• <

Wynik wyszukiwania - "leczenie" - Wiadomości

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzyła drzwi do świata innowacji

8 maja Gdański Park Naukowo-Technologiczny stał się miejscem ożywionej dyskusji, kreatywnych pomysłów i inspirujących spotkań - wszystko to za sprawą Dnia Otwartego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
12.05.2024

Watykan. Papież: śmierć migrantów na morzu to hańba dla społeczeństwa

Śmierć migrantów na morzu to hańba dla społeczeństwa i bolesne wołanie, które nie może pozostawić nas obojętnymi – napisał papież Franciszek w liście wystosowanym w związku z dziesiątą rocznicą jego wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa.
08.07.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Pomóż Kindze i przeżyj niezapomniany rejs okrętem Marynarki Wojennej

Kinga Rydz, mała wojowniczka cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), potrzebuje pomocy. We wsparcie w zbiórce funduszy na jej kosztowne leczenie włączyła się 3 Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej.
14.05.2023

Crist wspiera leczenie Tosi Dybowskiej. Licytacja wycieczki po terenie stoczni

Przez pięć dni będzie można licytować wyjątkowe zwiedzanie zakładu stoczniowego i zapoznanie się z jego działalnością. Zebrana suma zostanie przekazana na specjalistyczną operację dziewczynki w Paley European Institute w Warszawie.
12.04.2023

Surfer zaatakowany przez rekina u wybrzeży Honolulu

58 letni surfer jest w poważnym stanie po ugryzieniu go w nogę przez rekina u wybrzeża Honolulu, poinformowały w niedzielę lokalne służby medyczne.
10.04.2023

Naukowcy odkryli probiotyk dla koralowców

Nowo odkryty probiotyk może chronić karaibskie koralowce zagrożone śmiertelną, wyniszczającą chorobą – informuje pismo „Communications Biology”.
10.04.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona [WIDEO]

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

Morderstwo na platformie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci pracownika

Po incydencie na platformie wiertniczej w Zatoce Perskiej władze katarskie wszczęły dochodzenie karne, aby wyjaśnić okoliczności zabójstwa jednego z pracowników platformy offshore i ataku na innego.
15.12.2022

Go Green w DCT Gdańsk. Trwa kampania promująca świadomość klimatyczną [ZDJĘCIA]

Przez najbliższe dwa tygodnie na pracowników DCT Gdańsk czekają atrakcje w ramach wydarzenia Go Green. W kampanii propagującej świadomość na temat zachodzących zmian klimatycznych, udział biorą wszystkie terminale i porty, które wchodzą w skład grupy PSA, udziałowca gdańskiego terminala.
21.09.2022

Media: marynarze rosyjskiej floty wojennej uskarżają się na dolegliwości psychiczne

Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
17.08.2022

Trwają próby ratowania białuchy, która utknęła w Sekwanie

Białucha arktyczna, która utknęła w Sekwanie 160 kilometrów od ujścia rzeki do kanału La Manche, wydaje się coraz bardziej wychudzona, na razie nie powiodły się próby nakarmienia zwierzęcia. Szanse na uratowanie wielkiego ssaka maleją - podaje w poniedziałek francuska telewizja BFMTV.
08.08.2022

USA. Katastrofa śmigłowca, pięciu marynarzy uznanych za zmarłych

Marynarka wojenna USA uznała w sobotę pięciu marynarzy zaginionych po wtorkowej katastrofie śmigłowca za zmarłych. Wypadek miał miejsce na Pacyfiku w pobliżu San Diego.
04.09.2021

Liban: Władze ogłosiły udaremnienie przemytu 4 ton haszyszu do Egiptu

Biuro prezydenta Libanu Michela Aouna ogłosiło w sobotę, że służbom udało się udaremnić przemyt 4 ton haszyszu z portu w Sydonie do egipskiej Aleksandrii. Sprawie nadano rozgłos w związku z embargiem na libańskie produkty rolne nałożonym przez Arabię Saudyjską.
24.05.2021

Hiszpania: Tysiące migrantów przypłynęło z Maroka do Ceut. Rząd wysyła wojsko

Do wtorku do Ceuty, położonej na północy Afryki hiszpańskiej enklawy, dopłynęło ok. 6 tys. migrantów z sąsiedniego Maroka - poinformował rząd Hiszpanii. Madryt i Rabat pozostają w konflikcie dyplomatycznym. Rząd Hiszpanii zdecydował o wysłaniu wojska do Ceuty.
18.05.2021

