• <

Wynik wyszukiwania - "bogactwo" - Wiadomości

Wystawa "Muszle świata" w Muzeum Wisły w Tczewie - od soboty

W Muzeum Wisły w Tczewie w sobotę zostanie otwarta wystawa "Muszle świata" prezentująca m.in. rozgwiazdy, szkielety koralowców i pancerze jeżowców - podało Narodowe Muzeum Morskie.
19.07.2024

UE: Chorwacja ma najczystsze morze w Europie

Chorwacja może pochwalić się najczystszym morzem w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w niedzielę przez telewizję HRT.
08.07.2024

Zrównoważone połowy znaczą więcej dla oceanów

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasze działania wpływają na ekosystemy morskie. Organizacja pozarządowa MSC zaprasza do wspólnej edukacji, pokazując w jaki sposób zrównoważone połowy pomagają chronić morską bioróżnorodność i dlaczego znaczą więcej nie tylko dla oceanów, ale także dla nas wszystkich.
05.06.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Gospodarka morska, głupcze

Myląca nazwa „ziemia” sprawia, że zapominamy, iż powierzchnia naszego globu pokryta jest w 70% wodami. A i na lądzie, by skrócić sobie drogę, budujemy mosty lub przeprawy promowe. Z żabiej perspektywy przemysły morskie są nawet dla wielu mieszkańców Gdańska i Gdyni bardziej odległe, niż dla wielu mieszkańców Szczecina bliskie.
14.12.2023

Forum w Karpaczu. Główny geolog kraju: kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski, co krajów Europy Zachodniej

Kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski co krajów Europy Zachodniej – ocenił we wtorek w Karpaczu główny geolog kraju Piotr Dziadzio.
05.09.2023

Antikythera. Starożytny wrak, nowe odkrycia

Od przeszło 120 lat tajemniczy wrak Antikythera fascynuje badaczy z całego świata. Ostatnia ekspedycja prowadzona przez międzynarodowy zespół ekspertów, w tym archeologów, nurków, inżynierów oraz naukowców, przyniosła kolejne, ekscytujące odkrycia. Rzucają one nowe światło na zagadkową przeszłość tego antycznego statku, dostarczając cennych informacji dotyczących jego budowy, ładunku i ukrytych skarbów spoczywających na dnie morza.
03.08.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej "wyspie bogaczy"

Aktywiści klimatyczni grupy "Ostatniego Pokolenia" zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często "wyspą bogaczy". Spryskali pomarańczową farbą hotelowy bar. "Oznaczamy miejsca i symbole nadmiernej konsumpcji", wyjaśnił aktywista Hendrik Frey w czwartek w komunikacie prasowym.
09.06.2023

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony.
07.06.2023

Naukowcy będą prowadzić badania archeologiczne i przyrodnicze nad Biebrzą

Badanie przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach doliny Biebrzy od czasów najdawniejszych po współczesne - to główne założenie projektu "Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek". Naukowcy będą prowadzić badania dotyczące m.in. ostatnich łowców-zbieraczy czy analizować dno rzeki.
18.04.2023

Przez zmiany klimatyczne rośnie popyt na wodę pitną

Zmiany klimatyczne na świecie powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wodę pitną, a jej zasoby są zagrożone - wskazywali eksperci w środę podczas konferencji zorganizowanej w Narwiańskim Parku Narodowym z okazji Światowego Dnia Wody.
22.03.2023

Michał Kurtyka ekspertem od FSRU

Excelerate Energy ogłosił w środę Międzynarodową Radę Doradztwa Strategicznego. Wśród jej członków znalazł się Michał Kurtyka, były minister środowiska. Amerykańska spółka ma w swoim portfolio szeroką gamę rozwiązań dla sektora LNG.
18.11.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską

Naukowcy z Uniwersytetu Bangor prowadzą badania w ramach nowego projektu ECOWind-ACCELERATE o wartości 2 mln funtów, który ma na celu zidentyfikowanie korzystnego wpływu farm wiatrowych na bioróżnorodność morską.
24.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Jest inspiracją dla wielu artystów i stanowi element polskiej kultury. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.
12.06.2022

