• <

Wynik wyszukiwania - "Rzeczpospolita" - Wiadomości

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Polacy daleko w kolejce po wodór

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem - informuje środowa "Rzeczpospolita".
03.01.2024

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Rozliczenia marynarzy: Malezja – od 01.01.2024 roku niekorzystne zmiany umowy podatkowej

W dniu 1 stycznia 2024 roku zaczyna obowiązywać nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją, która została podpisana w dniu 08.07.2013 roku. Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją diametralnie zmieni sytuację prawno-podatkową marynarzy zatrudnionych na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez podmiot z faktycznym zarządem w Malezji.
13.11.2023

To nie koniec z oligopolem w transporcie liniowym. Żeglugowcy analizują podstawy stanowiska DG COMP

Zapowiedź Komisji Europejskiej, że nie przedłuży po 25 kwietnia 2024 r. ułatwień w funkcjonowaniu konsorcjów w żegludze liniowej „Rzeczpospolita” ogłosiła jako „koniec oligopolu w na rynku kontenerów morskich”. Bliższe rzeczywistości jest stwierdzenie Trans.Info, że to „Koniec przywilejów dla armatorów kontenerowych”. Ale czy na pewno?
16.10.2023

Branża transportowa na ostrym zakręcie

Ochłodzenie gospodarcze zaskoczyło właścicieli firm przewozowych, którzy w tym roku niemal na pewno zanotują spore straty. Na poprawę koniunktury trzeba poczekać co najmniej rok - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
10.08.2023

Nowoczesna marina w Pucku oficjalnie otwarta

W Pucku zakończyła się budowa nowego portu jachtowego, dysponującego 98 miejscami do cumowania. Dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie tej nowoczesnej mariny. Generalnym wykonawcą prac była spółka NDI S.A., natomiast inwestorem miasto Puck. Umowę w sprawie inwestycji podpisano w sierpniu 2021 roku, a roboty udało się zakończyć trzy miesiące przed planowanym terminem.
23.07.2023

Rola jachtu Andromeda w sprawie wysadzenia Nord Stream

Załoga jachtu miała 12-godzinny postój w polskim porcie, nie dokonywała wtedy załadunku. Była też kontrolowana przez polską Straż Graniczną – takie, jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", są najnowsze ustalenia polskiego śledztwa.
22.06.2023

Sabotaż Nord Stream: niemieckie dochodzenie prowadzi do Polski

Sobotni Wall Street Journal podał, że niemieccy śledczy badający sabotaż gazociągu Nord Stream na Bałtyku sprawdzają trop wskazujący na udział w akcji ukraińskich żołnierzy, którzy mieli wykorzystać bazy operacyjne w Polsce i Niemczech.
12.06.2023

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec ws. sabotażu gazociągu Nord Stream

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec o udziale załogi jachtu "Andromeda" i firmy należącej do Ukraińców w sabotażu gazociągu Nord Stream - podała w piątek "Rzeczpospolita".
26.05.2023

Jacek Bartosiak prelegentem podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie

Pierwszego dnia trwania kongresu, 1 czerwca, swój wykład wygłosi dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się zagadnieniami geopolitycznymi i geostrategicznymi.
23.05.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

Ponad 220 mld zł na morską energetykę wiatrową do 2040 roku

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają radykalnie spaść - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".
27.03.2023

Zrzuty wód poprzemysłowych nie zatruły Odry? Rz sprawdza

Odpady zrzucają firmy, zakłady górnicze, gminy, głównie do dopływu Odry, Kłodnicy.
01.12.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował rok akademicki 2022/2023

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Morskiego.
08.10.2022

Instalacje OZE jako infrastruktura krytyczna

Biorąc pod uwagę ostatni rozwój wypadków związany z wysoce prawdopodobnym sabotażem gazociągu Nord Stream 2, który miał miejsce 27.09.2022 roku, a konkretnie w odniesieniu do „jednej z dwóch nitek Nord Stream 2”, należy przypomnieć i powrócić do bardzo ważkiego zagadnienia jakim jest infrastruktura OZE, która będzie częścią infrastruktury krytycznej naszego państwa.
07.10.2022

NBP wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia"

NBP wprowadza do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia" o nominale 20 zł – podał bank centralny we wtorkowym komunikacie.
13.09.2022

DCT Gdańsk po raz drugi z prestiżową nagrodą TSL Award

Nagroda TSL Award przyznawana przez dziennik Rzeczpospolita za osiągnięcia czołowych firm z branży logistycznej. Po raz drugi laur powędrował do DCT Gdańsk, największego terminala kontenerowego na Morzu Bałtyckim.
05.09.2022

"Rzeczpospolita": Śledztwo nad Odrą

Zbadane w Polsce próbki wody z Odry nie wykazały substancji toksycznych, które spowodowałyby śnięcie ryb w drugiej co do wielkości polskiej rzece – pisze środowa "Rzeczpospolita".
17.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

90 lat temu podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP "Burza"

90 lat temu, 10 sierpnia 1932 r., na flagsztoku ORP "Burza" zawisła biało-czerwona bandera. Niszczyciel brał udział w walkach u wybrzeży Norwegii i Bitwie o Atlantyk. Przez lata pełnił funkcję okrętu muzeum w Gdyni. Zwiedziły go 4 mln osób.
10.08.2022

UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Polska przeciwko

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.
05.08.2022

Morawiecki: zrobimy wszystko, żeby udostępnić polskie porty dla czeskiego handlu

Polska postara się pomóc w realizacji ważnych dla Czech projektów w celu uniezależnienia się od Rosji. Zrobimy wszystko, żeby polskie porty na Bałtyku były dostępne dla czeskiego handlu - zapowiedział w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.
03.06.2022

"Rzeczpospolita": spółki mają projekty na zieloną produkcję prądu

Głównym beneficjentem Krajowego Planu Odbudowy mogą być spółki energetyczne, które będą inwestować w odnawialne źródła energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
03.06.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
19.05.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

"Rz": Zakaz LPG z Rosji? Są prace

Szef rządu nie zapowiedział co prawda zakazu importu paliw płynnych z Rosji, w tym LGP, jednak prace ustawowe mają objąć także paliwa z tego kierunku - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". LPG z Rosji ma znaczący wpływ na rynek - dodaje.
05.04.2022

"Rzeczpospolita": Lotos będzie wydobywał ropę naftową i gaz z nowych złóż

Efektywne zagospodarowywanie przez Grupę Lotos zasobów w różnych lokalizacjach staje się ważnym elementem dywersyfikacji źródeł energii, a w rezultacie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski – informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.
04.04.2022

Kolejny gracz na rynku polskiego offshore. Kim jest nowy inwestor i jakie ma plany?

Powstanie polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest już faktem. W decydującą fazę wkraczają kolejne etapy inwestycji. W ostatnich tygodniach praktycznie z dnia na dzień padają informacje na temat kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych. Jak poinformował dziś dziennik Rzeczpospolita w polskiej grze o offshore jest kolejny podmiot. Prywatny inwestor złożył wnioski 14 lutego.
15.02.2022

MFW: Polski local content jednak możliwy do zabezpieczenia prawnie

Jak już wskazywano w poprzednich publikacjach, nie istnieje obecnie w polskim systemie prawnym regulacja, która w jakikolwiek sposób zabezpieczałaby polski łańcuch dostaw, czy ujęciu szerszym - polski „local content” przy budowie i eksploatacji polskich morskich farm wiatrowych.
16.12.2021

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

Marynarze, a wymiana informacji podatkowych

Aktualnie nadrzędnym celem zarówno na świecie, jak i w państwach Unii Europejskiej, stała się walka z nadużyciami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania. Wzajemna pomoc pomiędzy państwami, stworzenie odpowiednich regulacji prawnych stało się kluczowe dla wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych.
22.11.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Local Content: Baltic Pipe przestrogą dla Morskich Farm Wiatrowych?

W niniejszej publikacji autorzy przybliżą czytelnikowi regulacje prawne oraz samą inwestycję służącą do dywersyfikacji źródła energii pochodzącego z gazu, czyli Baltic Pipe. Przedstawimy również udział polskiego local content w tej inwestycji, skupiając się tylko na części ww. gazociągu biegnącej po dnie Morza Bałtyckiego. Powyższe ma na celu pokazanie pewnych bardzo niepokojących analogii dotyczących Baltic Pipe w odniesieniu do planowanych inwestycji na polskich obszarach morskich, związanych z energetyką wiatrową.
14.10.2021

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.
29.09.2021

Coraz bardziej iluzoryczny local content dla polskiego wind offshore

Temat Morskich Farm Wiatrowych coraz bardziej rozgrzewa wyobraźnię polskich małych lub średnich przedsiębiorców, którzy liczą na swój udział w tym znaczącym dla polskiej gospodarki energetycznej przedsięwzięciu.
03.09.2021

Morskie Farmy Wiatrowe w strefie przyległej RP wyłącznym problemem sektora prywatnego?

W dzisiejszym artykule autorzy, chcą w sposób esencjonalny przybliżyć czytelnikowi, jak umiejscowienie polskich MFW wpływa na ich podporządkowanie jurysdykcyjne, pod reżim prawa polskiego i czy do końca trafiony jest pogląd, który daje się niestety zauważyć, iż od momentu umiejscowienia tych inwestycji na polskich obszarach morskich, będzie to jedynie problem i zmartwienie inwestora.
28.06.2021

"Latające" promy przyszłości na trasie Francja-Anglia [podsumowanie tygodnia 25/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o „latających promach”, które w niedalekiej przyszłości mogą zasilić flotę Brittany Ferries.
22.06.2021

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z MFW – rozwiązanie systemowe, czy początek drogi?

W swoich poprzednich artykułach autorzy przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem morskim oraz pewnymi brakami legislacyjnymi w kontekście morskich farm wiatrowych, które mają powstać w wyłącznej strefie ekonomicznej RP, a dokładniej w strefie przyległej, ponieważ pierwsze inwestycje właśnie tam są usytuowane. W dalszej części artykułu naświetlone zostanie, dlaczego autorzy akcentują to położenie MFW.
01.06.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Za nami drugie Forum 590, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

100 miliardów złotych na inwestycje w offshore, 11 GW mocy zainstalowanej z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze offshore. To zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej dotycząca polskiego sektora energetyki wiatrowej. Czy polskim firmom uda się wykorzystać tę szansę i wygrają wyścig o zyski z energii wiatrowej na Bałtyku?
16.04.2021

Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa

W dwóch poprzednich artykułach traktujących o nowych, na polskich obszarach morskich, inwestycjach związanych z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych zostały poruszone tematy związane z bezpieczeństwem morskim oraz brakiem odpowiednich regulacji, pozwalających na uruchomienie procesu związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę MFW.
15.04.2021

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
30.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Najważniejsze wypowiedzi polityków z dzisiejszej inauguracji prac przy tunelu w Świnoujściu

Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Świnoujściu, podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
05.03.2021

Władysławowo – port wielu funkcji (wywiad)

Port Władysławowo to najdalej wysunięty na północ Polski port. Jego kształt nie zmienił się w sposób istotny od czasów budowy w 1938 r. Pierwsze osadnictwo miało miejsce w rejonie obecnego Władysławowa ponoć już w epoce kamienia łupanego. Jednak zapisane wzmianki o Wielkiej Wsi (Velaves) i okolicznych miejscowościach pochodzą z XIII i XIV wieku. Przez lata miejscowi zależni byli od Krzyżaków. By chronić te tereny przed najazdem szwedzkim król Władysław IV polecił budowę fortu wojennego. W rejonie Wielkiej Wsi powstała w 1635 r
16.02.2021

Prezydent: zaślubiny Polski z morzem miały fundamentalne znaczenie

101 lat temu gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem, czyli objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą wybrzeża Bałtyku; miało to fundamentalne znaczenie - powiedział w Pucku prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dziś wolna, niepodległa Polska należy do NATO i UE.
10.02.2021

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych. Polska wskoczyła na trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji energii z wiatru - informuje środowa "Rzeczpospolita".
09.12.2020

Trójmorze, najambitniejszy projekt geopolityczny naszych czasów

Europa Środkowo-Wschodnia może znowu być „panem swego losu i kapitanem swojej duszy”.
09.11.2020

Firmy transportowe nie wystraszyły się koronawirusa

Kolejne kraje zamrażają gospodarki, ale firmy transportowe nie narzekają. Pandemia winduje ceny ich usług, brakuje nawet samochodów i kierowców - zauważa w piątek "Rzeczpospolita".
30.10.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

ABW bada sprawę "sabotażu w Czajce"

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie podjęła jeszcze decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu MPWiK, według którego do awarii w warszawskiej oczyszczalni "Czajka" mogło dojść w wyniku sabotażu bądź ataku terrorystycznego. Sprawę bada ABW.
07.09.2020

Bez sabotażu w Czajce

Awaria kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" nie była wynikiem celowego działania – poinformowała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", powołując się na informacje prokuratury.
07.09.2020

Port Gdańsk z nagrodą "Orła Rzeczpospolitej"

27 sierpnia 2020 w Warszawie odbyło się II Spotkanie Liderów Branży TSL zorganizowane przez dziennik „Rzeczpospolita”. W trakcie tegorocznej edycji omawiano aktualne wyzwania branży logistycznej oraz perspektyw jej rozwoju. Podczas uroczystej gali wręczone zostały także nagrody specjalne „Rzeczpospolita” TSL Award, które trafiły do firm z branży logistycznej oraz jej otoczenia biznesowego, które w ostatnim czasie wyróżniły się na polskim rynku. Port Gdańsk otrzymał nagrodę specjalną „Orła Rzeczpospolitej” za wpływ na rozwój polsk
28.08.2020

Umowa obronna Polska-USA: koszty, jurysdykcja, ochrona środowiska i wsparcie logistyczne

USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, choć może z niego skorzystać – zakłada dwustronna umowa o wzmocnionej współpracy obronnej.
18.08.2020

Szykują się ułatwienia dla przedsiębiorców?

Wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców wzorem Niemiec, albo wzorem Wielkiej Brytanii bardzo niskiej składki z niską emeryturą a dodatkowo zakaz obciążania mikro- i małych przedsiębiorców obowiązkami biurokratycznymi - rzecznik małych i średnich przedsiębiorców chce ułatwień dla firm.
11.08.2020

Motorówki Hydrograficzne na Zatoce Puckiej

Głębokości rejonów przybrzeżnych Morza Bałtyckiego, basenów portowych i wód śródlądowych ulegają ciągłym zmianom. Pracami batymetrycznymi na tych akwenach zajmują się motorówki ze składu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, które prowadzą sondaże w rejonach niedostępnych dla okrętów hydrograficznych.
06.08.2020

"Rz": co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia

Aż co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia. W pandemicznym kryzysie młodzi są zwalniani, bo zwykle pracują na umowy cywilnoprawne. Trudniej im też będzie znaleźć nową pracę - podaje we wtorek dziennik "Rzeczpospolita".
04.08.2020

Po wakacjach zmiany w pracy zdalnej

Ministerstwo Rodziny przygotowuje nowelę kodeksu pracy, która na stałe ureguluje zasady pracy w domu – ustaliła piątkowa "Rzeczpospolita".
31.07.2020

Prezes PKN Orlen dla "Rzeczpospolitej": po połączeniu osiągniemy niesamowity efekt skali

Z Lotosem mamy wspólne interesy, a razem – ogromny potencjał; dzięki wymianie aktywów z zagranicznym partnerem urośniemy w innych krajach – mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że społeczność Pomorza nie ma powodów do zmartwienia w zw. z fuzją.
16.07.2020

"Rz": Projekt CPK może pomóc Polsce wyjść z kryzysu

Budowa nowego lotniska powinna przyspieszyć uzdrawianie gospodarki po pandemii Covid-19 – wynika z raportu przygotowanego przez globalną firmę finansowo-konsultingową Kearney - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
09.07.2020