Ocean Indyjski to morskie cmentarzysko” tysięcy migrantów, Covid-19 pogłębia podziały

Tysiące ludzi utonęły w ostatnich dekadach na Oceanie Indyjskim w drodze na Majottę, jedyną wyspę archipelagu Komorów, która wciąż należy do Francji. Ci, którym udało się dopłynąć, stają się celami obław urządzanych przez miejscową ludność, która nie chce się niczym dzielić ze swymi niedawnymi rodakami. Podziały pogłębia szalejąca na wyspie pandemia Covid-19, która nie powstrzymała zdesperowanych ludzi chcących dopłynąć do lepszego świata.
03.05.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Finka Johanna Nordblad z rekordem świata w nurkowaniu swobodnym pod lodem

45-letnia Finka Johanna Nordblad ustanowiła w Hossa, w swoim ojczystym kraju, rekord świata w swobodnym nurkowaniu (bez płetw) pod lodem w tzw. dynamicznym bezdechu. Poruszając się pod wodą poziomo pokonała 103 m, przebywając pod lodem przez dwie minuty i 42 sekundy.
19.03.2021

Kajakiem dla Sławomira. 1000 kilometrów po Wiśle

Na co dzień – żołnierz z gdyńskich Babich Dołów, w specjalnych sytuacjach takich jak ta – zapalony kajakarz, dla którego nie ma ograniczeń. Bosmanmat Szymon Machnowski rozpoczął kajakową wyprawę po Wiśle, aby pomóc koledze w mundurze borykającemu się ze skutkami udaru mózgu. To Sławomir Szumicki z jednostki w Darłowie, który potrzebuje kosztownego leczenia.
04.03.2021

Filipiny: do Manili przybył okręt z pierwszą transzą chińskich szczepionek

Do portu w Manili zawinął w niedzielę chiński okręt wojskowy z pierwszą dostawą 600 tys. dawek chińskiej szczepionki CoronaVac wyprodukowanej przez koncern farmaceutyczny Sinovac Biotech z Chin - poinformował media rzecznik prasowy prezydenta Rodriga Duterte.
28.02.2021

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Doznanie przez marynarza wypadku w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może rodzić po jego stronie roszczenie o wypłatę przez armatora/pracodawcę stosownego odszkodowania. W większości przypadków będzie to uzależnione od charakteru urazu lub ewentualnych zaniedbań podmiotu zatrudniającego. Marynarz taki powinien jednak uważać, aby w toku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie popełnić błędów, które pozbawią go również innych przysługujących mu świadczeń. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?
19.02.2021

Reprezentanci Polski w klasie RS:X szlifują olimpijską formę

Windsurfingowa reprezentacja Polski w klasie RS:X przygotowuje się do igrzysk olimpijskich. Zofia Klepacka, Maja Dziarnowska, Piotr Myszka i Radosław Furmański podczas zgrupowania na Lanzarote nie tylko szlifują olimpijską formę, ale też testują optymalne zestawy sprzętu.
09.02.2021

Ryby zdrowe, ale... z niektórymi nie przesadzaj. Winne skażenie środowiska

Generalnie, owoce morza i ryby są zgodnie zalecane przez lekarzy i dietetyków jako ważny element zdrowej diety, głównie ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześnie, w związku z coraz większym skażeniem środowiska, eksperci ostrzegają przed nadmiernym spożyciem niektórych gatunków. Dowiedz się, których konkretnie.
03.02.2021

Odszkodowania marynarskie: Czas ma znaczenie!

Jak niejednokrotnie wskazywaliśmy w naszych publikacjach, życie i zdrowie marynarzy bardzo często narażone jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i ryzyka. Mając na względzie aktualne tempo pracy marynarzy, konieczność zapewnienia łańcucha dostaw, a co za tym idzie ogromny stres oraz presję, która nieustannie ciąży na marynarzach nietrudno o wypadek, który może mieć daleko idące konsekwencje nie tylko dla samych marynarzy, ale także dla ich rodzin.
26.01.2021

Licytacje WOŚP: rejs legendarnym jachtem „Copernicus”

Pióro wieczne z podpisem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z Robertem Biedroniem, rejs legendarnym jachtem „Copernicus”, kolacja z Magdą Gessler lub Januszem Palikotem czy wyjątkowa wycieczka po Bibliotece Gdynia. To tylko niektóre z propozycji, które można wywalczyć w internetowych licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29. finał tej szczytnej, charytatywnej akcji już za kilka dni – w niedzielę, 31 stycznia. Prezentujemy hity gdyńskich aukcji.
26.01.2021