Światowy Dzień Oceanów. Co wspólnego mają banany z ochroną oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Organizacja MSC zaprasza w niezwykłą podróż w głąb oceanów – wirtualną lub w 13 miastach w całej Polsce – podczas której poznamy innowacyjne, a czasem zaskakujące rozwiązania, które pomagają chronić oceany i ich mieszkańców. Dowiemy się także, jak każdy z nas może włączyć się w działania na rzecz naszej Błękitnej Planety.
07.06.2022

Pomoc Ukrainie, nowe kursy do Skandynawii i podatek paliwowy. Nowości w Polferries

Fundacja LOTOS wspiera akcję pomocową Polferries, nieodpłatne bilety dla ukraińskich uchodźców, wycieczki do Skandynawii i wprowadzenie dodatku paliwowego. Oto przegląd bieżących wydarzeń w spółce.
11.04.2022

„Ekonomia, zarządzanie i polityka portowa”. Książka z przesłaniem. Polski kontekst

Port morski jest węzłem logistycznym i przemysłowym w globalnych łańcuchach dostaw o silnym charakterze morskim oraz funkcjonalnym i przestrzennym skupieniem działań bezpośrednio lub pośrednio związanych z transportem, transformacją i procesami informacyjnymi w ramach globalnych łańcuchów dostaw – piszą w wydanej w br. najnowszej książce Theo Notteboom, Athanasios Pallis and Jean-Paul Rodrigue pt. „Port Economics, Management and Policy”.
20.03.2022

Forever Oceans otrzymuje największą na świecie koncesję na zrównoważoną produkcję owoców morza

14 stycznia odbyło się spotkanie Billa Biena, dyrektora generalnego Forever Oceans, największego innowatora w dziedzinie zrównoważonej produkcji owoców morza, z Jorge Seifem Juniorem, sekretarzem ds. akwakultury i rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Zaopatrzenia, którego celem było podpisanie umowy koncesyjnej, otwierającej Brazylii drogę do pozycji wschodzącego lidera w tej właśnie dziedzinie.
14.01.2022

Chiny chcą bazy marynarki wojennej w Gwinei Równikowej

Chiny chcą stworzyć pierwszą stałą bazę wojskową na wybrzeżu Gwinei Równikowej - podała w niedzielę wieczorem gazeta "The Hill" za dziennikiem "The Wall Street Journal", opierającym się na raporcie wywiadu USA.
06.12.2021

Spacer, warsztaty i koncert w pobliżu Stoczni Gdańskiej

Otwartych Kosynierów to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. W sobotę, 16 października zaproszone są sąsiadki i sąsiedzi ECS oraz wszyscy mieszkańcy czujący identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu "Zrozumieć sierpień". Wstęp wolny.
14.10.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Najważniejszym węzłem dla obrotu towarowego są porty morskie. To huby logistyczne, punkt wpięcia się gospodarki kraju w światowy system transportowy - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas konferencji podsumowującej projekt „Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”. Inwestycja współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską, kosztowała blisko 168 mln zł. Jak wpłynie na funkcjonowanie Portu Gdańsk?
28.06.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Katowice podpisały umowę na przebudowę stanicy żeglarskiej

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę z wykonawcą przebudowy stanicy żeglarskiej znajdującej się nad największym katowickim stawem – Morawą. Nowa stanica ma być gotowa w połowie przyszłego roku. To pierwszy etap zmian w miejskiej Dolinie Pięciu Stawów.
10.02.2021

Nowy obraz w kolekcji malarstwa Narodowego Muzeum Morskiego

Z końcem roku 2020 kolekcja malarstwa marynistycznego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaciła się dzięki pozyskaniu obrazu "Bretonka" autorstwa Władysława Wankiego. Dzieło zostało nabyte w Sopockim Domu Aukcyjnym dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
28.01.2021

Nurkowanie w towarzystwie rekinów młotów [wideo]

