• <

Wynik wyszukiwania - "NEMA" - Wiadomości

Brokerzy jachtowi MarineMax ogłoszeni zwycięzcami dorocznych nagród sprzedaży Ocean Alexander 2023

Ocean Alexander, lider w produkcji luksusowych jachtów ogłosił laureatów nagród za sprzedaż w 2023 roku. Co najmniej jeden jacht z każdego modelu obejmującego wszystkie trzy serie dla OA został sprzedany i dostarczony w 2023 roku. W tym roku w centrum uwagi znalazło się również dwóch pracowników MarineMax, którzy otrzymali nagrody za wyjątkowe osiągnięcia i poświęcenie na rzecz doskonałości w sprzedaży jachtów.
09.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Czarter na podróż – okres ładowania w formule „sztywnej” [Część 1]

Zgodnie z orzeczeniem „Hulthen v Stewart” [1903] A.C. 389 – ustalony „zamkniętą formułą czasową” laytime musi być określony w sposób jasny i jednoznaczny (zob. „Van Liewen v Hollis” [1920] A.C. 239). Czy przyjęta formuła ujęta jest określoną liczbą dni, czy godzin, czy też precyzyjnie ustaloną, na przykład, dobową czy godzinową ratą załadunkową („Alexander v Aktieselskabet Hansa” [1920]; „Van Nievelt v Forslind” [1925] 30 Com. Cas. 263) nie ma to różnicy prawnej. W obu przypadkach mówimy o „zamkniętej” formule ustalenia lay-time.
29.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Premiera jachtu Saxdor 400 GTO na targach Palm Beach International Boat Show

Saxdor Yachts ogłasza swoją obecność na targach Palm Beach International Boat Show trwających od 21 do 24 marca 2024 roku. To wydarzenie zapowiada się ciekawie, ponieważ Saxdor przedstawi w Stanach Zjednoczonych nowy model jachtu: Saxdora 400 GTO.
11.03.2024

Asia Break Bulk i CSL Shipping nawiązują strategiczne partnerstwo

Spółka zależna Grupy COLI, Asia Break Bulk, nawiązała strategiczne partnerstwo z CSL Shipping (Chiny). CSL i ABB będą ściśle współpracować w celu wprowadzenia na rynek wielozadaniowego przewoźnika CSL Jian Yang Hua Qing. Statek posiada 2 dźwigi 250 mt do załadunku ładunków typu breakbulk, heavy lift i project cargo.
21.12.2023

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.
14.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

Saxdor Yachts debiutuje w USA z flotą trzech jachtów podczas Fort Lauderdale International Boat Show 2023

Saxdor Yachts, niedawno uznana za "najszybciej rozwijającą się markę w Europie", ma swoją premierę na scenie publicznej w Stanach Zjednoczonych podczas Fort Lauderdale International Boat Show, który odbędzie się w dniach 25-29 października. To ważne wydarzenie oznacza inauguracyjny występ Saxdor na jednym z najważniejszych rynków w branży jachtowej, prezentując flotę, która doskonale nadaje się dla zagranicznych właścicieli, z zaawansowanym, nowoczesnym designem.
17.10.2023

Debata w Niemczech na temat bezpieczeństwa na basenach. Nawet 58% Niemców obawia się wizyty na kąpielisku

Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny uważa, że "kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa". Głos w tej sprawie zabrał też kanclerz Scholz.
22.07.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej. Idzie za tym spadek kosztów i rozwój technologii

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić.
26.06.2023

Kino wojenne w MMW w Gdyni – czerwiec 2023

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach cyklu Wojenne kino w Muzeum zaprasza na film „Konwój”.
13.06.2023

Odkryto trzy nowe gatunki ramienionogów

Trzy nowe gatunki prehistorycznych ramienionogów odkryli polscy paleontolodzy - poinformował Instytut Paleobiologii PAN. Chodzi o drobne morskie bezkręgowce, które miliony lat temu były jednymi z najpospolitszych zwierząt morskiego dna.
19.05.2023

