych torbach z ożebrowaniem bez wody – napisał w liście do głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański.
17.12.2018

Węgry: rząd rozmawia o kupnie terminalu LNG na wyspie Krk

Rząd węgierski prowadzi rozmowy z władzami chorwackimi na temat kupna udziałów w planowanym terminalu gazu skroplonego na wyspie Krk; powstanie terminalu jest jednak niepewne – podał w czwartek węgierski dziennik „Nepszava”, powołując się na kilka źródeł.
06.12.2018

Francuskie media o rosyjsko-ukraińskiej „małej wojence”

Po apelu szefa MSZ Francji Jean-Yves'a Le Driana, który wezwał obie strony konfliktu rosyjsko-ukraińskiego do powściągliwości, francuscy komentatorzy mówią w środę o "małej wojence" i zdają się przychylać do rosyjskiej tezy o prowokacji ukraińskiej.
28.11.2018

Morawiecki: Polska jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska

Polska jest jednocześnie bardzo proamerykańska i bardzo proeuropejska - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu, poświęconej relacjom transatlantyckim. Problemy widzimy raczej po stronie Chin i Rosji niż Stanów Zjednoczonych - dodał.
17.11.2018

Merkel w PE apeluje o unijną solidarność i stworzenie europejskiej armii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała we wtorek w PE w Strasburgu o unijną solidarność m.in. w kwestii problemu migracji i stworzenie europejskiej armii. Broniła projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.
14.11.2018

W Norwegii rozpoczną się w czwartek zakrojone na dużą skalę manewry NATO

Największe od czasów zimnej wojny manewry NATO rozpoczną się w czwartek w Norwegii z udziałem 50 tysięcy żołnierzy i znaczących środków materialnych. To demonstracja siły, która drażni sąsiednią Rosję - wskazuje agencja AFP.
23.10.2018

Interpretacja pojęcia „package or unit” w świetle Reguł Hague-Visby

Przedmiotem niniejszego opracowania jest wydane w dniu 17.04.2018 r. przez Sąd Apelacyjny (Court of Appeal) orzeczenie w sprawie „Kyokuyo Co. Ltd. v AP Moller – Maersk A/S trading as „Maersk Line” ‘[2018] EWCA Civ 778-17 (Sędziowie Gloster i Floux LJJ].
21.10.2018

Wiatr od morza sto lat później – wernisaż wystawy

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce Wiatr od morza. Powstałe obrazy będą też ilustrować specjalne wydanie książki Żeromskiego, nieprzypadkowo wybranej do tego projektu. Żeromski napisał Wiatr od morza pod wpływem zachwytu polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i hist
10.10.2018

Indonezja: Już ponad 1500 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi i tsunami

Ekipy ratunkowe podjęły w piątek poszukiwania ostatniej szansy po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które 28 września nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes. Liczba ofiar śmiertelnych po trzęsieniu ziemi i przejściu fal tsunami przekroczyła 1500.
05.10.2018

Grecja: Cyklon Zorba słabszy niż prognozowano

Ulewy i burze towarzyszą cyklonowi Zorba, który szaleje w sobotę na południu Grecji, w szczególności na wyspie Kithira i w rejonie miasta Kalamata. Choć występują utrudnienia komunikacyjne, siła żywiołu jest mniejsza niż początkowo prognozowali meteorologowie.
29.09.2018

Premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu V4 w Salzburgu

Premier Mateusz Morawiecki wziął w środę w Salzburgu udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się przed nieformalnym spotkaniem unijnych liderów. W czwartek natomiast premier weźmie udział w nieformalnym szczycie UE.
19.09.2018

Tusk zaapeluje do przywódców UE o zakończenie wzajemnych oskarżeń w sprawie migracji

Na kilka godzin przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE w Salzburgu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w środę, że zaapeluje do przywódców krajów unijnych o zakończenie festiwalu wzajemnych oskarżeń w sprawie migracji.
19.09.2018

Węgry: Prasa o spotkaniu Duda-Trump: Warszawa ubiegła Budapeszt

„Warszawa ubiegła Budapeszt” – pisze w środę węgierski lewicowy dziennik „Nepszava” o wtorkowym spotkaniu prezydentów Polski i USA, Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, w Waszyngtonie.
19.09.2018

Szczyt UE ma złagodzić napięcia na tle migracji, ale nie będzie przełomu

Szczyt UE, który odbędzie się w tym tygodniu w Salzburgu, ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie centrów do wysadzania uratowanych na morzu - wynika z informacji ze źródeł UE.
18.09.2018