Przeżycie, którego niektórzy panicznie się boją, inni natomiast gdzieś w skrytości ducha o tym marzą, – spotkanie z rekinami.
25.01.2021

Wiek polskich badań morza

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR) to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. W tym roku obchodzi 100-lecie działalności, która wpłynęła nie tylko na rybołówstwo morskie w kraju, ale i za granicą.
09.01.2021

Michał Lubina: „Nowy Jedwabny Szlak to wyjątkowo świetny chiński PR”

"Ogłaszając ten projekt w 2013 roku, Xi Jinping sprzedał odgrzewany kotlet: coś, co już istniało od ponad 20 lat, choć nie miało tak chwytliwej nazwy, czyli pomysł rozbudowy infrastruktury łączącej głównie kraje azjatyckie. Dobrym przykładem jest port Gwadar w Pakistanie, który powstał, zanim oficjalnie zaczęto mówić o nowym jedwabnym szlaku, jednak teraz port ten widnieje we wszystkich oficjalnych dokumentach jako efekt właśnie jedwabnego szlaku" - mówi dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
17.12.2020

Poznajcie Nemo - najlżejszy statek podwodny [foto. wideo]

Dzięki niewielkim wymiarom może stanowić dodatkową atrakcję dla wielu luksusowych statków turystycznych. Jest tak mały, że wymaga mniej miejsca do przechowywania, niż dwa skutery wodne. Ponieważ jest najlżejszym załogowym okrętem podwodnym można go wodować z rampy dla łodzi, z jachtu a nawet z lądu jaki kiedykolwiek powstał. Może być holowany na przyczepie za średniej wielkości SUV-em i wodowany bezpośrednio z brzegu lub pomostu.
30.11.2020

Zaufanie globalnych inwestorów do rynków wschodzących jest w czasie pandemii ograniczone. Dla Polski może to oznaczać mniejsze inwestycje

Choć zadłużenie Polski na razie na tle innych krajów Europy nie jest wysokie, a ostatnie 30 lat było okresem gospodarczych sukcesów, inwestorzy wciąż z ograniczonym zaufaniem podchodzą do naszego rynku. Podobnie jak do innych krajów zaliczanych do grupy państw wschodzących. Dodatkowo trend ten nasiliła pandemia. Dlatego zdaniem prof. Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów, rząd powinien uważać na poziom zadłużenia, by nie powtórzył się scenariusz grecki, i stosować się do wymagań Unii Europejskiej ws. praworządności. Ob
23.11.2020

O udrażnianiu barier migracyjnych w Światowy Dzień Migracji Ryb [wideo]

Ryby są zwierzętami naturalnie kojarzącymi się z wodą. Ich życie to nieustanna wędrówka – w poszukiwaniu pokarmu, schronienia i przede wszystkim tarlisk. Aby zapewnić ich przetrwanie, należy umożliwić im swobodną migrację rzeczną. Wody Polskie, będące głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną kraju, realizują także zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianie barier stojących na drodze organizmom wodnych. Renaturyzacja wybranych odcinków rzek, modernizacja obiektów hydrotechnicznych i usuwanie wysł
24.10.2020

Zastosowanie danych satelitarnych - weź udział w wyjątkowych warsztatach dla biznesu!

Korzystasz z danych satelitarnych, ale napotkałeś problem, którego nie możesz rozwiązać lub do którego rozwiązania nie jesteś pewien? Masz pomysł na użycie danych Copernicus, ale nie wiesz od czego zacząć? Weź udział w wyjątkowych warsztatach dotyczących przetwarzania i zastosowania danych satelitarnych programu Copernicus. Zajęcia będą miały dedykowaną formę. To uczestnik wybiera jego tematykę i kształt!
22.09.2020

W Warszawie uhonorowano kpt. żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego

W uznaniu zasług w upamiętnianiu tradycji niepodległościowych uhonorowano w czwartek w Warszawie Zbigniewa Sulatyckiego – inżyniera, kapitana żeglugi wielkiej, b. wiceministra transportu i gospodarki morskiej. Kapitan Sulatycki wpisał się w dzieje Polski - podkreślił prezes PiS.
03.09.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

