• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

„Szklana” pogoda, czyli zakończenie drugiego etapu prac badawczych na XVII-wiecznym wraku

PC/NMM

02.10.2017 16:40 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska „Szklana” pogoda, czyli zakończenie drugiego etapu prac badawczych na XVII-wiecznym wraku
„Szklana” pogoda, czyli zakończenie drugiego etapu prac badawczych na XVII-wiecznym wraku - GospodarkaMorska.pl

Nurkowie i archeologowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończyli właśnie tegoroczne badania wraku XVII-wiecznego statku zwany "Szklany". Prace badawcze i opracowanie cyfrowe eksponatów ma na celu rozwój Wirtualnego Skansenu Wraków – czyli oddziału NMM, który można zwiedzać… w internecie.

Dwa lata temu prace na "Szklanym" zakończyły się ogromnym sukcesem ekipy badawczej. - Na pokładzie znaleźliśmy wówczas trzy działa, beczki ze sztabami żelaznymi pochodzącymi z południa Polski, a także szklane butelki z puncami jednego z XVII-wiecznych gdańskich konwisarzy - wyjaśnia dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji w NMM i kierownik zespołu prowadzącego badania.

Dokładne oględziny potwierdziły przypuszczenia badaczy, że "Szklany" jest pozostałością statku handlowego z drugiej połowy XVII wieku, który z ładunkiem wypłynął najprawdopodobniej z Gdańska. Przyczyną jego zatonięcia był przypuszczalnie pożar, bo archeolodzy znaleźli na wraku ślady spalenizny.

Tegoroczne prace badawcze, prowadzone przez ekipę badaczy w składzie: dr Tomasz Bednarz, Zbigniew Jarocki, Wojciech Joński i Karol Treder, zaowocowały wydobyciem ze "Szklanego" m.in. kolejnej partii butelek, zakrętek cynowych z gdańskimi puncami, ceramiki, kranu szpuntowego oraz wiosła z łodzi pomocniczej. Odkryta została też partia rufowa wraka, która jest udokumentowana w celu stworzenia nowego modelu 3D tej części stanowiska. Ponadto wykonane zostanie pozycjonowanie stanowiska za pomocą systemu USBL MicronNav, czyli systemem podwodnej nawigacji GPS, który bardzo pomaga w pracach nad rozwojem Wirtualnego Skansenu Wraków.

- Wirtualny Skansen Wraków, czyli projekt prowadzony przez Muzeum już od dwóch lat ma się świetnie. To jeden z najbardziej ambitnych, ale jednocześnie pracochłonnych projektów, prowadzonych przez naszą instytucję. – mówi dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji w NMM i pomysłodawca Wirtualnego Skansenu Wraków.

O konieczności zastosowania technik cyfrowych dla dokumentowania dziedzictwa kulturowego nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. Jak ważny jest to temat we współczesnym muzealnictwie potwierdza np. wyróżnienie Sybilla, czyli nagroda, którą przyznaje się dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. W maju tego roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało Sybillę 2016 w dziedzinie "Digitalizacja i Nowe Technologie" za projekt "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego".

- Nagrody są ważne, bo są potwierdzeniem słuszności obranego kierunku badań, ale ważniejsza jest np. satysfakcja, kiedy wrak oddaje nam swoje bogactwo – mówi dr Tomasz Bednarz – Możliwości, jakimi dysponujemy, dzięki systemom nawigacyjnym czy skanerom 3D, bardzo nam pracę ułatwiają i czynią ją jeszcze ciekawszą.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.