Dawcy osocza z gdyńskiej Flotylli

Zakrojona na ogólnopolską skalę akcja propagująca i zachęcająca ozdrowieńców, którzy przezwyciężyli COVID-19 do oddawania osocza, znalazła odzew wśród marynarzy 3. Flotylli Okrętów.
19.01.2021

Premier: nowy polski ład pozwoli szybko wrócić na ścieżkę wzrostu

Nowy polski ład pozwoli nam szybko wrócić na ścieżkę wzrostu; rząd w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, zaproponuje szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
19.01.2021

Premier: dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności

Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności; im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy pandemię koronawirusa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że do końca roku do Polski trafi kolejne 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19.
27.12.2020

PiS nie poparł żadnej z poprawek do budżetu na 2021 r. dotyczących ważnych dla Pomorza inwestycji

Wszystkie poprawki opozycji do budżetu na 2021 r. zostały odrzucone hurtem, bez debaty; żaden z posłów PiS nie poparł naszych poprawek, które dotyczyły ważnych dla mieszkańców Pomorza inwestycji - mówiły w poniedziałek w Gdańsku posłanki Koalicji Obywatelskiej.
21.12.2020

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

Ambicja dążenia do zerowego zanieczyszczenia powietrza. Jaki ślad pozostawi Europa w środowisku naturalnym?

W dokumencie „Stan i prognoza 2020” (State and Outlook 2020) Europejska Agencja Środowiska (the European Environment Agency) ostrzega, że ​​„Środowisko Europy znajduje się w punkcie krytycznym ”. Systemowe zmiany warunków ekologicznych będą miały daleko idące skutki dla zdrowia i dobrostanu ludzi, włączając choroby zakaźne, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz zaburzenia psychiczne.
24.11.2020

Ceny ropy spadają - zapasy surowca rosną

Ceny ropy w USA zniżkują drugą sesję z rzędu - zapasy amerykańskiego surowca niespodziewanie wzrosły w ub. tygodniu, a prognozy dotyczące globalnego popytu na paliwa są ponure.
13.11.2020

ZMPSiŚ kolejny raz sfinansuje zakup sprzętu walczącego z koronawirusem

Ponad 150 tysięcy złotych dostanie Szpital Wojewódzki przy Arkońskiej w Szczecinie od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
03.11.2020

Jak poradzić sobie z chorobą morską?

Choroba morska to nic innego jak odmiana kinetozy, na lądzie znana jako choroba lokomocyjna. Niestety, ludzie na nią cierpiący twierdzą, iż jej objawy są znacznie bardziej intensywne niż w lądowych środkach lokomocji. Objawy mogą być różne - od zawrotów głowy, przez nudności, aż po odczucie wirowania lub braku równowagi, suchość w ustach lub ślinotok i nadmierne poty. Czy możemy złagodzić cierpienia spowodowane wrażliwością odpowiedzialnego za zmysł równowagi błędnika? Okazuje się, że tak.
31.08.2020

Ekstraklasa koszykarzy wraz z trenerem Trefla Sopot skoczyli z mola do morza

154 osoby, w tym trener koszykarzy występującego w ekstraklasie Trefla, Marcin Stefański, skoczyło w niedzielę z sopockiego mola do morza. Dzięki temu zebrano ponad 10 tysięcy złotych na leczenie Nikoli!
30.08.2020

Charytatywny "Skok z mola do morza"

Już w niedzielę odbędzie się kolejna, już ósma edycja "Skoku z mola do morza". Akcja ma na celu pomoc potrzebującym, a przy okazji to jedyna okazja na dokonanie tego rodzaju wyczynu, który poza wydarzeniem jest prawnie niedozwolony.
27.08.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo)

Ogromna eksplozja w pobliżu centrum Bejrutu zabiła co najmniej 70 osób, zraniła setki i wywołała falę uderzeniową w libańskiej stolicy, rozbijając okna i powodując zawalenie się balkonów mieszkań - podają świadkowie tragedii.
04.08.2020

Stwórz z nami kalendarz morskich wspomnień o Gdyni!

