• <
CTM_980X120_gif_2020

PKN Orlen przekazał respiratory i środki ochrony szpitalom w Warszawie i w Płocku

Strona główna MW, służby morskie PKN Orlen przekazał respiratory i środki ochrony szpitalom w Warszawie i w Płocku
PKN Orlen przekazał respiratory i środki ochrony szpitalom w Warszawie i w Płocku - GospodarkaMorska.pl

ew

01.05.2020 Źródło: PAP

PKN Orlen przekazał siedem respiratorów, a także środki ochrony indywidualnej i płyny do dezynfekcji szpitalom w Warszawie i w Płocku (Mazowieckie). Pomoc ta przyspieszy leczenie osób zakażonych koronawirusem i zwiększy bezpieczeństwo personelu medycznego - poinformował płocki koncern.

Informując w piątek o darowiźnie PKN Orlen podał, iż pięć "wysokiej klasy respiratorów" otrzymał Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, z kolei Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzymał dwa respiratory. Do placówek tych, a także do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, trafiły też indywidualne zestawy ochrony biologicznej, składające się m.in. z kombinezonów, masek, rękawic i nakładek na buty.

"Łączna wartość tych darowizn wynosi blisko 2 mln zł" - zaznaczył PKN Orlen. Podkreślił przy tym, iż płocki koncern "od samego początku aktywnie angażuje się w walkę z pandemią koronawirusa", a "pomoc rzeczowa i finansowa trafia do najbardziej potrzebujących".

"Konsekwentnie wspieramy działania rządu i służb walczących z pandemią. To trudny czas. PKN Orlen okazuje swoją troskę i solidarność ze wszystkimi Polakami. Dziś jednym z najpotrzebniejszych sprzętów do ratowania ich życia i zdrowia są respiratory. Nasza determinacja oraz międzynarodowe kontakty umożliwiły zakup tych urządzeń. Wierzymy, że nasza pomoc przyczyni się do szybkiego powrotu do zdrowia pacjentów zakażonych koronawirusem" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w piątkowym komunikacie spółki.

Jak przypomniał płocki koncern, jego pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa to łącznie ponad 100 mln zł, zaś "wsparcie rzeczowe i finansowe trafia w szczególności do służb medycznych oraz mundurowych, odpowiedzialnych za ratowanie życia i zdrowia zakażonych osób, a także do personelu oraz podopiecznych Domów Pomocy Społecznej".

PKN Orlen wspomniał, że do tej pory zakupił już 12 mln masek ochronnych, przy czym pierwsza ich partia - ok. 3,7 mln sztuk dotarła kilka tygodni temu, natomiast w ubiegłym tygodniu zostało sprowadzone do Polski kolejne 8,3 mln masek ochronnych. Spółka wyjaśniła, że maski ochronne zapewniają bezpieczeństwo m.in. służbie zdrowia i służbom mundurowym oraz wykorzystywane są na wewnętrzne potrzeby Grupy Orlen.

"Szpitale w całej Polsce, zajmujące się diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych osób, wsparła także Fundacja Orlen, przekazując im blisko 10 mln zł" - dodał płocki koncern. Zaznaczył, że za otrzymane darowizny placówki te "mogą m.in. poszerzyć bazę laboratoryjną, zakupić karetki, sprzęt medyczny, a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maski i rękawiczki ochronne oraz środki dezynfekcyjne".

Wśród działań pomocowych związanych z walką z epidemią koronawirusa PKN Orlen wymienił również wsparcie dla Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach koło Zduńskiej Woli, na potrzeby której przekazano dwa samochody dostawcze.

PKN Orlen informując w przekazanych do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku respiratorach i środkach ochrony, zapowiedział w piątek, że "wsparcie od koncernu otrzymają w najbliższych dniach inne placówki medyczne oraz służby walczące z pandemią koronawirusa z regionu płockiego".

"Jesteśmy odpowiedzialnym partnerem i dobrym sąsiadem, który myśli o społecznościach, gdzie prowadzi działalność biznesową. Dlatego w naszych działaniach związanych ze wsparciem walki na rzecz zapobiegania pandemii nie zapominamy o mieszkańcach Płocka" - oświadczył prezes PKN Orlen, którego główny zakład produkcyjny, największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce, znajduje się właśnie w tym mieście.

Obajtek zwrócił uwagę, że "placówki medyczne oraz służby mundurowe są na pierwszej linii frontu i muszą być dobrze wyposażone". "Wspieramy je przekazując środki higieny i ochrony oraz sprzęt medyczny" – dodał szef płockiego koncernu.

PKN Orlen podał, że przekazał do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku dwa respiratory marki Boaray 3000D, 50 tys. masek ochronnych - trójwarstwowych, tysiąc indywidualnych zestawów ochrony biologicznej, 750 litrów płynu do dezynfekcji rąk, 1000 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni, rękawice jednorazowe, okulary ochronne oraz specjalistyczne rękawiczki do mycia karetek.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.