"Niebieskie Przyspieszenie": Nasza pogoń za zasobami oceanicznymi odzwierciedla to, co już zrobiliśmy na lądzie

W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci w oceanie pojawiły się wzory widoczne na lądzie 70 lat temu. Żyjemy dzięki „Niebieskiemu przyspieszeniu”, które będzie miało znaczące konsekwencje dla życia na niebieskiej planecie.
03.07.2020

Media o brexicie: Wielka Brytania wypływa na pełne morze

"Wielka Brytania wypływa na pełne morze", „Wielka Brytania odcina cumy” - takie są czołówki piątkowych wydań francuskich gazet. Na kilka godzin przed brexitem Francuzi zastanawiają się nad przyszłością Zjednoczonego Królestwa, Francji i Unii Europejskiej.
31.01.2020

Chcą czystych plaż i terenów zielonych. W Gdańsku odbyła się akcja Sprzątnie Świata

W piątek, 20 września, w czterech gdańskich lokalizacjach: na Stogach, Wyspie Sobieszewskiej, w Brzeźnie i Jelitkowie spotkać można było liczne grupy, które przyłączyły się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Ile udało się zabrać śmieci? Tego dowiemy się w ciągu najbliższych dni.
21.09.2019

Prezydenci Polski i Litwy o współpracy w ramach państw Trójmorza

Mam nadzieję, że z nowym prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zbudujemy taką relację, jaka wywiązała się pomiędzy prezydentami Lechem Kaczyńskim i Valdasem Adamkusem; to była przyjaźń - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Obaj przywódcy chcą wznowić działalność Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów.
17.07.2019

Sunreef Yachts organizuje Montenegro Rendez-Vous (foto)

Po ubiegłorocznej, czwartej edycji Pomorskiego Rendez-Vous: ekskluzywnego wydarzenia organizowanego przez Sunreef Yachts, nadszedł czas na zmianę lokalizacji. W tym roku, stocznia przeniosła swój event nad Morze Adriatyckie, by wspólnie z Porto Montenegro zainaugurować Montenegro Rendez-Vous.
06.06.2019

„Nature”: Już tylko jedna trzecia najdłuższych rzek na świecie nie została przekształcona przez człowieka i płynie swobodnie

Pierwsze na świecie badanie lokalizacji i liczby swobodnie płynących na naszej planecie rzek nie przegrodzonych zaporami i o nieuregulowanym biegu, wskazuje na silną degradację ekosystemów rzecznych.
23.05.2019

Forum Polsko-Węgierskie ma ożywić relacje między krajami

Jeżeli będziemy mieli bogate relacje samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, to wtedy powinniśmy mieć też równie bogate relacje gospodarcze - powiedział Zygmunt Berdychowski przewodniczący rady programowej I Forum Polsko-Węgierskiego, które rozpoczęło się w sobotę w Starym Sączu.
18.05.2019

Katowice: Odbyła się konferencja poświęcona kulturowemu dziedzictwu Odry (foto)

Odra – przez wieki miejsce pracy i życia mieszkających przy niej ludzi - wymaga nowego odczytania, nauczenia się na nowo kultury bycia z tą rzeką – ocenili uczestnicy konferencji pt. „ODRAzu widać kulturę” w Regionalnym Instytucie Kultury (RIK) w Katowicach.
18.04.2019

W Sztokholmie otwarto Centrum Nauki Morza Bałtyckiego

Następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria otworzyła w czwartek w Sztokholmie Centrum Nauki Morza Bałtyckiego. Ogromne akwaria, multimedialna wystawa oraz laboratorium ukazują bogactwo podwodnego życia oraz zagrożenia dla środowiska.
12.04.2019

„Nasza Planeta” - nowa produkcja Netflixa

,,Nasza Planeta” to niezwykła produkcja serialowa Netflix, która powstała dzięki czteroletniej współpracy z WWF i wytwórnią Silverback Films. Dokument, w absolutnie nowatorski sposób, ukazuje fascynujący świat dzikiej przyrody - jej osobliwe bogactwo, lecz także największe zagrożenia, przed jakimi obecnie stoi.
09.04.2019