ATC Cargo SA z akcją społeczną "Morskie wspomnienia o Gdyni". Organizatorzy zapraszają do dzielenia się archiwalnymi fotografiami związanymi z historią morską Gdyni a jednocześnie wsparcie trójmiejskich hospicjów i organizacji wspomagających leczenie dzieci!
31.07.2020

Premier: niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

Niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do stosowania zasad kwarantanny na 12 dni, czy dwa tygodnie, wobec osób z innych państw, które przyjeżdżają do Polski lub wobec naszych obywateli, którzy wracają z niektórych państw - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
30.07.2020

Port Service wspiera walkę z koronawirusem

Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.
21.07.2020

Wrak tankowca w Jemenie: czas ucieka, by zapobiec nadchodzącej katastrofie ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać, aby omówić zagrożenia powodowane przez rdzewiejący tankowiec u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie. FSO Safer jest załadowany ponad milionem baryłek ropy naftowej, a eksperci ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, jeśli statek się rozpadnie.
17.07.2020

Tegoroczne wakacje pod znakiem ścisłych restrykcji. Na kolonie i obozy wyjedzie 80 proc. mniej uczniów

Około 240 tys. dzieci i młodzieży wyjedzie w tym roku na letnie kolonie i obozy. Te upłyną jednak pod znakiem ścisłych restrykcji. Dzieci muszą być przygotowane na stosowanie się do zasad higieny, a na organizatorów zostały nałożone dodatkowe wymogi. – Z kolei rodzice w tym roku poza organizacją i logistyką powinni bardziej skupić się na kwestiach zdrowia i pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla dzieci – podkreślają przedstawiciele ERGO Hestii. Przyda się ono np. w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
10.07.2020

Unia Europejska przed USA i Chinami. Walka z koronawirusem napędza poziom innowacyjności

Innowacyjność zwiększa konkurencyjność i wydajność. Chroni bezpieczeństwo narodowe i może pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych. To istotne, zwłaszcza w czasie pandemii. Nowe technologie pomogą opracować rozwiązania do skutecznej walki z COVID-19. Wyniki Unii Europejskiej w zakresie innowacji
25.06.2020

Recepta na zdrową ziemię: czyste wody, powietrze i gleby

Ziemia cierpi na duszności i kłopoty z krążeniem. Diagnoza: zatrucie smogiem, zanieczyszczenie wód i zatrzymanie ich krążenia poprzez budowę tam. Jak ją uleczyć? Jednorazowe podanie tlenu nic nie zmieni, trzeba oczyścić powietrze, wodę i glebę oraz udrożnić krążenie.
22.06.2020

Będzie globalny strajk marynarzy?

Bezprecedensowy krok Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (The International Transport Workers' Federation - ITF). Po miesiącach apeli do światowych rządów o pilne działania w sprawie podmian załóg, ITF wzywa marynarzy do zaprzestania wykonywania pracy po wygaśnięciu kontraktów.
18.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

Jarosińska-Jedynak: funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia tarcze antykryzysową i PFR

Funduszowy pakiet antywirusowy uzupełnia Tarczę antykryzysową i Tarczę Polskiego Funduszu Rozwoju - wskazała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas webinarium PARP dla przedsiębiorców.
09.06.2020

Puda: mimo pandemii, w firmach realizowanych jest ok. 60 tys. projektów inwestycyjnych

Mimo pandemii, w firmach realizowanych jest ok. 60 tys. projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej - powiedział Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
07.06.2020

Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego

Odkrycia biotechnologii stosowane w medycynie, rolnictwie czy przemyśle dają nadzieję na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań. Polskie firmy wydały na badania i rozwój związane z biotechnologią 240 mln dolarów - podali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w środę w raporcie o biotechnologii.
03.06.2020

Już 200 tys. marynarzy uwięzionych na statkach. Grozi nam „humanitarny kryzys”?

Sekretarz generalny ONZ został wezwany przez światowych liderów przemysłu żeglugowego i związków zawodowych do pilnego działania w celu uniknięcia „kryzysu humanitarnego”. W tej chwili, ponad 200 tys. marynarzy jest uwięzionych na statkach na całym świecie i oczekuje na podmianę.
25.05.2020

Lotos ponownie wspiera walkę z pandemią

500 tys. kombinezonów, 300 tys. przyłbic i 100 tys. ochraniaczy na buty – tyle materiałów łącznie pozyskała Grupa LOTOS na rzecz walki z pandemią. W poniedziałek 18 maja we Wrocławiu wylądowała ostatnia transza środków ochrony indywidualnych zakupionych przez koncern na zlecenie polskiego rządu. Operację po raz kolejny zorganizowano w ramach programu SALIS.
18.05.2020

