• <
escort_980x120_gif_2020

Chcą czystych plaż i terenów zielonych. W Gdańsku odbyła się akcja Sprzątnie Świata

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Chcą czystych plaż i terenów zielonych. W Gdańsku odbyła się akcja Sprzątnie Świata
Chcą czystych plaż i terenów zielonych. W Gdańsku odbyła się akcja Sprzątnie Świata - GospodarkaMorska.pl

W piątek, 20 września, w czterech gdańskich lokalizacjach: na Stogach, Wyspie Sobieszewskiej, w Brzeźnie i Jelitkowie spotkać można było liczne grupy, które przyłączyły się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Ile udało się zabrać śmieci? Tego dowiemy się w ciągu najbliższych dni.

Gdańskie plaże i pasy nadmorskie to bogactwo naszego regionu z którego uroków korzystają zarówno mieszkańcy jak i turyści. Jak chętnie odwiedzane są to miejsca widać nie tylko po tłumach spacerujących ludzi, ale też, niestety po odpadach, które zamiast trafiać do kubłów na śmieci, trafiają... gdziekolwiek. Zaśmiecone plaże i zieleń je okalająca, to obrazy, które dla wielu osób są nieakceptowalne. Właśnie te osoby znalazły czas i chęć, by wziąć udział w piątkowym Sprzątaniu Świata. Chętni do wzięcia udziału w tegorocznej akcji, z samego rana pojawili się w wyznaczonych lokalizacjach. Gdy otrzymali worki i rękawiczki, ruszyli do pracy. My wybraliśmy się z kamerą do Brzeźna. Zobaczcie, co zarejestrowała nasza kamera.

- Okazało się, że najwięcej śmieci znaleźliśmy przy skupiskach, gdzie przebywali ludzie – mówi Barbara Szczemier-Szczemierska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 55 w Gdańsku. - Zaczęłyśmy pracę o godz. 9. Po godzinie były cztery pełne worki z resztkami, plastikami i szkłem.

Zdaje się, że szkło, to obok plastiku najczęściej wyrzucany odpad. W Brzeźnie zebrano go tyle, że młodsi uczniowie mieli problem z uniesieniem ciężkich worów.

- Z 15, 20 kg jest na pewno, bo ledwo to niosę, dzieci nie mają siły, żeby to unieść – wyjaśnia Magdalena Kosater, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdańsku. - Zajęło nam to prawie godzinę, szkła jest mnóstwo. To przerażające, oby takich akcji było jak najwięcej.

- Na plaży znalazłem sporo kawałków plastiku, dziwne rzeczy, których się nie spodziewałem – powiedział Radosław, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Niestety ludzie zostawiają sporo śmieci i potem wypadałoby to posprzątać, więc to właśnie się dzieje. Zebrane odpady trafią do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, a tam zostaną poddane odpowiedniemu zagospodarowaniu i recyklingowi. Ile udało się zebrać śmieci podczas tegorocznej akcji w Gdańsku? Tego dowiemy się w ciągu najbliższych dni.

Podczas ubiegłorocznej edycji Sprzątania Świata w 157 krajach, prawie 18 milionów wolontariuszy zebrało... 85 tysięcy ton odpadów.

Źródło:
gdansk.pl
 Ropa brent 42,64 $ baryłka  -0,58% 07:55
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2273,30 $ uncja  -0,21% 07:52
 Platyna 883,25 $ uncja  -0,68% 07:55
 Srebro 23,61 $ uncja  -0,88% 07:55
 Złoto 1883,45 $ uncja  -0,14% 07:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.