Noc Muzeów w Łodzi: podwodny świat w Orientarium

Strefa oceaniczna Orientarium za 5 zł czy inscenizacja procesu "łódzkiej Gorgonowej" z lat 30. XX wieku w Sądzie Okręgowym to tylko dwie z kilkudziesięciu atrakcji, na jakie można liczyć w sobotę podczas Nocy Muzeów w Łodzi. Większość z nich rozpoczęła się o godz. 18.
13.05.2023

Nigeria.15 dzieci utonęło, 25 zaginionych po wypadku łodzi

15 dzieci utonęło, a 25 jest poszukiwanych po tym, jak przewróciła się łódź na rzece Dantani w rejonie Shagari na północnym zachodzie Nigerii - podała w środę agencja dpa, powołując się na lokalne władze.
10.05.2023

Port w Antwerpii stanie się cyfrowy. Oficjalnie uruchomiono sieć dronów raportujących "na żywo" jego pracę

Sześć autonomicznych dronów będzie wykonywać codzienne loty w rejonie portu w Antwerpii, co jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie, która w istotny sposób przyczyni się do ogólnego bezpieczeństwa złożonego środowiska portowego. Uruchomiona dzisiaj sieć „D-Hive drone-in-a-box” jest wynikiem partnerstwa między Portem Antwerpia-Brugia, DroneMatrix, SkeyDrone i Proximus.
05.05.2023

Gasunie straciła na Nord Stream pół miliarda euro

Należący do państwa holenderski udziałowiec gazociągu Nord Stream firma Gasunie poinformował w środę, iż udział w projekcie kosztował ją w ubiegłym i bieżącym roku ponad pół miliarda euro. Państwowa firma posiada 9% udziałów w rosyjskim gazociągu, który we wrześniu ubiegłego roku został uszkodzony w wyniku wybuchów.
08.03.2023

Cykl spotkań z historią w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na nowy cykl spotkań z morską historią. Zaprezentuje w nim obrazy z repertuaru światowej kinematografii poświęcone epizodom walk na morzach.
13.01.2023

Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
07.12.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
22.11.2022

BigData i offshore: TrueOcean uruchamia platformę cyfrowych danych z badań podmorskich

Firma TrueOcean, specjalizująca się w geoinformacji podwodnej, uruchomiła nową platformę cyfrową, która ujednolica formaty danych z badań podwodnych.
01.11.2022

Chińczycy chcą zainwestować w port w Hamburgu, to budzi obawy, że mogą użyć gospodarki jako broni

Jak źle będzie, jeśli część udziałów w terminalu kontenerowym Tollerort w hamburskim porcie kupi chińska firma państwowa? Jak uniknąć sytuacji, w której pewnego dnia Chiny mogłyby użyć swojej potęgi gospodarczej w Niemczech jako broni? Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Niemiec - pisze w sobotę tygodnik "Spiegel".
23.10.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
16.10.2022

Przegląd promowy, m.in. o promie przyszłości na brytyjskich wodach

O najważniejszych wydarzeniach świata promowego minionych dni. O sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża. W tym tygodniu m.in. o elektrycznym wodolocie, który ma zrewolucjonizować podróże pomiędzy Walią a Irlandią Północną.
20.04.2022

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Kolejne martwe wieloryby na kalifornijskich plażach

Na plażach Zatoki San Francisco w ciągu ostatnich kilku dni odnaleziono 4 wyrzucone na brzeg, martwe wieloryby szare. Eksperci ogłosili, że dwa z gigantycznych ssaków zginęły w wyniku zderzenia ze statkami, a dochodzenie w przypadku pozostałych dwóch jest w toku.
11.04.2021

Port Antwerpia użyje autonomicznych dronów do zachowania bezpieczeństwa (wideo)

Port Antwerpia po raz pierwszy wysłał autonomiczne drony do zabezpieczenia istotnej infrastruktury portowej. W pełni samodzielna maszyna przetestuje swoje możliwości inspekcji i kontroli, co ma pomóc w stworzeniu autonomicznych dronów do 2022 roku.
25.02.2021

Najważniejsze postanowienia z 75. sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego MEPC

75. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w formie zdalnej w dniach 16-20 listopada br. Pierwotny termin (30.03-03.04.2020) został zmieniony z powodu pandemii COVID-19.
01.12.2020