Władysław Wagner pośmiertnie odznaczony

Pierwszy Polak, który opłynął jachtem świat, harcerz i pisarz – Władysław Wagner – został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
29.03.2019

Zapraszamy na szlaki Pętli Żuławskiej, które w opinii żeglarzy są jednym z Cudów Polski (foto)

W opinii żeglarzy, motorowodniaków, miłośników przyrody, miłośników kultury materialnej i niematerialnej, wreszcie zwykłych turystów, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
29.03.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Cuda w branży okrętowej czyli Activ Meble (wywiad)

Kto z nas nie zachwycał się luksusowymi wnętrzami ogromnych wycieczkowców albo prestiżowymi aranżacjami eleganckich hoteli? Naturalne, modne tkaniny, ekstrawaganckie dodatki szkła, metalu czy kamienia – niezmiennie budzą zachwyt. O tworzeniu tego typu wyposażenia, o tym, jak nadążyć za trendami i dlaczego branża mebli okrętowych jest tak wyjątkowa opowiedziała nam wiceprezes firmy Activ Meble – Monika Orzechowska.
11.10.2018

Kolory na ratunek rafom koralowym

AkzoNobel, globalny producent farb i lakierów, rusza na pomoc rafom koralowym w ramach projektu „Save the Coral Reefs”. Firma jako ekspert kolorów odtworzyła wiernie kolory raf w obrazach namalowanych na samolocie Airbus 380, pokazując, jak piękny jest podwodny świat i ile możemy stracić bezpowrotnie, jeśli nie będziemy nagłaśniać problemu globalnego ocieplenia oraz zanieczyszczania oceanów i mórz.
07.08.2018

Plaża w Świnoujściu najlepszą w Polsce?

Już po raz 10, powstał ranking najlepszych plaż w Polsce. Dziennikarze redakcji Onet Podróże zwiedzili popularne miejscowości na polskim wybrzeżu i ocenili je pod względem plaż, baz noclegowych, infrastruktury rozrywkowej i gastronomicznej. Liderem rankingu zostało Świnoujście.
06.07.2018

Papież: nie traktować migrantów jako zagrożenia dla własnej wygody

Papież Franciszek zaapelował o zmianę mentalności w podejściu do migrantów. Trzeba przejść od traktowania ich jako zagrożenia dla własnej wygody do uznania za bogactwo ich doświadczeń życiowych oraz wartości - podkreślił.
14.06.2018

Powstała płyta z dźwiękami przyrody polskich rzek

Płytę z dźwiękami przyrody, zarejestrowanymi na kilkunastu polskich rzekach stworzył wrocławski kompozytor, Michał Zygmunt. Jak powiedział PAP, to album, w którym "za muzykę odpowiada natura".
03.04.2018

Góry Łosiowe – powołujemy nowy park krajobrazowy

Samorząd województwa przygotowuje się do utworzenia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. Chodzi o cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera. Będzie to dziesiąty park krajobrazowy w województwie kujawsko-pomorskim.
23.03.2018

Ujście Wisły na światowej liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych

Dobra wiadomość dla ptaków i fok. Ujście Wisły zostało wpisane na tzw. „Listę Ramsarską”, na której znajdują się najcenniejsze obszary wodno-błotne na świecie. Do tej pory 15 miejsc w Polsce zostało uznanych za warte wpisania na tę listę.
31.01.2018

Ustanowiono nagrodę im. prof. Bolesława Mazurkiewicza

Przyznawana przez organizację „Pracodawcy Pomorza” Nagroda PRIMUM COOPERATIO/Nade Wszystko Współpraca będzie nosić imię profesora Bolesława Mazurkiewicza, znakomitego specjalisty z zakresu budownictwa morskiego oraz byłego rektora Politechniki Gdańskiej, który zmarł w listopadzie tego roku.
13.12.2017