Francja: Kanclerz Austrii zapowiada organizację szczytu UE-Afryka

Przed nieformalnym szczytem UE w Salzburgu, poświęconym głównie migracji, kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział w poniedziałek w Paryżu organizację szczytu UE-Afryka. Prezydent Emmanuel Macron wezwał do wzmocnienia polityki wydalania nielegalnych migrantów.
18.09.2018

Orban: Węgry pokazały, że można wstrzymać migrację, rząd Włoch to robi

Premier Węgier Viktor Orban mówił we wtorek w Mediolanie po spotkaniu z szefem MSW Włoch, wicepremierem Matteo Salvinim, że Budapeszt pokazał, iż można powstrzymać imigrację. Podziękował Salviniemu, że również podejmuje takie działania i "broni granic Europy".
29.08.2018

Włochy: Premier Conte spotkał się z szefem rządu Czech, rozmowy o migracji

Premier Włoch Giuseppe Conte spotkał się we wtorek w Rzymie z szefem rządu Republiki Czeskiej Andrejem Babiszem. Po opuszczeniu kancelarii włoskiego premiera, Palazzo Chigi, Babisz nie wypowiedział się dla mediów.
28.08.2018

Wakacje w morzu plastiku i oceanie toksyn?

Pływanie ze śmieciami jest już naszą codziennością na wakacjach, a plastikowych odpadów przybywa w zatrważającym tempie. Na całym świecie w ciągu roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach. To tak, jakby wyrzucać do nich co minutę zawartość jednej śmieciarki. Większość z tych odpadów możemy bez problemu zastąpić innymi - niezagrażającymi środowisku. Właśnie rusza wakacyjna kampania Fundacji WWF Polska „Nie dla plastiku”.
30.07.2018

P. Grochmalski o rozmowach Trump-Putin: Przełomu nie było

Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawi spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, jako przełom w relacjach z USA, ale przełomu nie było; szczyt potwierdził sprzeczność interesów amerykańsko-rosyjskich – powiedział PAP dr hab. Piotr Grochmalski.
17.07.2018

Węgry: Premier Orban pochwalił politykę migracyjną rządu Włoch

Premier Węgier Viktor Orban wyraził w liście do włoskiego premiera Giuseppe Contego szacunek swego kraju dla nowego rządu Włoch, który polityką migracyjną chroni granice zewnętrzne UE – powiedział w niedzielę szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto agencji MTI.
16.07.2018

Orban rozmawiał z Putinem m.in. o inwestycjach energetycznych

O inwestycjach energetycznych i rozbudowie elektrowni atomowej w Paksu rozmawiali w niedzielę w Moskwie premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin – poinformował rzecznik Orbana Bertalan Havasi.
16.07.2018

Orban za wzrostem wydatków na obronę państw NATO

Premier Węgier Viktor Orban opowiedział się w czwartek za wzrostem wydatków państw NATO na obronę i bezpieczeństwo, a także za stworzeniem wspólnej armii unijnej. Mówił o tym w węgierskiej telewizji M1 w trakcie odbywających się w Brukseli obrad szczytu NATO.
12.07.2018

39 statków rybackich zniszczonych przez potężny pożar (wideo)

Około 2 nad ranem lokalnego czasu w porcie Benoa w Bali zaczęły płonąć łodzie rybackie. jak poinformowały lokalne media, niemalże całkowitemu zniszczeniu uległo 39 łodzi.
09.07.2018

Niemcy/ MSW: przygotowywane są umowy z państwami UE w sprawie migracji

Niemcy pracują nad przygotowaniem umów z innymi krajami UE, by odsyłać uchodźców do tych państw Wspólnoty, w których po raz pierwszy złożyli oni swoje wnioski o azyl - poinformowała w środę rzeczniczka niemieckiego MSW Eleonore Petermann.
04.07.2018

Orban: Węgry nie zawrą porozumienia z Niemcami w sprawie migrantów bez zgody Austrii

Szefowie rządów Węgier i Austrii, Viktor Orban i Sebastian Kurz, uzgodnili przez telefon, że Węgry nie zawrą żadnego dwustronnego porozumienia z Niemcami w sprawie migrantów, jeśli nie będzie porozumienia między Niemcami i Austrią - podała w środę agencja MTI.
04.07.2018