Kolejny transport sprzętu ochronnego zakupionego przez Lotos dotarł do Polski

Samolot An-124 "Rusłan" z około 105 tys. kombinezonów i 210 tys. przyłbic na pokładzie wylądował w poniedziałek o 17.30 na lotnisku Wrocław-Strachowice. To kolejny transport środków niezbędnych do walki z COVID-19 zakupionych w Chinach na zlecenie polskiego rządu przez Grupę Lotos - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
11.05.2020

Seafarers Happiness Index: Marynarze dumni ze swojej pracy, ale zestresowani w związku z pandemią

Jak wynika z najnowszego raportu Seafarers Happiness Index (dosłownie: Indeks Szczęścia Marynarzy) opublikowanego wczoraj przez The Mission to Seafarers - poziom zadowolenia załóg w pierwszym kwartale tego roku spadł w porównaniu do ostatnich miesięcy 2019 r. To głównie konsekwencje pandemii Covid-19 i związanych z nią obaw dotyczących bezpieczeństwa oraz wydłużonych kontraktów.
05.05.2020

150 000 marynarzy oczekuje na podmianę

Według najnowszych danych opracowanych przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) i Międzynarodową Radę Pracodawców Morskich (IMEC), około 150 tys. marynarzy będzie potrzebowało podmiany załogi do 15 maja, w porównaniu do 100 tys., które zostałyby wymienione w normalnych warunkach.
04.05.2020

O Wyspie Sobieszewskiej opowiadają jej mieszkańcy w książce „Wyspa wspomnień”

"Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej" to trzydzieści oryginalnych i fascynujących autoportretów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, Polaków i Niemców, żyjących w różnych epokach, których Waldemar Nocny - literat, historyk, samorządowiec, pedagog i mieszkaniec Świbna - zachęcił do opowiedzenia o sobie, o losach swoich rodzin i miejsca, w którym żyli.
04.05.2020

PKN Orlen przekazał respiratory i środki ochrony szpitalom w Warszawie i w Płocku

PKN Orlen przekazał siedem respiratorów, a także środki ochrony indywidualnej i płyny do dezynfekcji szpitalom w Warszawie i w Płocku (Mazowieckie). Pomoc ta przyspieszy leczenie osób zakażonych koronawirusem i zwiększy bezpieczeństwo personelu medycznego - poinformował płocki koncern.
01.05.2020

Respiratory od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trafiły do szpitala

Respiratory ufundowane m.in. przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA są już na miejscu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Policach. Sprzęt doposaży Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dorosłych i Dzieci służąc do ratowania pacjentów w najcięższym stanie.
28.04.2020

Bill Gates w Le Figaro: skutki pandemii odczuwalne będą nawet przez dwa lata

Amerykański miliarder Bill Gates w wywiadzie dla francuskiego "Le Figaro" zapowiada, że powrotu do normalności po pandemii Covid-19 nie będzie przed upływem roku, a może nawet dwóch lat. Teraz jest moment na współpracę z Chinami, a nie na ich oskarżanie - twierdzi
28.04.2020

HES Gdynia Bulk Terminal aktywnie wspiera walkę z koronawirusem

W trudną walkę z koronawirusem zaangażowała się spółka HES Gdynia Bulk Terminal. Portowy terminal wsparł trójmiejskie szpitale, przekazując 60.000 złotych na zakup respiratora dla Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz 30.000 złotych dla Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni z przeznaczeniem na środki ochrony indywidualnej dla personelu medycznego.
23.04.2020

Tysiące marynarzy uwięzionych na statkach u kresu wytrzymałości psychicznej

Kiedy na początku marca kapitan Nilesh Gandhi zadokował zarządzanym przez siebie tankowcem w spustoszonych przez koronawirusa Chinach, zrozumiał, że nie będzie w stanie zejść na ląd i lecieć do domu zgodnie z planem. Pomyślał, że będzie musiał kontynuować pracę do Singapuru. Pomylił się. Kolejne porty odmawiały podmian załogi a on sam znajduje się na pokładzie tankowca do dziś. Kapitan Gandhi nie jest sam. Szacuje się, że około 150 000 marynarzy zostało niejako zmuszonych do kontynuowania pracy mimo skończonych kontraktów, aby sp
18.04.2020

MFiPR: ponad 3,5 mld zł dla polskiej gospodarki w ramach funduszy UE

Przepisy o pomocy z funduszy UE w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji już obowiązują - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Łączna wartość wsparcia dla mikro, małych i średnich firm, które będzie stopniowo uruchamiane może przekroczyć 3,5 mld zł.
16.04.2020

