• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Chorzy onkologicznie przemaszerują nad morzem w ramach OnkoRejsu

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Chorzy onkologicznie przemaszerują nad morzem w ramach OnkoRejsu

Partnerzy portalu

Chorzy onkologicznie przemaszerują nad morzem w ramach OnkoRejsu - GospodarkaMorska.pl

Prawie 200 osób z chorobą nowotworową z całej Polski w tydzień pokona dwa tysiące kilometrów granicami Polski. Pasem nadmorskim z Krynicy Morskiej przez Mikoszewo, Gdańsk, Sopot do Rewy, od 24 do 30 czerwca, przejdzie kilkanaście osób m.in. z Inowrocławia, Świebodzina, Konina. - Pokazujemy, że z rakiem można żyć aktywnie i zachęcamy do badań profilaktycznych - mówi Aldona Fredyk, koordynatorka trasy nadmorskiej OnkoRejsu.

OnkoRejs Granicami Polski to ogólnopolski marsz dla osób chorych onkologicznie i wspierających ich osób zdrowych. Jego ideą jest aktywizacja osób chorych i nagłośnienie wagi badań profilaktycznych.

- Wszyscy jesteśmy po ciężkim leczeniu lub w jego trakcie, po operacjach onkologicznych, chemioterapii, radioterapii - mówi Aldona Fredyk. - Przeszliśmy podobną drogę: od szoku po diagnozie, po stawanie na nogi, leczenie i walkę o normalne życie. Mamy dzieci, chcemy i musimy dla nich i dla siebie żyć jak najdłużej. Od lat badam się profilaktycznie i dzięki temu w porę wykryto u mnie nowotwór. Maszerując pokazujemy, że można wyleczyć się, żyć aktywnie i nawet realizować swoje marzenia, zamiast leżeć w łóżku i czekać na śmierć.

Marsz w 2018 roku obejmie 17 tras, na każdej trasie maszerować będą grupy około 10 osobowe. Każdą trasą opiekują się koordynatorzy tras - wolontariusze gdańskiej Fundacji Onkorejs Wybieram Życie, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi.

Od 24 do 30 czerwca br prawie 200 osób zamierza pokonać łącznie blisko 2 tysiące km, uczestnicy marszów zorganizują podczas OnkoRejsu około 30 spotkań profilaktycznych, by nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.

- Mamy koszulki, ulotki, banery - dodaje Aldona Fredyk. - Widać nas, kiedy idziemy plażą i dołączają do nas różne osoby, aby przez jakiś czas wspólnie pomaszerować.  Mówimy że trzeba się badać, że można żyć z chorobą nowotworową, że można się wyleczyć.

Organizatorzy zapraszaja chętnych do wspólnego marszu. Przez Gdańsk będą maszerować uczestniczki marszu trasy nr 5 z Krynicy Morskiej do Rewy.

Będzie można je spotkać:

24 czerwiec - Krynica Morska wymarsz do Kątów Rybackich

25 czerwiec - Mikoszewo

26 czerwiec - Sobieszewo

27 czerwiec - Gdańsk

28 czerwiec - Sopot

29 czerwiec - Gdynia

30 czerwiec - Rewa.

Źródło:
gdansk.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.