Dworczyk ws. ustaleń szczytu UE: Polski punkt widzenia został zaakceptowany przez całą UE

Polski punkt widzenia został zaakceptowany przez całą Unię Europejską i to jest kolejny dowód dla naszych adwersarzy, że warto walczyć o sprawy narodowe, że warto kierować się interesem narodowym - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
30.06.2018

Premier: Konsekwencja ws. uchodźców opłaciła się

Konsekwencja w sprawie uchodźców opłaciła się, wzmocniliśmy naszą pozycję w procesie negocjacyjnym, a obecnie musimy znaleźć skuteczne mechanizmy obrony granic zewnętrznych - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Brukseli przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu.
30.06.2018

Premier: Zasadniczo wzrosła pozycja Grupy Wyszehradzkiej

Po czwartkowych obradach szczytu UE pozycja Grupy Wyszehradzkiej została zasadniczo wzmocniona - ocenił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Za najistotniejsze ustalenie szczytu uznał fakt, iż decyzje azylowe muszą zapadać jednomyślnie.
30.06.2018

Premier Czech o ustaleniach szczytu UE w sprawie migracji: Duży sukces

Premier Czech Andrej Babisz jako "duży sukces" określił w piątek ustalenia pierwszego dnia szczytu Unii Europejskiej w sprawie migracji. "Osiągnęliśmy to, że nikt już nie mówi o kwotach przydziału (uchodźców)" - napisał szef rządu na Twitterze.
29.06.2018

UE: Nowe propozycje ws. migracji; Polska z V4 niezadowolone

Na unijnym szczycie pojawiły się w czwartek późnym wieczorem nowe propozycje dotyczące migracji, które zmierzają do tego, by państwa członkowskie wspólnie zajmowały się problemem napływających do Europy osób. Pomysł nie podoba się Polsce i innym krajom V4 - podały źródła.
29.06.2018

Premier Czech o ustaleniach szczytu UE w sprawie migracji: duży sukces

Premier Czech Andrej Babisz jako "duży sukces" określił w piątek ustalenia pierwszego dnia szczytu Unii Europejskiej w sprawie migracji. "Osiągnęliśmy to, że nikt już nie mówi o kwotach przydziału (uchodźców)" - napisał szef rządu na Twitterze.
29.06.2018

Premier: Zgodzimy się na platformy dla uchodźców, jeśli będą poza UE

Premier Mateusz Morawiecki pierwszego dnia unijnego szczytu zadeklarował, że polski rząd zgodzi się na utworzenie platform do wysadzania uchodźców, jeśli znajdą się one poza UE. Zaznaczył jednak, że Polska w dalszym ciągu nie zgodzi się na przyjmowanie uchodźców.
28.06.2018

Premier Morawiecki przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie UE

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
28.06.2018

Sasin: nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. uchodźców

Nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. przyjmowania i relokowania uchodźców w krajach europejskich - podkreślił w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Będziemy się sprzeciwiać tendencjom, aby przyjmować uchodźców na siłę, to jest dla nas nie do przyjęcia - dodał.
28.06.2018

Premier Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na szczyt UE

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
28.06.2018

Włochy/MSW: Centra identyfikacji migrantów w Nigrze, Mali, Czadzie, Sudanie

Szef MSW Włoch Matteo Salvini opowiedział się za utworzeniem centrów identyfikacji migrantów w Nigrze, Mali, Czadzie i Sudanie. Tę nową propozycję przedstawił w poniedziałek po tym, gdy władze Libii wykluczyły możliwość takich ośrodków na ich terytorium.
26.06.2018

KE: W niedzielnym nieformalnym szczycie UE chce wziąć udział 16 państw

W niedzielnym nieformalnym szczycie unijnym w sprawie migracji chce wziąć udział 16 państw członkowskich - poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.
23.06.2018

Szef MSZ: nie weźmiemy udziału w spotkaniu UE ws. migracji; nasze stanowisko jest znane

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie przyjadą na nieformalne spotkanie państw UE w Brukseli, poświęcone migracji, bo stanowisko krajów tego regionu w tej sprawie jest znane - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W oficjalnym szczycie weźmiemy udział - dodał.
22.06.2018

Suski: decyzje ws. migracji nie powinny być podejmowane na prywatnych spotkaniach

Państwa Grupy Wyszehradzkiej nie zostały zaproszone na nieformalny szczyt w Brukseli nt. migracji; decyzje w sprawie migracji nie powinny być podejmowane na prywatnych spotkaniach - powiedział w piątek szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.
22.06.2018