O okrętach ze Stoczni Remontowa Shipbuilding w Rzeczpospolitej

„Zatrzymać know-how w Polsce” – pod takim tytułem w gazecie i serwisie internetowym dziennika „Rzeczpospolita” ukazał się artykuł o konieczności podtrzymania kompetencji budowy okrętów w Polsce. Do 2030 r. mieliśmy zmodernizować Marynarkę Wojenną oraz zbudować kilka okrętów zupełnie nowego typu. Program niespodziewanie jednak wyhamował – napisano na wstępie artykułu.
23.06.2020

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.
11.05.2020

Rzeczpospolita: mimo suszy zboże płynie za granicę

Polska eksportuje rekordowe ilości pszenicy - podała "Rzeczpospolita", powołując się we wtorkowym wydaniu m.in. na dane Ministerstwa Rolnictwa, zgodnie z którymi w styczniu br. Polska wysłała za granicę 311 tys. ton pszenicy. To sześć razy więcej niż przed rokiem - podkreślił dziennik.
28.04.2020

Rzeczpospolita: Biznes ruszył po tarczę

Według badania Business Centre Club, które w połowie kwietnia objęło 600 firm, ponad 70 proc. firm zamierza skorzystać z rządowego pakietu pomocy w walce z kryzysem wywołanym pandemią – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
20.04.2020

Rzeczpospolita: Firmy przewozowe już na granicy upadku

Przewoźnicy pogrążają się w długach, branża zaczyna tracić płynność finansową. Wirus przykręca wpływy transportu publicznego nawet o 80 proc. - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
27.03.2020

Prezydent: mamy plany prawie tak ambitne, jak II RP. Wśród nich m.in. rozbudowa portów

Prezydent: mamy plany prawie tak ambitne, jak II RP. Rozbudowa portów, plany inwestycji kolejowych, drogowych i przemysłowych są porównywalne z projektami II RP - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
11.02.2020

Dobre wyniki finansowe PKN ORLEN w 2019 roku przy rekordowych zyskach detalu i energetyki

​W 2019 roku PKN ORLEN osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł oraz zysk netto w wysokości 4,5 mld zł. W ciągu ostatnich czterech lat od 2016 do 2019 r. zysk netto Koncernu wyniósł łącznie ponad 23 mld zł. Wynik EBITDA LIFO w 2019 roku był o 1,1 mld zł wyższy niż rok wcześniej i został wypracowany przy rekordowym przerobie ropy wynoszącym 33,9 mln ton oraz rekordowej sprzedaży na poziomie 43,3 mln ton. Najwyższy w historii Koncernu rezultat EBITDA LIFO, na poziomie ponad 3 mld zł, osiągnął segment deta
05.02.2020

IPN przedstawił materiały edukacyjne dot. 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Interaktywna publikacja, broszury, wystawy, lekcje plenerowe - to niektóre inicjatywy przygotowane przez gdański IPN z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice Polski.
04.02.2020

Koronawirus rozbija światowe łańcuchy dostaw

Przedłużenia przerwy w pracy fabryk w Państwie Środka obawia się coraz więcej firm. Pękają już skomplikowane łańcuchy dostaw. Agencja ratingowa Moody's ostrzega przed światowym kryzysem - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
03.02.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Inicjatywy IPN związane z 100. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem

Koncert, wystawy, inscenizacja historyczna, publikacje, lekcje plenerowe - znalazły się w planach obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem przygotowywanych przez gdański IPN. Główne uroczystości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda, odbędą się 10 lutego w Pucku.
16.01.2020

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
31.12.2019

Rzeczpospolita: Koniec eldorado polskich przewoźników

Maleje udział rodzimych transportowców w europejskich przewozach drogowych - podała w poniedziałek "Rzeczpospolita".
30.12.2019

Międzynarodowa automatyczna wymiana informacji podatkowych

W ostatnich latach zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie nadrzędnym celem stała się walka z oszustwami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania o charakterze międzynarodowym. Niebagatelnego znaczenia w tej kwestii przybrała obustronna i wzajemna pomoc pomiędzy poszczególnymi i indywidualnymi administracjami podatkowymi w sektorze wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych. W odpowiedzi na pojawiające się nowe wyzwania związane z tym zjawiskiem podjęte zostały działania ukierunkowane na stworze
28.11.2019

Rzeczpospolita: Spowolnienie dobija do portów

Przeładunkowy boom w polskich portach na Bałtyku to już przeszłość - pisze piątkowa Rzeczpospolita.
22.11.2019

Rzeczpospolita: Mniej pieniędzy z Unii na transformację energetyczną

Tylko 5 mld euro na aż 50 regionów Unii Bruksela proponuje na tzw. fundusz sprawiedliwej transformacji, którego mieliśmy być głównym beneficjentem – podaje piątkowa "Rzeczpospolita".
22.11.2019

Podatki marynarskie: Brazylia – korzystne wyroki NSA i indywidualna interpretacja

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 08.10.2019 roku w sprawie powadzonej przez Kancelarię zapadł już drugi w tym roku korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dla marynarza pracującego u brazylijskiego armatora, który skorzystał z ulgi abolicyjnej nie płacąc podatku zagranicą. Wyrok ten ma charakter precedensowy i jest prawomocny.
11.10.2019

MGMiŻŚ: idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga czasów króla Stefana Batorego

Idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga XVI wieku i czasów króla Stefana Batorego. Do pomysłu przekopania nowej drogi wodnej powrócono po II wojnie światowej, ale ówczesne uwarunkowania polityczne nie pozwoliły na realizację idei.
05.10.2019

W przyszłym roku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Koncert z premierowym utworem Leszka Możdżera, festyn na dworcu PKP w Gdańsku oraz przejazd specjalnym pociągiem do Pucka - to najważniejsze punkty programu przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem, organizowanych m.in. przez pomorski samorząd.
24.09.2019