Konstruktor łodzi podwodnych przyznał się do zamordowania szwedzkiej dziennikarki

Duński konstruktor łodzi podwodnych, Peter Madsen, w filmie dokumentalnym przyznał się do zamordowania w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall. Wcześniej, choć zaprzeczał, został skazany za zabójstwo na dożywocie.
09.09.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Małe zmiany indeksów na Wall Street, Nasdaq w górę piąty dzień z rzędu

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła małe zmiany głównych indeksów, ale Nasdaq zanotował piątą z rzędu wzrostową sesję. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, a rozczarowaniem okazały się tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.
19.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w pierwszym tygodniu czerwca 2020 roku

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
10.06.2020

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi d
30.03.2020

IMO przygotowuje się do zakazu używania ciężkiego paliwa w Arktyce

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) i jej państwa członkowskie uzgodniły projekt poprawek do załącznika I do konwencji MARPOL w celu zakazu używania i przewozu ciężkiego oleju napędowego (HFO) przez statki na wodach arktycznych od 1 lipca 2024 roku.
25.02.2020

Polski eksport do USA rok do roku wzrósł o ponad 4 proc.

W pierwszych 11 miesiącach 2019 roku, Polski eksport towarów do USA wzrósł o ponad 4 proc. rok do roku i wyniósł blisko 7 mld dolarów - poinformował w czwartek resort rozwoju. Wartość importu z kolei wyniosła 7,7 mld dolarów (wzrost o 9,3 proc.) - dodano.
13.02.2020

Ellen – prom, który może zmienić wszystko

O tym, że prom Ellen może być zwiastunem prawdziwej rewolucji na wodach, mówi się już od dawna. Jednostce, która zadebiutowała przed kilkoma miesiącami, cały czas z uwagą przygląda się cała branża, a eksperci wyliczają korzyści, jakie wiążą się z użytkowaniem tego nowoczesnego i ekologicznego statku.
29.11.2019

Branża filmowa wchodzi na tereny portowe

Tereny portowe w Trójmieście i Szczecinie cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w branży transportowej, ale również… rozrywkowej. Producenci filmowi chętnie spoglądają na portową infrastrukturę. Jak mówi Damian Ratajczak związany z kalifornijskim QUPI Inc., Polska nie jest krajem tanim jeśli chodzi o realizację projektów filmowych, ale plenery zdjęciowe są tu wyjątkowe.
29.11.2019

Brittany Ferries wyczarteruje prom od Stena RoRo

Firma Brittany Ferries zawarła porozumienie ze Stena RoRo w sprawie czarteru jednego z promów. Umowa będzie obowiązywała przez rok.
25.06.2019

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów już działa

Ruszyły pierwsze zajęcia z programowania robotów przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.
17.06.2019

Przegląd filmów państw położonych wzdłuż szlaku Via Carpatia

Dramaty wojenne, komediodramat, filmy dokumentalne znajdą się w programie czterodniowego przeglądu filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który rozpocznie się w czwartek po południu w Rzeszowie.
15.05.2019

II Forum Wizja Rozwoju: Sto debat w kilkunastu blokach tematycznych (foto)

Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce, którego drugą edycję zaplanowano w Gdyni 24-25 czerwca, domyka swój program. Już wiemy, że znajdą się w nim najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia mające wpływ na teraźniejszość i przyszłość Polski.
26.03.2019

60 lat temu w gdańskim kinie „Leningrad” odbyła się premiera filmu „Orzeł”

60 lat temu, 7 lutego w gdańskim kinie "Leningrad", odbyła się premiera filmu "Orzeł", opowiadającego historię brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego z internowania w Tallinie, i przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 r.
08.02.2019

Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych

W Świtazi w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie w dniach 19-21 września 2018 r.odbyło się XVII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych.
24.09.2018

Filmowe hity na plaży i pod chmurką – letnie kina w Gdyni

To będzie wyjątkowo ciekawe lato dla miłośników kina pod chmurką! W Gdyni będzie można obejrzeć ponad 20 uznanych, starannie dobranych filmów! Emocje na dużym ekranie będą czekać na wszystkich po kilka razy w tygodniu - oprócz Kina Letniego w Orłowie działać będzie też Kino Letnie Telewizji Kino Polska, a swoje plenerowe pokazy szykuje też kilka dzielnic.
02.07.2018