Hiszpania/Media: Nowy europejski sojusz przeciwko migrantom

Hiszpańskie media twierdzą, że na bazie niechęci wobec migrantów powstaje wewnątrz Unii Europejskiej nowy sojusz polityczny. Wskazują, że obejmuje on m.in. Włochy, Austrię, a także państwa Grupy Wyszehradzkiej.
22.06.2018

Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że szefowie rządów V4 nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w Brukseli w sprawie migracji.
22.06.2018

Włochy/Rząd: Sprawa Aquariusa sygnałem politycznym dla UE

Przedstawiciele nowego rządu Włoch, powołanego przez Ruch Pięciu Gwiazd i Ligę podkreślają, że sprawa statku "Aquarius" z 629 migrantami, który niewpuszczony do włoskiego portu został przyjęty w Hiszpanii, jest sygnałem z Rzymu do UE.
18.06.2018

Francja/ Media: postawa Węgier i Polski wobec imigracji zaczyna być regułą w UE

Krytykowane przez Komisję Europejską podejście władz Węgier i Polski do kwestii migracyjnej zaczyna być w UE regułą - zwracają uwagę w piątek francuskie media, pisząc w tym kontekście m.in. o Czechach, Słowacji, Włoszech i Austrii.
15.06.2018

Węgry pozytywnie o niewpuszczeniu Aquariusa

Premier Węgier Viktor Orban z zadowoleniem przyjął we wtorek decyzję Włoch o zamknięciu swych portów dla statku „Aquarius” z 629 migrantami na pokładzie. Mówił o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim w Budapeszcie.
13.06.2018

UE: KE chce ograniczyć liczbę plastikowych śmieci, które trafiają do mórz

Komisja Europejska alarmuje, że ilość szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. W poniedziałek KE zaproponowała nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza.
28.05.2018

Prezydent Duda i premier Orban rozmawiali m.in. o integracji regionu i wyborach europejskich

Integracja infrastrukturalna regionu, kwestie geopolityczne oraz to, jak może wyglądać nowy układ polityczny w Europie po wyborach do PE w 2019 r. - m.in. o tych kwestiach rozmawiali prezydent Andrzej Duda z premierem Węgier Viktorem Orbanem - poinformował PAP Krzysztof Szczerski.
14.05.2018

Premier Orban rozpoczął wizytę w Warszawie; powitał go premier Morawiecki

Od powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie oficjalna wizyta szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana. Uroczystość odbyła się przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
14.05.2018

Morawiecki: Nasza wizja polityki gospodarczej i społecznej obowiązuje do dzisiaj

Wygrywając w 2015 roku wybory obiecywaliśmy uczciwe państwo, wrażliwość społeczną, sprawiedliwość i równe dzielenie owoców wzrostu; to wszystko obowiązuje do dzisiaj - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Garwolinie.
05.05.2018

Rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek

WWF alarmuje: Ponad milion zwierząt ginie rocznie przez plastikowe śmieci w morzach i oceanach. Trafia tam prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki. Wyrzucone do wody śmieci nie znają granic. Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie w ostatnim czasie - w roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2014 już 311 mln ton.
23.04.2018

Włochy: Migracja, walka z kryzysem, miejsca pracy - tematy kampanii przed wyborami

Migracja, podnoszenie gospodarki i finansów z kryzysu, walka z bezrobociem i stosunek do UE - te tematy zdominowały kampanię przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech. W jej trakcie nie odbyła się żadna telewizyjna debata liderów ugrupowań.
03.03.2018

Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)

To, w jaki sposób rozmnażają się koniki morskie zasługuje na szczególną uwagę. Rodzeniem dzieci zajmuje się bowiem inna płeć niż zazwyczaj. To samce przejmuja pałeczkę a co więcej - robią to nieustannie. Potrafią urodzić i być w kolejnej ciąży jednego dnia!
14.02.2018

Polska i Węgry rozpoczynają współpracę w zakresie kolei dużych prędkości

Realizacja koncepcji budowy kolei dużych prędkości, zapoczątkowanej podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech, staje się coraz bardziej realna - poinformował w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
10.02.2018

