• <
mewo_2022

"Rzeczpospolita": spółki mają projekty na zieloną produkcję prądu

gm

03.06.2022 12:50 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas "Rzeczpospolita": spółki mają projekty na zieloną produkcję prądu

Partnerzy portalu

"Rzeczpospolita": spółki mają projekty na zieloną produkcję prądu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nicholas Doherty / Unsplash

Głównym beneficjentem Krajowego Planu Odbudowy mogą być spółki energetyczne, które będą inwestować w odnawialne źródła energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, spółki energetyczne wnioskowały o finansowanie projektów z KPO na kilkadziesiąt miliardów złotych.

"Nie oznacza to jednak, że środki do nich trafią. Najważniejszym elementem w sektorze energetyki, do którego zobowiązała się w uaktualnionym planie Polska, jest poprawa otoczenia legislacyjnego w sektorze OZE i rozwój łańcucha dostaw dla morskiej energii wiatrowej" - czytamy.

Według dziennika kluczowym elementem mają być zmiany w ustawie o inwestycjach w zakresie lądowej energetyki wiatrowej. "Polska zobowiązała się w planie, że do zmian dojdzie do końca czerwca br." - zaznacza "Rz".

Dziennik zauważył, że Warszawa chce także, aby do połowy 2026 r. moc zainstalowana lądowych farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych wyniosła 23,5 GW. "Obecnie to jednak już ok. 18 GW. Dlatego też zdaniem Forum Energii należy wyraźnie zaostrzyć ambicje związane z fotowoltaiką i lądową energetyką wiatrową" - zaznacza gazeta.

W ocenie "Rz" ambitne plany ma PGE, które w momencie tworzenia KPO zgłosiło zainteresowanie finansowaniem 24 projektów wartych ok. 74 mld zł. Spółka zastrzega, że ostateczna kwota i liczba projektów będzie uzależniona od kształtu programu i harmonogramu realizacji poszczególnych inwestycji.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.