• <

Prezydent Duda i premier Orban rozmawiali m.in. o integracji regionu i wyborach europejskich

pc

14.05.2018 15:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent Duda i premier Orban rozmawiali m.in. o integracji regionu i wyborach europejskich

Partnerzy portalu

Prezydent Duda i premier Orban rozmawiali m.in. o integracji regionu i wyborach europejskich - GospodarkaMorska.pl

Integracja infrastrukturalna regionu, kwestie geopolityczne oraz to, jak może wyglądać nowy układ polityczny w Europie po wyborach do PE w 2019 r. - m.in. o tych kwestiach rozmawiali prezydent Andrzej Duda z premierem Węgier Viktorem Orbanem - poinformował PAP Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że rozmowa premiera Orbana z prezydentem Dudą była "bardzo żywa"; trwała około godziny, czyli dłużej, niż pierwotnie planowano.

"To była bardzo żywa rozmowa, wielowątkowa i dużo dłuższa, niż planowano. Mam wrażenie, że obaj panowie nie wyczerpali wszystkich tematów, które chcieli omówić" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Poinformował, że jednym z głównych tematów rozmowy była współpraca regionalna. "Obaj politycy położyli bardzo duży nacisk na integracją ekonomiczną regionu; uznali, że to jest kwestia, która musi dogonić intensywnością relacje polityczne" - powiedział Szczerski.

Jak zaznaczył, do tej pory nasz region był postrzegany bardziej poprzez współpracę polityczną, "a do prawdziwej integracji i wzrostu siły Europy Środkowej jest potrzebna integracja ekonomiczna i infrastrukturalna". Jak dodał, to jest nowy wątek polityki środkowoeuropejskiej, który promuje Inicjatywa Trójmorza.

"Premier Orban powiedział, że widzi w takim dziele, łączenia infrastrukturalnego naszej części Europy, bardzo ważna rolę dla Węgier, ale także dla Polski" - wskazał prezydencki minister.

Zaznaczył, że "jest pełna zgoda co do tego kierunku rozwoju polityki środkowoeuropejskiej", czyli większej spójności regionu, budowy połączeń infrastrukturalnych i "patrzenia na rolę regionu przez jego siłę ekonomiczną, nie tylko przez politykę".

Drugim tematem rozmowy były kwestie geopolityczne, to, w jaki sposób Polska i Węgry odnoszą się do swego sąsiedztwa i w jaki sposób widzą swoją pozycję w geopolityce europejskiej.

Szczerski zaznaczył, że rozmawiano m.in. o relacjach węgiersko-ukraińskich. Węgry zablokowały przewidziane na koniec kwietnia posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z powodu sporu w sprawie mniejszości. Według władz w Budapeszcie ukraińska ustawa oświatowa znacznie ogranicza prawa mniejszości narodowych do edukacji we własnym języku.

Po uchwaleniu tej ustawy Węgry zapowiedziały, że w reakcji podejmą kroki, które utrudnią Ukrainie integrację z NATO i UE. Posiedzenie NATO-Ukraina na szczeblu ministrów zostało zablokowane przez Węgry już po raz czwarty - dwukrotnie były to spotkania ministrów obrony, dwukrotnie spraw zagranicznych.

"Oczywiście, gdy mówimy o geopolityce w regionie, to nie można nie mówić o Rosji, ale nie był to osobny temat rozmowy, raczej omówiono, w jaki sposób każdy z krajów postrzega swoje sąsiedztwo" - zaznaczył prezydencki minister dopytywany, czy relacje z Rosją były wśród tematów, które poruszyli Orban i Duda.

Drugim ważnym tematem spotkania - mówił Szczerski - były sprawy europejskie. "Rozmawiano o przyszłości Europy, zwłaszcza w kontekście przyszłego roku, końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej oraz perspektywy przyszłorocznych wyborów europejskich. Przedmiotem rozmowy była ocena tego, jak może wyglądać nowy układ polityczny po przyszłorocznych wyborach europejskich i zmianie KE" - poinformował Szczerski.

Zaznaczył, że prezydent pogratulował też Orbanowi zwycięstwa wyborczego i objęcia po raz kolejny teki premiera. Jak dodał, była to pierwsza rozmowa obu polityków od czasy wyborów parlamentarnych na Węgrzech.

Szef węgierskiego rządu składa w poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie. Viktor Orban najpierw spotkał się z premierem Matuszem Morawieckim, a po południu został przyjęty przez prezydenta Dudę.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.