Orban: Węgry będą mogły sprowadzać z Rumunii 4 mld m sześc. gazu rocznie

Węgry wkrótce podpiszą porozumienie, na mocy którego będą mogły sprowadzać z Rumunii ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie - oznajmił w piątek premier Viktor Orban. Dzięki temu można oczekiwać końca epoki rosyjskiego monopolu gazowego na Węgrzech - dodał.
10.02.2018

Premierzy V4 o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej i swojej wizji UE

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej mówili w piątek podczas panelu w Budapeszcie, że kraje V4 wiele wnoszą do Unii Europejskiej i należy słuchać głosów państw członkowskich. Mateusz Morawiecki opowiedział się za silną Europą suwerennych państw.
27.01.2018

Szijjarto: Norwegia może odgrywać rolę w zaopatrywaniu Węgier w gaz

Norwegia jako jeden z największych europejskich eksporterów gazu może w przyszłości odgrywać istotną rolę w zaopatrywaniu Węgier w ten surowiec – powiedział we wtorek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w norweskim Tromsoe.
23.01.2018

Wystartował VII Pantaenius Jacht Foto

Właśnie wystartowała kolejna edycja konkursu Pantaenius Jacht Foto. Jest to już 7. odsłona „fotorywalizacji”. Konkurs otwarty jest dla każdego miłośnika fotografii żeglarskiej, więc czas przejrzeć albumy z minionego sezonu żeglarskiego i poszukać urokliwych ujęć żaglówek i motorówek. Zgłoszenia przesyłać można od 1 stycznia 2017 r. do 5 lutego 2017 r. poprzez formularz na stronie jachtfoto.pl.
15.01.2018

Węgry/Szijjarto: Chiński kredyt najlepszy przy budowie połączenia do Belgradu

Kredyt udzielony przez Chiny to najlepszy sposób sfinansowania budowy linii kolejowej Budapeszt-Belgrad wobec braku wsparcia ze strony UE – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych i współpracy gospodarczej z zagranicą Peter Szijjarto.
11.01.2018

Waszczykowski: Chcemy przekierować współpracę Grupy Wyszehradzkiej na gospodarkę

Po środowym spotkaniu premierów Polski i Węgier są konkluzje, że chcemy mocno przekierować współpracę Grupy Wyszehradzkiej na współpracę gospodarczą; pod koniec stycznia odbędzie się spotkanie V4 na poziomie premierów, gdzie padną konkretne propozycje - zapowiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.
04.01.2018

Orban: Węgrzy chcą infrastruktury, która zapewni im dostęp do polskiego terminala LNG

Dla Węgrów "kwestią życia i śmierci" jest taka infrastruktura gazowa, za pomocą której uzyskają dostęp do polskiego terminala LNG i do gazu nierosyjskiego - mówił podczas środowego wywiadu dla TVP Info premier Węgier Wiktor Orban.
04.01.2018

Orban: Widzę dużo możliwości w Inicjatywie Trójmorza

Procedura wszczęta przez Komisję Europejską wobec Polski nie ma podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe; wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje Węgrom stanąć przy boku Polski - ocenił premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że nie można łączyć kwestii budżetu UE z kwestią praworządności.
04.01.2018

Morawiecki rozmowa z premierem Węgier m.in. o kwestiach energetycznych

Nie zmieniamy naszej polityki względem migracji - powiedział w środę po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Orban ocenił, że dotychczasowa polityka migracyjna UE "poniosła fiasko".
03.01.2018

Węgry: Premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Budapeszcie

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę rano do Budapesztu, gdzie spotka się m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Politycy mają rozmawiać o sprawach związanych z energetyką, klimatem, migracją i bezpieczeństwem, a także przyszłością UE.
03.01.2018

W środę premier Mateusz Morawiecki z oficjalną wizytą w Budapeszcie

Problematyka energetyczna, klimatyczna i migracyjna, a także sprawy bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej będą głównymi tematami środowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
02.01.2018

”Die Welt”: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie

Niemiecki dziennik “Die Welt” ostrzegł w piątek, że realizacja kontrowersyjnego projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 doprowadzi do izolacji Niemiec w Europie.
29.12.2017

UE: V4 wyłoży 35 mln euro, by wesprzeć Włochy w walce z migracją z Libii

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zadeklarują w czwartek podczas spotkania z premierem Włoch, że wyłożą w sumie 35 mln euro, każde z nich taką samą część, aby wesprzeć Rzym w działaniach w Libii mających powstrzymać nielegalną migrację - podały źródła dyplomatyczne.
14.12.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.