KE rysuje ścieżkę stopniowego wyjścia z ograniczeń, ale na razie bez otwarcia granic

Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa, w której wskazuje na warunki, jakie powinny być spełnione, by znosić restrykcje. Na razie nie zanosi się na otwarcie granic wewnątrz UE.
15.04.2020

USA: Członek załogi statku-szpitala USNS Comfort zakażony koronawirusem

Jeden z członków wojskowej załogi amerykańskiego statku-szpitala USNS Comfort jest zarażony koronawirusem, a kilku innych przebywa w izolacji - poinformowała we wtorek rzeczniczka marynarki wojennej USA Elizabeth Baker.
08.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

HES Gdynia Bulk Terminal przekazał darowiznę na zakup respiratora

W trudną walkę z koronawirusem zaangażowała się spółka HES Gdynia Bulk Terminal, która w ostatnich dniach podpisała umowę na sfinansowanie zakupu respiratora.
31.03.2020

5 marynarzy na pokładzie statku Maerska z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa

Kilku członków załogi na pokładzie kontenerowca Maersk w Chinach uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
30.03.2020

Fundacja Orlen zwiększa do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią

Fundacja Orlen zwiększyła do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią koronawirusa. Pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby placówek, głównie na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej - poinformował w czwartek płocki koncern.
26.03.2020

Koronawirus, a ubezpieczenie zdrowotne marynarza w Polsce

W pierwszej fazie zachorowań koronawirusem (Covid-19) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło tylko, że „Każda osoba, nawet nieubezpieczona, w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 będzie nieodpłatnie diagnozowana”. Następnie NFZ przyznało, że osoby nieubezpieczone będą objęte nieodpłatnym leczeniem w przypadku zakażenia Covid-19.
23.03.2020

Koronawirus: ubezpieczenie armatorskie marynarza, a ryzyko zarażenia na statku

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją odnośnie zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem (COVID-19) oraz działaniami organów państwowych, mających na celu przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się zarażeń, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin Zespół Kancelarii otrzymał szereg zapytań od Klientów świadczących pracę na statkach, bądź mających rozpocząć pracę na morzu w najbliższym czasie, w których wyrażają swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Większość zadawanych pytań tyczy się uprawnień
19.03.2020

Prezes greckiej firmy żeglugowej zarażony koronawirusem

Grecki armator Evangelos Marinakis zachorował na koronawirusa. 52-latek sam potwierdził w mediach społecznościowych, że wirus COVID-19 „wpadł do niego z wizytą”, ale dodał, że czuje się dobrze i podjął leczenie.
11.03.2020

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską

Punktualnie o 23 w piątek czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego relacje pozostaną w dużej mierze niezmienione.
01.02.2020

Badanie: Przemoc i depresja wśród marynarzy to powszechne zjawisko

Życie na morzu nie jest łatwe, a przeprowadzone przez Uniwersytet Yale badania dały niepokojące wyniki. Coraz więcej marynarzy cierpi na chroniczną depresję i ma myśli samobójcze.
20.11.2019

OnkoRejs w Gdyni

Niestraszny im pot, odciski i zmęczenie. Idą wzdłuż granic Polski, aby udowodnić, że nawet z chorobą onkologiczną można pokonywać własne słabości i ograniczenia. Już po raz czwarty Fundacja Onkorejs organizuje ogólnopolską akcję „Onkorejs Granicami Polski”. 28 czerwca zawitają do Gdyni.
28.06.2019

Pływający po mazurskich jeziorach domek pomoże potrzebującym

Wypożyczenie komfortowo wyposażonego pływającego po mazurskich jeziorach domku dla 8 osób – oto pomysł na aktywny wypoczynek nie tylko w zbliżającą się majówkę, ale każdą wolną chwilę do końca sierpnia. Domek wypożycza Fundacja Projekt ARCHE, która przeznacza swój dochód na aktywizację zawodową osób bezrobotnych i leczenie chorych na SM. Już w najbliższą sobotę w porcie Bogaczewo (gm. Giżycko) odbędzie się inauguracja sezonu.
26.04.2019

Kajakiem Wisłą do Bałtyku. Byli żołnierze pomogą towarzyszowi broni

Grupa byłych żołnierzy chce pomóc swojemu koledze, który uległ wypadkowi motocyklowemu i jest sparaliżowany. "Popłyniemy kajakiem wzdłuż Wisły do Bałtyku. Chcemy zebrać fundusze na jego rehabilitację" – powiedział pomysłodawca akcji Damian Ligocki.
21.04.2019