Co dzieje się ze Ślązakiem? Jest komunikat PGZ Stoczni Wojennej

Jak poinformowała kilka dni temu "Rzeczpospolita", podczas testów okrętu "Ślązak" ujawniono problemy techniczne. Inspektorat Uzbrojenia zapewnił, że usterki już usunięto,jednak pojawiły się wątpliwości, kiedy tak naprawdę okręt wejdzie do służby. Dziś otrzymaliśmy oficjalny komunikat PGZ Stoczni Wojennej w tej sprawie. Publikujemy jego pełną treść.
24.09.2019

Rzeczpospolita: Rząd Morawieckiego nie chce żyć już na kredyt

Budżet państwa 2020 roku ma być zrównoważony – dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.
26.08.2019

Prezydent wręczył cztery nominacje generalskie i jedną admiralską

Prezydent Andrzej Duda wręczył w czwartek w Katowicach cztery nominacje generalskie i jedną admiralską. W swoim wystąpieniu zadeklarował, że nigdy nie podpisze ustawy o obniżeniu uposażeń emerytalnych żołnierzy i zaprzeczył, by takie rozwiązania były przygotowywane.
15.08.2019

Ociepa: najważniejszym wyzwaniem utrzymanie 3-4 proc. wzrostu gospodarki

Najważniejszym wyzwaniem dla rządu jest utrzymanie 3-4 proc. wzrostu gospodarczego w najbliższej dekadzie - powiedział w czwartek wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Jesteśmy przygotowani na to, że będzie spowolnienie - dodał.
25.07.2019

Wisłoujście 1577 - dziś festiwal rekonstrukcyjny w Twierdzy Wisłoujście z bitwą morską i lądową

Ponad 250 rekonstruktorów z całej Europy zainscenizuje bitwę, która rozegrała się pod Twierdzą Wisłoujście w 1577 r. W sobotę (6 lipca) na odwiedzających czekać będą także liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma.
06.07.2019

Dulkiewicz rozmawiała z premierem m.in. o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ECS i rozwoju gdańskiego portu

Zaproszenie do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przekazała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Ich wtorkowa rozmowa dotyczyła też Europejskiego Centrum Solidarności, w którego sprawie - stwierdziła Dulkiewicz - trwa dialog.
12.06.2019

„Rzeczpospolita”: Premierze Morawiecki: Ukraińcy zaraz wyjadą

Pracodawcy alarmują: jeśli rząd pilnie nie zmieni procedur legalnego zatrudnienia pracowników z zagranicy, przegramy z Czechami i Niemcami wyścig o tanie ręce do pracy ze wschodu - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".
11.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i polskie obligacje w najbliższych dniach mogą się umacniać

Złoty do końca tygodnia ma szansę się umocnić do poziomu 4,28 za euro - ocenił główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas. Dodał, że jest przestrzeń do niewielkiego spadku rentowności polskich 10-latek.
29.05.2019

Kopcińska: Dementuję doniesienia, nie będzie testu przedsiębiorcy

Nie będzie testu przedsiębiorcy - dementuję doniesienia, które się dzisiaj pojawiają w mediach - oświadczyła w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Jak zapewniła, rząd wspiera polskich przedsiębiorców w kraju i za granicą.
16.05.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

2 maja – Dzień Flagi

Czym są dla Polaków narodowe barwy i skąd pochodzą? Na pewno stanowią widoczny znak zakorzenienia i przynależności oraz budują związek z przeszłością. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to dobry moment na przypomnienie kilku faktów związanych z historią polskich barw narodowych.
02.05.2019

Praca na platformie wiertniczej lub na statku wiertniczym zakotwiczonym na morzu a podatki marynarskie

Wielokrotnie analizowaliśmy sytuację podatkową marynarza pracującego na statku wykorzystywanym w transporcie międzynarodowym. Dzisiaj natomiast zajmiemy się nietypowym przypadkiem w którym polski marynarz wykonuje pracę najemną na statku wiertniczym, który jest zakotwiczony na morzu. Czy w takich okolicznościach sposób rozliczenia uzyskanego dochodu będzie podobny? Czy może należy stosować zupełnie inne przepisy podatkowe? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w naszym dzisiejszym artykule.
24.04.2019

Rzeczpospolita: Gazociąg Baltic Pipe będzie na czas

Terminal LNG w Świnoujściu ma najwyższy poziom wykorzystania mocy w Europie - czytamy w opublikowanym w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" wywiadzie z prezesem Gaz-Systemu, Tomaszem Stępniem.
18.04.2019

„Rzeczpospolita”: Ukraińcy chcą pracować i zostać w Polsce na dłużej

Migranci zarobkowi ze Wschodu nie szykują się do masowych wyjazdów do pracy w Niemczech. Nasz kraj wciąż pozostaje ich preferowanym kierunkiem wyjazdów na saksy i na stałą emigrację - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
05.04.2019

Poprawa dostępu do Portu Gdańsk - trzeba będzie dopłacić do budowy torów

Jeśli chcemy wykorzystać w pełni unijne pieniądze z obecnej perspektywy, konieczne będzie rozstrzyganie przetargów także wtedy, gdy oferty przekraczają budżet. Tak się zaczyna dziać - pisze w czwartek „Rzeczpospolita".
14.03.2019