Wiceszef MŚ: Koszty stopnia wodnego w Siarzewie 2,2 mld zł zamiast 3,4 mld zł

Koszty budowy stopnia wodnego w Siarzewie k. Nieszawy (Kujawsko-Pomorskie) dzięki zastosowaniu nowych technologii zamiast planowanych 3,4 mld zł wyniosą 2,2 mld zł - powiedział w poniedziałek w Bydgoszczy wiceminister środowiska Mariusz Gajda.
05.12.2017

„Szklana” pogoda, czyli zakończenie drugiego etapu prac badawczych na XVII-wiecznym wraku

Nurkowie i archeologowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończyli właśnie tegoroczne badania wraku XVII-wiecznego statku zwany "Szklany". Prace badawcze i opracowanie cyfrowe eksponatów ma na celu rozwój Wirtualnego Skansenu Wraków – czyli oddziału NMM, który można zwiedzać… w internecie.
02.10.2017

Mało kto może pochwalić się takimi projektami! Dzięki biurze projektowemu StoGda Polacy są cenieni na całym świecie

Brali udział w projektowaniu takich jednostek jak samopodnośne jednostki typu jack-up (m.in. Innovation, Vidar, Zourite), megajacht Graceful, pływający dok Marco Polo, hybrydowy prom Elektra czy seria chemikaliowców i wiele innych obiektów. Są dowodem na to, że polska myśl okrętowa prężnie się rozwija. Rozmawiamy z przedstawicielami biura projektowego StoGda Ship Design & Engineering.
10.09.2017

Otwarcie 29. Sympozjum Komisji Doradczej ds. Europejskiego Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, otworzyła 29. Sympozjum Komisji Doradczej ds. Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury. Wydarzenie jest poświęcone przede wszystkim zagadnieniu adaptacji rybołówstwa śródlądowego do zmian klimatycznych.
04.09.2017

Prof. M. Kleiber: Obecność na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie

Obecność Polski na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie – uważa b. prezes PAN, prof. Michał Kleiber. Chodzi nie tylko o prowadzone tam badania naukowe. Istotne są też kwestie wizerunkowe kraju i możliwość wydobywania w przyszłości cennych kopalin.
04.09.2017

Taras widokowy na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku dostępny od czwartku

Od czwartku mieszkańcy Gdańska i turyści, w ramach nowego sezonu turystycznego, będą mogli ponownie podziwiać panoramę z tarasu widokowego Zbiornika Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. Przy dobrej pogodzie można stamtąd zobaczyć nawet półwysep Helski.
30.04.2017

Muzeum Wisły skończyło 33 lata

13 kwietnia Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodziło swoje święto – to właśnie tego dnia zostało otwarte Muzeum Wisły w Tczewie. Od 1984 roku tczewski oddział NMM jest największym muzeum w Polsce poświęconym historii rzeki.
18.04.2017

Wisła w dziejach Polski – otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie

Wisła, jak mało która rzeka w Polsce, ma swoją historię, legendy, podania i zwyczaje. Jest stale obecna w twórczości malarskiej, literackiej, muzycznej. To nad Wisłą zlokalizowano dwie stolice Polski, to nad nią leżą miasta i miasteczka ważne dla historii i kultury polskiej. Wędrówka wzdłuż królowej polskich rzek to lekcja dziejów Polski. Nowa wystawa stała w Muzeum Wisły, otwarta dla zwiedzających od 25 lutego 2017 r., pokazuje problematykę wiślaną w kontekście przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz całe bogactwo i róż
23.02.2017

Dziko żyjącym gatunkom grozi wyginięcie

Według opublikowanego raportu WWF Living Planet Report 2016, globalna populacja gatunków dzikich zwierząt może się zmniejszyć do 2020 roku nawet o 67 proc. Jest to efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje Ziemię na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji.
28.10.2016

Czy Polska sięgnie po oceaniczne bogactwo?