BIG InfoMonitor: Niskie płace to powód największych frustracji Polaków

Niskie płace są najczęstszą przyczyną frustracji Polaków; wskazuje na nie przeciętnie 40 proc. rodaków - wynika z badania „Nastawienie do finansów” przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niska pensja częściej przygnębia kobiety niż mężczyzn.
19.02.2019

Zimowe szkolenie pod lodem

Na obiektach Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków Marynarki Wojennej. Marynarze doskonalą m.in. umiejętności prowadzenia działań w warunkach podlodowych i szukanie obiektów za pomocą sonaru.
11.02.2019

Trzej zatrzymani przez Rosjan ranni ukraińscy marynarze przewiezieni do aresztu

Trzej zatrzymani przez Rosjan ranni ukraińscy marynarze zostali przewiezieni ze szpitala w areszcie Matrosskaja Tiszyna do aresztu Lefortowo - poinformowała na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa.
29.01.2019

Sejm uchwalił budżet na 2019 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 28,5 mld zł

Sejm po kilku godzinach głosowań uchwalił w budżet na 2019 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 28,5 mld zł. Za uchwaleniem ustawy głosowało 241 posłów, przeciw było 192 posłów, a dwóch wstrzymało się od głosu.
16.01.2019

Pomocna dłoń z pokładu SD-13

Po raz kolejny marynarze 3. Flotylli Okrętów wspomogli podopiecznych gdyńskiego hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań. Na ręce dyrektora placówki przekazali "pod choinkę" przenośne łóżko rehabilitacyjne.
11.01.2019

48. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

48 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.
17.12.2018

Bednarek: przepłynięcie kanału Catalina nie było ostatnim wyzwaniem

Łodzianka Aleksandra Bednarek jest pierwszą Polką, która przepłynęła wpław 34-kilometrowy kanał Catalina pomiędzy Los Angeles i wyspą Catalina. "To było wyzwanie, ale na pewno nie ostatnie” - przyznała 20-letnia zawodniczka UKS SP149 Łódź.
25.09.2018

Dolnośląskie: Budowa nowych stopni wodnych na Odrze w programie PiS dla regionu

Przebudowa autostrady A4 na zachód od Wrocławia, budowa drogi S8 z Wrocławia do Kłodzka, modernizacja dworców kolejowych oraz budowa nowych stopni wodnych na Odrze - to niektóre z propozycji programowych PiS dla Dolnego Śląska w nadchodzących wyborcach samorządowych.
22.08.2018

Finisz OnkoRejsu w Gdyni

Do Nabrzeża Prezydenta w Gdyni w niedzielę 19 sierpnia o godz. 10:00 dotrze OnkoRejs. 28 osób onkologicznych pokonało na s/y Zawiszy Czarnym trasę: Świnoujście – Kopenhaga – Ystad – Bornholm – Gdynia. We wszystkich portach załogantów witało wiele osób, a w Kopenhadze powitali ich Ambasador i Konsul Rzeczpospolitej Polski.
17.08.2018

Żaglowiec Zawisza Czarny wypłynął w Onkorejs do Danii (wideo)

28 osób, które są po lub w trakcie walki z rakiem, wypłynęło w niedzielę w "Onkorejs" ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) do Danii żaglowcem "Zawisza Czarny". Celem podróży jest łamanie stereotypów o chorobie nowotworowej i zachęcenie do badań profilaktycznych.
12.08.2018

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Chorzy onkologicznie przemaszerują nad morzem w ramach OnkoRejsu

Prawie 200 osób z chorobą nowotworową z całej Polski w tydzień pokona dwa tysiące kilometrów granicami Polski. Pasem nadmorskim z Krynicy Morskiej przez Mikoszewo, Gdańsk, Sopot do Rewy, od 24 do 30 czerwca, przejdzie kilkanaście osób m.in. z Inowrocławia, Świebodzina, Konina. - Pokazujemy, że z rakiem można żyć aktywnie i zachęcamy do badań profilaktycznych - mówi Aldona Fredyk, koordynatorka trasy nadmorskiej OnkoRejsu.
20.06.2018

Jedyna nieśmiertelna istota na ziemi (wideo)

O nieśmiertelności marzyła od zawsze cała ludzkość. Powstają próby połączenia sztucznej inteligencji z ludzką i czysto teoretycznie może być kiedyś możliwa. Jednak okazuje się, że ktoś to marzenie dawno temu spełnił. To niepozorna meduza - Turritopsis nutricula, nazywana w skrócie hydromeduzą.
27.05.2018