„Rzeczpospolita”: Zachód nie zapomni Krymu

Pomoc dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie, ponieważ jej bezpieczeństwo jest powiązane z bezpieczeństwem Europy - napisali pięć lat po aneksji Krymu w opublikowanym na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" liście otwartym szefowie MSZ 11 państw. Nigdy Krymu nie zapomnimy - oświadczyli ministrowie.
04.03.2019

Premierzy 17 państw UE, w tym Polski, zaapelowali o rozwój wspólnego rynku

Premierzy 17 unijnych państw, w tym Polski, zaapelowali przed marcowym szczytem o rozwój wspólnego rynku UE. Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego to efekt polskich wysiłków na rzecz konsolidacji sił prorynkowych w Unii i element presji na przyszłą KE.
27.02.2019

Prezes spółki celowej do realizacji CPK Jacek Bartosiak zrezygnował z funkcji

Prezes spółki celowej do realizacji CPK Jacek Bartosiak z dniem 19 lutego, z przyczyn osobistych, zrezygnował z funkcji prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny - poinformowała spółka w przesłanym PAP komunikacie.
20.02.2019

„Rzeczpospolita”: Cyberarmia na łowach

Otwiera się poważny rynek pracy dla młodych informatyków. MON tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni i już prowadzi do nich nabór - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
14.02.2019

„Rzeczpospolita”: Trudniej o pracowników zza wschodniej granicy

Rok 2018 przyniósł pierwszy od lat spadek w statystykach dotyczących migracji zarobkowej z Ukrainy. Agencje zatrudnienia twierdzą, że napływ Ukraińców nie zmalał, choć konkurencja o nich rośnie - pisze w środę "Rzeczpospolita".
06.02.2019

„Rzeczpospolita”: Walka o banderę

Rząd i prezydent chcą, by statki zaczęły znów pływać po polską flagą – podaje we wtorek „Rzeczpospolita”.
18.12.2018

Dworczyk: W najbliższym tygodniu podsumowanie 3 lat rządów w ministerstwach

Od poniedziałku, przez najbliższy tydzień odbędzie się podsumowanie trzech lat rządów PiS w poszczególnych ministerstwach - poinformował PAP szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Podkreślił, że o szczegółach podsumowań będą informować resorty.
03.12.2018

MSZ: polsko-duńskie oświadczenie prasowe w sprawie delimitacji granicy morskiej

Rzeczpospolita Polska i Królestwo Danii osiągnęły porozumienie co do przebiegu granicy morskiej na Morzu Bałtyckim.
05.11.2018

Pamiątkowa tablica na katamaranie Rubin

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich we wtorek wziął udział w uroczystości poświęcenia pamiątkowej tablicy na katamaranie Rubin. List od Premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość odbyła się w Gdyni przy Skwerze Kościuszki.
30.10.2018

Morawiecki: powrót admirała Unruga to spełnienie testamentu polskich patriotów

Powrót nad Bałtyk, do ojczyzny, admirała floty Józefa Unruga to spełnienie testamentu polskich patriotów, którzy walczyli o wolną Polskę - podkreślił w liście odczytanym we wtorek podczas mszy pogrzebowej dowódcy obrony wybrzeża w 1939 r. premier Mateusz Morawiecki.
02.10.2018

„Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” - nowa książka Jacka Bartosiaka

Miejsce Polski w Europie i na świecie, jej relacje z Rosją i Stanami Zjednoczonymi, geopolityka i geostrategia w XXI w. to tematy nowej książki dr. Jacka Bartosiaka "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Ostatnia jej część dotyczy m.in. wojny w 2027 r.
26.09.2018

Jacek Bartosiak prezesem spółki odpowiedzialnej za CPK

Jacek Bartosiak będzie prezesem spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – poinformował w środę w Katowicach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.
12.09.2018

Sasin: nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń

Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń, dyskutujemy jednak jak zapełnić ubytki pracowników, bo to realny problem - tak szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin odniósł się w rozmowie z dziennikarzami do doniesień dot. zatrudniania w Polsce migrantów.
12.09.2018

Rząd zajmie się rozporządzeniem o wysokości minimalnego wynagrodzenia

Rada Ministrów zajmie się we wtorek rozporządzeniem o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz o wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. Według propozycji rządu minimalne wynagrodzenie w 2019 r. wyniesie 2220 zł, a stawka godzinowa 14,50 zł.
11.09.2018

Exit tax a branża morska

W sierpnia 2018 roku na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został przygotowywany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt realizuje przepisy prawa unijnego zawartego w Dyrektywie Rady (Ue) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 roku ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które maj
29.08.2018

Zagraniczni inwestorzy zainteresowani projektami stawiania wiatraków na Bałtyku

Jak poinformował portal Rzeczpospolita, swoje zainteresowanie rozwijaniem farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego zgłosiło wielu inwestorów zagranicznych.
30.07.2018

Rzeczpospolita: PGE chce być znaczącym beneficjentem wsparcia dla wytwórców

PGE liczy na to, że będzie znaczącym beneficjentem mechanizmu wsparcia dla wytwórców - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Spółka zamierza scentralizować proces rywalizacji o kontrakty.
27.07.2018

Skuteczny wpis i prawidlowe wykreślenie statku z rejestru statków

Jak wpisać statek w budowie do rejestru statków w budowie? Jak wykreślić statek z rejestru stałego?
26.07.2018

Kancelaria Hogan Lovells doradzała Gdańsk Shipyard Group przy sprzedaży Stoczni Gdańsk i GSG Towers