Dwie wystawy o De Jonge Seerp w Holandii

25 maja 2018 roku w Hannemahuis Museum w Harlingen odbyło się otwarcie wystawy pt. "Een droom ... aan duigen" opartej na zabytkach ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, pochodzących z wraka statku "De Jonge Seerp".
30.05.2018

Już w niedzielę Brittany Ferries startuje z połączeniem pomiędzy Irlandią a Hiszpanią

Z niewielkim opóźnieniem startuje pierwsze bezpośrednie połączenie promowe pomiędzy Irlandią a Hiszpanią. Linia, która zgodnie z pierwotnymi planami miała zostać uruchomiona w kwietniu, obsłuży pierwszych pasażerów w pierwszym tygodniu maja.
04.05.2018

Technologie Kosmiczne i Satelitarne – trwa nabór na drugą edycję studiów

Politechnika Gdańska rekrutuje na drugą edycję interdyscyplinarnych studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS), prowadzonych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny. Pierwszy z nich rekrutuje na specjalność Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, drugi natomiast na specjalność Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej. Na każdą ze specjalności PG przyjmie 30 osób. Studia trwają 3 semestry.
23.01.2018

Wybrano projekty do dofinansowania przez KM Interreg Południowy Bałtyk

Komitet Monitorujący programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020 w dniach 8-9 listopada br. w Güstrow wybrał do dofinansowania 11 projektów zgłoszonych w czwartym naborze wniosków. Łączna wartość dofinansowania dla projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 10 mln euro. Przyznane środki stanowią 12,8 % funduszy zarezerwowanych dla projektów konkursowych w programie. Na realizację inwestycji w regionie Południowego Bałtyku dotychczas przeznaczono 68,9 % dostępnej alokacji.
13.11.2017

Instytucja „frustration” w kontekście umów frachtowych na gruncie prawa angielskiego. Cz. 1.

Na samym początku niniejszego opracowania należy wyjaśnić, iż brak jest w pełni adekwatnego odpowiednika polskiego dla angielskiego słowa „frustration” w rozpatrywanym tu zakresie. Opisowo, najbliższym sformułowaniem jest łacińskie „rebus sic stantibus” a w polskim prawie:e „nadzwyczajna zmiana okoliczności” oraz „niezawiniona niemożliwość jednego ze świadczeń wzajemnych”. W tym ostatnim jednakże przypadku przestrzegamy przed zbyt ścisłym zrównywaniem polskich przepisów kodeksu cywilnego – Art. 3571 oraz Art. 495 k.c. – s
16.06.2017

Studiujesz? Projektujesz? Podejmij wyzwanie i weź udział w konkursie solidThinking Student Challenge 2017

Przygotuj projekt z wykorzystaniem oprogramowania solidThinking Inspire i wygraj płatny staż w renomowanej firmie świadczącej usługi z zakresu symulacji numerycznych CAE oraz wspomagania projektowania CAD lub laptop. Przewidziane zostały także nagrody w postaci udziału w HyperWorks Technology Conference Poland 2018 lub bonów rzeczowych.
18.04.2017

Nowe promy Stena Line z rozwiązaniami od Caterpillar Marine

Firma Caterpillar Marine została wybrana jako ta, która dostarczy kluczowe elementy do nowych promów, które powstaną dla Stena Line.
06.09.2016

LNG – ładunek niebezpieczny? (The LNG Gemini)

Wydane 7 maja 2014 r. orzeczenie sądu angielskiego (Queen’s Bench Division – Commercial Court – sędzia Andrew Smith) w sprawie American Overseas Marine Corporation („AOM”) v. Golar Commodities Ltd” („GOLAR”)1, zasługuje na uwagę, ze względu na zajęcie się ciekawą kwestią przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w aspekcie uznania tego typu przewozu za przewóz ładunku niebezpiecznego i związanej z tym kwestii odpowiedzialności czarterującego w stosunku do armatora.[1a]
21.11.2015