Coraz więcej firm zmaga się z niedoborem pracowników. Same podwyżki nie wystarczają, by przyciągnąć najlepszych

Niskie bezrobocie i duża rotacja kadr to obecnie poważne wyzwania dla pracodawców. Zyskują firmy, które dbają o swoich pracowników. Często słyszymy o rynku pracownika, natomiast nazwałbym go raczej rynkiem dobrego pracodawcy – mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska, firmy nagrodzonej tytułem „Pracodawca Roku”. Bycie dobrym pracodawcą zwyczajnie się firmie opłaca – zwiększa efektywność rekrutacji, pomaga w znalezieniu fachowców na bardzo konkurencyjnym rynku pracy i ogranicza koszty związane z rotacją i procesami rekrutacyjnymi.
20.04.2018

W Gdyni otworzą wysokospecjalistyczną placówkę medyczną dedykowaną ludziom morza

W siedzibie HMS Clinic w Gdyni w czwartek odbędzie się uroczyste oficjalne otwarcie wysokospecjalistycznej placówki medycznej dedykowanej m.in. ludziom morza. Misją przewodnią HSM Clinic należącej do grupy HMS Assistance jest szybka, trafna diagnostyka i skuteczne leczenie pacjenta przez wykwalifikowaną kadrę lekarską.
21.03.2018

47. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

47 lat temu, 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.
17.12.2017

Od 01.03.2018 r- ograniczenie handlu w niedziele i święta?

Obecnie zakaz handlu w placówkach handlowych uregulowany jest jedynie w art. 1519a Kodeksu Pracy § l, natomiast § 3 tego kodeksu zawiera zapis, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. W konsekwencji więc handel w niedziele jest prawnie dopuszczalny i stanowi obecnie zjawisko powszechne. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy niedziela przypada w święto.
09.12.2017

W sobotę wyrusza kolejny OnkoRejs

Rak to nie wyrok. Udowodni to 28 osób, które w sobotę wieczorem z Gdyni na pokładzie żaglowca Zawisza Czarny wypłynie w OnkoRejs do Karlskrony. Pokażą, że, mimo choroby, można spełniać marzenia.
06.09.2017

Fundacja Gdańska funduje stypendia i prowadzi edukację morską uczniów

20 stypendiów na studia podyplomowe Gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim ufunduje Fundacja Gdańska. W ostatnim czasie fundacja sfinansowała nagrobek dla współtwórcy Pomnika Poległych Stoczniowców, a od kilku lat realizuje Program Edukacji Morskiej dla dzieci i młodzieży.
25.08.2017

Marynarski Dzwon Zwycięzcy w Klinice Onkologii w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka

Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte ufundowali Dzwon Zwycięzcy w Klinice Onkologii w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka.
15.12.2016

Scrubbery ratują życie?

Zdaniem niemieckich naukowców, stosowanie scrubberów (płuczki spalin) przez operatorów statków przynosi wymierne korzyści środowisku i ludziom. Eksperci postanowili określić, jak wiele osób może ocalić życie dzięki stosowaniu tego typu rozwiązań.
16.06.2015

Zmiana na stanowisku dowódcy 44. Bazy Lotnictwa Morskiego

W poniedziałek, 2 marca, na lotnisku w Siemirowicach, odbędzie się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.
25.02.2015

Szynkaruk o rynku żeglugowym

Prognozy dla rynku żeglugowego nadal są pesymistyczne - ocenia szef Polskiej Żeglugi Morskiej. Paweł Szynkaruk w "Rozmowach pod krawatem" powiedział, że w tej chwili specjaliści nie są w stanie przewidzieć, kiedy armatorzy wyjdą z kryzysu.
26.01.2015

Pożegnianie Daru Młodzieży - ponad 90 kardiologów wypłynęło w „Rejs dla Serca”(wideo)

Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynęło "Darem Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu w "Rejs dla Serca". Celem rejsu jest podziękowanie Holandii za ratowanie polskich dzieci z wadami serca.
26.08.2013

Projekt IMAQUANIM - naukowcy opracowują bezpieczne szczepionki dla ryb i skorupiaków

Europejscy naukowcy przez ponad pięć lat pracowali nad zestawem eksperymentalnych szczepionek przeciw bakteriom, pasożytom oraz wirusom zagrażającym akwakulturze.
22.03.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.