Warszawskie biuro kancelarii Hogan Lovells doradzało Gdańsk Shipyard Group sp. z o. o. przy transakcji sprzedaży 81,05% akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50% udziałów GSG Towers Sp. z o.o. na rzecz grupy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
25.07.2018

Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych

Dnia 9 lipca 2018 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące jednej z podstawowych instytucji Prawa cywilnego, jaką jest przedawnienie. Przepisy zostały znowelizowane Ustawą z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2018.1104) - dalej: Ustawa nowelizująca. Co warto wiedzieć na temat zmian?
18.07.2018

„Rzeczpospolita”: Wcześniejsza emerytura nie zdemolowała finansów ZUS

Wpływy ze składek na ubezpieczenie społeczne są wyższe od złożeń. A to oznacza, że koszty obniżania wieku emerytalnego nie będą dla budżetu państwa zbyt duże - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita".
03.07.2018

Skandynawski łącznik, czyli… Drogą Czerwoną dla budżetu RP

Port zrodził miasto, ale ich wspólny szybki rozwój, w tym bez mała stuletnim małżeństwie, stawiał obu partnerów, od czasu do czasu, po przeciwnych stronach. Gdynia – port i miasto. Z biegiem lat, im bardziej rozrastało się miasto, otaczając port zwartym pierścieniem domów i ulic, tym bardziej port musiał szukać nowych obszarów aktywności, by utrzymać się na powierzchni zmieniających się wymogów handlu morskiego. Gdy, jeszcze przed pół wiekiem istniała, zarządzona odgórnie specjalizacja portów, port gdyński mógł pewniej spoglądać
01.07.2018

Gdynia: Msza pogrzebowa dziewięciu ofiar zbrodni komunistycznych

Na pokładzie ORP "Błyskawica" odprawiono w piątek uroczystą mszę pogrzebową w intencji dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiar zbrodni komunistycznych. Ich prochy spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej.
30.06.2018

„Rzeczpospolita”: Polska flota szybko nabiera wody

Systematycznie spada zdolność Marynarki Wojennej do obrony granicy morskiej. Najnowszym pomysłem na kryzys ma być zakup australijskich fregat - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".
28.06.2018

Dania zablokuje Nord Stream 2?

Jak poinformowała Rzeczpospolita, wczoraj premier Danii przyznał, że kraj ten ma możliwość zablokowania inwestycji budowy gazociągu Nord Stream 2. Według relacji z konferencji prasowej z udziałem premierów Danii – Larsa Lokke Rasmussena i Ukrainy – Wołydymira Hrojsmana, która ukazała się na łamach gazety, jednym z tematów był gazociąg Nord Stream 2.
28.06.2018

Błaszczak: Własne siły zbrojne filarem bezpieczeństwa

Niezależnie od współpracy w ramach NATO i gwarancji sojuszniczych podstawowym filarem bezpieczeństwa Polski są nasze własne siły zbrojne; ich liczebność ma docelowo wzrosnąć do 200 tysięcy – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że wszystkie programy modernizacji armii będą kontynuowane.
22.06.2018

Rzeczpospolita: Kanał odciąży zakorkowane Trójmiasto

Przygotowania do budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z przyjętym przez rząd programem - mówi w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Minister nie boi się mizernego zainteresowania kanałem.
29.05.2018

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
20.05.2018

Brudziński: Straż Graniczna dba o bezpieczeństwo Polski i całej UE

Na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej - mówił w środę szef MSWiA Joachim Brudziński na centralnych obchodach święta Straży Granicznej, podczas których odbyła się promocja funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski.
16.05.2018

Wild: Na przełomie maja i czerwca wyniki analizy lokalizacyjnej Centralnego Portu Komunikacyjnego

Na przełomie maja i czerwca br. będą znane dokładne wyniki analizy lokalizacyjnej, dzięki której znany będzie obszar przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild.
09.05.2018

Rzeczpospolita: fiskus zablokuje konto

Podatnik może stracić pieniądze w banku na 72 godziny, a nawet na 3 miesiące. Wystarczy, że komputer fiskusa wytypuje go jako oszusta, a urzędnik uzna, że blokada zapobiegnie wyłudzeniom skarbowym - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
07.05.2018

Rzeczpospolita: Polska jak magnes dla inwestorów z zagranicy

Polska jest na europejskim podium pod względem przyciągania nowych inwestycji - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
02.05.2018

Wild: Trasy kolejowe do CPK wybuduje specjalny podmiot

Trasy kolejowe, które połączą Centralny Port Komunikacyjny z istniejącą siecią kolejową wybuduje specjalny podmiot, który będzie zależny od spółki celowej powołanej do zarządzania i realizacji projektu CPK - poinformował w piątek dziennikarzy pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
28.04.2018

„Rzeczpospolita”: Ukraińcy chcą zostać i pracować w Polsce

Ponad sześciu na dziesięciu migrantów z Ukrainy zamierza zostać w naszym kraju na dłużej. Połowa z nich chętnie osiedliłaby się tu na zawsze, tym bardziej że większość w Polsce dobrze się czuje - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
25.04.2018

Rzeczpospolita: Rząd pozwany za wiatraki

Invenergy rozpoczyna arbitraż przeciwko Polsce. Amerykanie, którzy zainwestowali nad Wisłą setki milionów dolarów, zarzucają Warszawie brak ochrony inwestycji, co miała gwarantować m.in. umowa dwustronna z Waszyngtonem - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej"
24.04.2018