Jak poinformował serwis informacyjny Bloomberg, Japonia rozpoczęła w sierpniu 2016 r pilotażowe wydobycie rud metali z dna oceanu. Konsorcjum pod przewodnictwem Mitsubishi Heavy Industries Ltd. and Nippon Steel & Sumitomo Metal Corp. rozpoczęło pilotażowe wydobycie z dna oceanu rud metali w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii na południe od Okiwany, 1500 km od Tokio. Złoże zalega 1600 m pod powierzchnią wody zawiera pond 7 milionów ton rud metali.
01.09.2016

Czy w morzach i oceanach zabraknie ryb?

Najnowszy Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że ludzie na świecie jedzą co raz więcej ryb i owoców morza. Tak dużo, że tempo wzrostu światowej konsumpcji ryb i owoców morza przewyższa już tempo wzrostu liczby ludzi na świecie.
14.07.2016

Nowy terminal w Porcie Darłowo otwarty! - relacja z pierwszego w sezonie rejsu do Nexo

W dniu 27.04.2014r. w darłowskim porcie odbyła się uroczystość otwarcia terminala pasażerskiego wraz z całorocznym Biurem Obsługi Turystycznej w Darłówku.
30.04.2015

Bogactwo za kołem polarnym. Będzie misja gospodarcza

Za kołem polarnym czeka bogactwo, które świat dopiero spróbuje zagospodarować.
04.11.2014

Katamarany do zadań specjalnych, czyli Floating Restaurant oraz Water Hotel zaprojektowane przez Sunreef Yachts

Projektanci stoczni Sunreef Yachts kolejny raz udowodnili, że są niekwestionowanymi liderami w tworzeniu jednostek typu „custom made”. Tym razem, na specjalne zamówienie klientów z Londynu i Dubaju stworzyli projekty restauracji i hotelu na wodzie.
07.08.2014

Poznaj, pokochaj – chroń Bałtyk!

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz oraz Fundacja Nasza Ziemia zapraszają na pierwszy bałtycki piknik ekologiczny „Poznaj, pokochaj – chroń Bałtyk! Odwiedzając tego dnia plażę w Brzeźnie będzie można wziąć udział w obserwacjach przyrodniczych, przeprowadzić eksperymenty z wodą, posłuchać bajki o eutrofizacji, zrobić upcyklingowy latawiec, a nawet uszyć bałtycką rybę!
17.06.2014

Rada Interesantów Portu w Gdyni – bieżące kierunki działań

Jakie są obecne priorytety organu, który z założenia ma wspierać funkcjonowanie Portu Gdynia – wpływać na jego zarządzanie i rozwój? O tym oraz o sposobie jego funkcjonowania rozmawialiśmy z Krzysztofem Szymborskim, Prezesem Zarządu BCT w Gdyni oraz, od jesieni 2013 roku, Przewodniczącym Rady.
04.04.2014

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej - List otwarty do Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze, na tle bieżących, dramatycznych wydarzeń na Ukrainie w naszym kraju toczy się dyskusja na temat bezpieczeństwa energetycznego i uzależnienia polskiej gospodarki od zewnętrznych dostaw nośników energii.
20.03.2014

Bogactwo Rosji będzie pomnażać się dzięki Arktyce

W Salechardzie w mijającym tygodniu odbyło się Trzecie Międzynarodowe Forum „Arktyka – terytorium dialogu”. Występujący na nim Władimir Putin oswiadczył, że arktyczny region otwiera „nowy rozdział swojej historii, epokę przemysłowego przełomu”. Jednocześnie prezydent podkreślił, że podstawową zasadą eksploatacji bogactw Arktyki powinna być ochrona tamtejszej przyrody.
01.10.2013

Polsko-hiszpańska grupa naukowców bada dno Bałtyku

Ocalić najcenniejsze gatunki zwierząt i roślin żyjące w Bałtyku - to cel specjalnej misji prowadzonej przez polskich i hiszpańskich naukowców. Przez miesiąc penetrowali dno Bałtyku u wybrzeży Dani, Szwecji i Finlandii swoją misję kończąc na polskim wybrzeżu.
08.07.2013

Yellow Submarine na Helu. Zagubiła się Francuzom

Żółta łódź podwodna może się stać atrakcją Półwyspu Helskiego. Zdalnie sterowany pojazd wyłowił kilka lat temu w wodach Zatoki Gdańskiej pan Wojciech Bober, który teraz przekazał cenne znalezisko helskiemu stowarzyszeniu Alternatywny Cypel.
01.07.2013

„Polska od Bałtyku odepchnie się sama”?

