• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

150 000 marynarzy oczekuje na podmianę

ew/Offshore-Energy

04.05.2020 13:35 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 150 000 marynarzy oczekuje na podmianę

Partnerzy portalu

150 000 marynarzy oczekuje na podmianę - GospodarkaMorska.pl

Według najnowszych danych opracowanych przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) i Międzynarodową Radę Pracodawców Morskich (IMEC), około 150 tys. marynarzy będzie potrzebowało podmiany załogi do 15 maja, w porównaniu do 100 tys., które zostałyby wymienione w normalnych warunkach.

Niepokojące dane zostały ujawnione 1 maja, kiedy cały świat obchodził Międzynarodowy Dzień Pracy.

Marynarze stają w obliczu bezprecedensowego kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Ze względu na restrykcje wprowadzone w wielu krajach i związane z nimi ograniczenia podróży - podmiany załóg są często niemożliwe a wielu marynarzy utknęło na pokładzie statków

Sytuacja ta ma poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i samopoczucia załogi. Jest to szczególnie widoczne w zawodzie, w którym i tak liczba osób dotknięta depresją czy stanami lękowymi jest bardzo wysoka. Według ostatnich badań Yale University, około 20% marynarzy rozważało samobójstwo lub samookaleczenie. Na domiar złego, z obecną sytuacją wiążą się czasami opóźnione lub zakwestionowane wypłaty wynagrodzeń. Więcej na ten temat w naszym materiale TUTAJ

Wiele organizacji od dłuższego czasu apeluje do międzynarodowych rządów, aby ułatwiły podmianę załóg a tym samym zakwalifikowały marynarzy jako kluczowych dla łańcucha dostaw pracowników. Mimo niedawnego apelu Komisji Europejskiej do utworzenia sieci portów, w których podmiany załogi mogą odbywać się bez opóźnień, wciąż nie znaleziono kompleksowego rozwiązania. ICS uważa, że ​​bezczynność rządów zaostrza problem.

„Na całym świecie jest 1,2 miliona marynarzy na pokładzie 65 000 statków. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy podmiany załóg zostały całkowicie wstrzymane. Oznacza to, że załoga nie była w stanie zejść na ląd ani wejść na pokład statku w porcie i warunki zatrudnienia musiały zostać przedłużone, ale nie jest to zrównoważone. Nowe dane wskazują, że 150 000 marynarzy potrzebuje natychmiastowej zmiany załogi, przy czym liczba ta może znacznie wzrosnąć do momentu złagodzenia ograniczeń podróży" - powiedział sekretarz generalny ICS Guy Platten.

1 maja, w południe, na statkach i żaglowcach w Porcie Gdynia, podobnie jak na niezliczonych statkach na całym świecie, zostały włączone syreny okrętowe na znak hołdu dla pracy marynarzy na całym świecie. To szczególne uhonorowanie wszystkich marynarzy, którzy podczas pandemii zapewniają ciągłość dostaw oraz sprawne działanie międzynarodowych szlaków morskich. Akcja zainicjowana przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) była również formą podziękowania Służbom Medycznym, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej za ich ciężką pracę w czasie pandemii COVID – 19. Film z tego wydarzenia dostępny jest pod artykułem.

 

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.