Rzeczpospolita: Początek roku z rekordem ofert pracy w sieci

Niedobór kandydatów sprawia, że firmy prześcigają się w ofertach. Widać to po rosnącej liczbie ogłoszeń o pracy w internecie, która w marcu przekroczyła rekordowy poziom 200 tysięcy - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
23.04.2018

„Rzeczpospolita”: Firmy stosujące zlecenia na celowniku ZUS

Ponad połowa kontroli kończy się decyzją nakazującą przedsiębiorcy zapłatę dodatkowych składek - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".
20.04.2018

„Rzeczpospolita”: W 200 zawodach będzie łatwiej o cudzoziemca

Jest szansa, że jeszcze przed wakacjami przedsiębiorcy zyskają ułatwienia w ściąganiu kierowców, budowlańców, informatyków i lekarzy z zagranicy - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
19.04.2018

PKN Orlen bada aspekty prawne i operacyjne konsolidacji z Grupą Lotos

PKN Orlen bada wszystkie aspekty prawne i operacyjne konsolidacji z Grupą Lotos, według koncepcji zadeklarowanej w liście intencyjnym; uznajemy szacowany termin jej realizacji za niezagrożony; nie komentujemy przypuszczeń i doniesień medialnych - podał we wtorek PKN Orlen.
10.04.2018

Rzeczpospolita: Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami

Urzędnicy zbierają dane o obrocie kryptowalutami. Każą wykazywać dochody w zeznaniach i płacić podatek - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
09.04.2018

450 lat polskiej administracji morskiej

W dniu 4 kwietnia br. odbyła się Konferencja Naukowa 450 lat Polskiej Administracji Morskiej, na którą patronat honorowy objęli Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pan Marek Gróbarczyk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Organizatorami konferencji są Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Urząd Morski w Gdyni.
05.04.2018

„Rzeczpospolita”: Pracownicy ze Wschodu tylko na papierze

Ponad 70 proc. Ukraińców, którzy deklarowali pracę w Polsce, znika po przekroczeniu granicy - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".
29.03.2018

„Rzeczpospolita”: Nowy kodeks pracy częściowo korzystny dla pracodawców

Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że w ostatniej chwili przygotowywany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy projekt indywidualnego prawa pracy uległ dość istotnym zmianom na korzyść pracodawców - czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety.
19.03.2018

Szefowa MEN zaapelowała do pracodawców o włączenie się w prace nad ZSK

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaapelowała do pracodawców, by włączyli się w prace nad opisywaniem kwalifikacjami, które zostaną wpisane do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jak zaznaczyła, pracodawcy "dużego biznesu" nie uczestniczą obecnie w takich pracach.
15.03.2018

450 lat polskiej administracji morskiej

Konferencja Naukowa 450 lat polskiej administracji morskiej, na którą patronat honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, odbędzie się 4 kwietnia 2018 r. w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
15.03.2018

O gdyńskim waterfroncie na targach w Cannes

Trwają prestiżowe targi rynku nieruchomościowego „MIPIM - The World's Leading Property Market” we francuskim Cannes. Na miejscu jest gdyńska delegacja, która propaguje ideę Sea City, zwanego też Śródmieściem Morskim. To szansa na przyciągnięcie uwagi międzynarodowego grona inwestorów, którzy mogą zmienić oblicze tej części miasta. Gdynia między innymi bierze udział w debacie na temat europejskich waterfrontów.
13.03.2018

Rzeczpospolita: Szara strefa się kurczy, ale to wciąż 400 mld

Prawie co piąta złotówka w obrocie gospodarczym jest ukrywana przed państwem - szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych; wciąż trzeba więc walczyć z tym zjawiskiem - donosi czwartkowa "Rzeczpospolita".
08.03.2018

Gowin: Nie ma zagrożeń dla realizacji Konstytucji dla Nauki

Nie ma zagrożeń dla realizacji Konstytucji dla Nauki - powiedział w poniedziałek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Radiu Kraków. Dopracujemy się takich rozwiązań, za którymi rękę podniesie większość klubu PiS - ocenił.
26.02.2018

Tchórzewski: Połączenie Orlenu i Lotosu nie byłoby złym rozwiązaniem

Połączenie Orlenu i Lotosu nie byłoby złym rozwiązaniem - mówił szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski. Zastrzegł, że żadna decyzja nie zapadła, zarządy spółek powinny sprawdzić, na ile byłoby to korzystne. Minister liczy na zainteresowanie Orlenu energetyką atomową.
21.02.2018

Strzelczyk o fuzji Lotosu i Orlenu: najpierw strategia energetyczna państwa

Rząd ma przedstawić strategię energetyczną do końca roku i właśnie pod to trzeba będzie podejmować decyzje - mówił w Radiu Gdańsk prezes Lotos Petrobaltic, radny PiS Grzegorz Strzelczyk, pytany o ewentualną fuzję Lotosu i Orlenu. Do września 2019 r. trzeba będzie podjąć jakąś decyzję - dodał.
13.02.2018

Prezydent z Pucka: 98 lat temu wyruszyliśmy w drogę, która wyprowadziła nas na szerokie wody Europy i świata

Właśnie stąd przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz naród i państwo na szerokie wody Europy i świata – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników sobotnich obchodów w Pucku (Pomorskie) 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
10.02.2018

Jednak połączenie Orlenu z Lotosem?

W sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu "coś jest na rzeczy" - poinformował dziennikarzy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
10.02.2018

Pomorskie: Obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

Na Starym Rynku w Pucku (Pomorskie) rozpoczęły się w sobotę obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W uroczystościach uczestniczy m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dariusz Gwizdała.
10.02.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.