„ W naszym kraju gosposie domowe, mogą liczyć na większe zainteresowanie przedstawicieli rządu niż marynarze” ironizował przedstawiciel branży morskiej na konferencji poświęconej powrotowi armatorów pod polską banderę. Zdaniem Jacka Dubińskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków w Polsce brakuje dialogu między przedsiębiorcami tworzącymi branżę morską a urzędnikami państwowymi, tworzącymi regulacje prawne. Przykładem tego niepokojącego zjawiska jest kwestia dostosowania polskiego prawa mors
14.05.2013

Hotel Water Discus- pokój z widokiem na rafę

Pięciogwiazdkowe hotele, korty tenisowe, szerokie plaże czy możliwość wypożyczania sprzętu wodnego to standardowe punkty w ofercie ośrodków turystycznych. Podwodne hotele wg projektu polskich inżynierów z Politechniki Gdańskiej mają szansę stać się główną atrakcją najbardziej renomowanych ośrodków turystycznych na świecie. O specyfice projektu oraz możliwościach jego wdrożenia w życie opowie dr Lech Rowiński, pracownik Politechniki Gdańskiej oraz przedstawiciel Deep Ocean Technology.
17.09.2012

Zanurz się w błękicie

Na całym świecie należą do największych atrakcji turystycznych. Najnowszy trend to oceanaria interaktywne, w których turystom proponuje się wirtualny lub rzeczywisty kontakt z delfinami, rekinami i płaszczkami.
08.08.2012

Wyścig po skarb z chińskiej porcelany leżący na dnie morza

U wybrzeży Jawy leży zatopiony przed 400 laty chiński statek z ładunkiem porcelany z dynastii Ming. Wrak wraz z ładunkiem ceramiki wycenia się na 27 milionów funtów. Kto zdobędzie ten ładunek? Zastanawia się Michael Sheridan.
05.06.2012

Balitca Project 2012: Rejs po Wiśle na tratwie z butelek i innych surowców wtórnych

Kilkunastu młodych śmiałków w wieku od 17 do 21 lat wyruszy w niecodzienny rejs... po Wiśle na tratwie zbudowanej z butelek i innych surowców wtórnych. Uczestnicy Baltica Project wypłyną 2 czerwca z Krakowa. Na Pomorze dotrą w drugiej połowie lipca. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania polskiej królowej rzek i ukazać bogactwo przyrodnicze, jakie wciąż w niej drzemie.
25.05.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Ochrona mórz to obrona miejsc pracy

Bałtyk jest akwenem zamkniętym, wiec zagraża mu szereg niebezpieczeństw związanych z zanieczyszczeniami i degradacją ekosystemu wywołanymi nadmiernymi połowami, wyciekami oleju ze statków i niezależnymi od nas zmianami klimatu. Nowa unijna polityka morska przewiduje zintegrowane działania w odpowiedzi na te zagrożenia i konstruktywne podejście do wykorzystania potencjału europejskich regionów przybrzeżnych - mówi Jarosław Wałęsa, poseł do Parlamentu Europejskiego
16.05.2011

Polski biznes polityczny

Relacje państwo-gospodarka to obszar wrażliwy - wymagający trudnych decyzji. Kwestie własności i władzy, prawo i regulacje pozostają sferą pretensji, ambicji, niedokończonych procesów, połowicznych reform, sporów o doktrynę i praktykę.
16.02.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • BEZALIN S.A.

    Bielsko-Biała, ul. ul. Piastowska 43 , tel.: 48 33 812 30 81

  • BLÜCHER

    Warszawa, ul. Iłżecka 26 , tel.: 48 22 575 7035

Dziękujemy za wysłane grafiki.