Wärtsilä ogłasza konkurs na innowacyjne rozwiązania

Wärtsilä ogłosiła konkurs na innowacje w związku z wydarzeniem Slush start-up. Koncern chce znaleźć przełomowe inicjatywy cyfrowe, unikalne usługi czy pomysły na produkty do cyfrowej transformacji przemysłu morskiego.
20.11.2015

Tydzień Rekina oraz Dni Otwarte Centrum Edukacji

Tydzień Rekina (14 - 20 listopada) oraz Dni Otwarte Centrum Edukacji (21 - 22 listopada) czyli 9 dni poznawania świata i dobrej zabawy w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego
12.11.2015

Trwają Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP (FOTO)

W gdańskich Górkach Zachodnich trwają 10 regaty Orvaldi Nord CUP 2015. W środę na wodę zeszła klasa Korsarz, która rozpoczęła Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP.
03.07.2015

Hamburg Sud przejął połączenie Ipanema

Niemiecki armator kontenerowców Hamburg Sud przejął od Mediterranean Shipping Company\'s (MSC) linię żeglugową łączącą porty Azji Południowej, Afryki Wschodniej i Ameryki Południowej (ECSA), zwaną Ipanema.
28.04.2014

Nowoczesny robot zbada składowiska broni chemicznej na dnie Bałtyku

Powierzchnię księżyca badało jak dotychczas 12 ludzi, a głębiny oceanu tylko trzech - porównuje Błażej Żyliński, Prezes Studenckiego Koła Astronautycznego. W ramach projektu „CHEMSEA” członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej pracują właśnie nad zdalnie sterowanym robotem podwodnym, który znajdzie zastosowanie w procesie monitorowania składowisk broni chemicznej.
26.11.2013

BCT Maraton Hel - Gdynia relacja GospodarkaMorskaTV

Amerykanie Aleksander Meyer oraz Christine Jennings rekordzistami wyścigu pływackiego na trasie 19,5 km z Helu do Gdyni rozegranego w piątek 23 sierpnia w ramach BCT Gdynia Marathon. Pokonanie ekstremalnie trudnej trasy zajęło im odpowiednio 3 godziny 53 minuty oraz 4 godziny i 14 minut.
26.08.2013

Już za dwa dni BCT Gdynia Marathon 2013 – najbardziej ekstremalne zawody pływackie w Polsce

W najbliższy piątek oraz niedzielę (23 i 25 sierpnia) Gdynia stanie się światową stolicą pływania długodystansowego na wodach otwartych. Najpierw w ekstremalnym maratonie z Helu do Gdyni zmierzą się najbardziej utytułowani zawodnicy tej dyscypliny z całego świata, potem w wyścigu Open oraz sztafetach wzdłuż gdyńskiej plaży rywalizować będą polscy pływacy i amatorzy.
22.08.2013

Czołówka światowych pływaków na BCT Gdynia Marathon 2013

Ogłoszono oficjalną listę startową ekstremalnego wyścigu z Helu do Gdyni (19,5 km), rozgrywanego w ramach tegorocznej edycji BCT Gdynia Marathon. W rywalizacji udział zapowiedziało 14 zawodników z 8 krajów, a łączna pula nagród wynosi 28 000 USD.
13.08.2013

Filmowe święto miłośników żagli w Gdańsku - edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm

W dniach 20-21 kwietnia (sobota i niedziela) w Gdańsku odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich na dwa wieczory do auli kinowej Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.0 w kinie Neptun odbędzie się premierowy pokaz filmu "Tabarly".
02.04.2013

Wspomnienie żaglowca „HMS Bounty”

29 października, około 145 kilometrów od wybrzeży Karoliny Północnej zatonął żaglowiec „HMS Bounty” – replika osiemnastowiecznego okrętu żaglowego Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii. W 2011 roku jednostka gościła w Polsce podczas Baltic Sail Gdańsk.
08.11.2012

Premiera filmu RYBA ZA BURTĄ

W czwartek, 27 września w Cinema City w Gdańsku odbędzie się seans premierowy filmu „Ryba za Burtą!” w reżyserii Roberta Jewuły, poruszający problemy: przełowienia, tzw. odrzutów rybnych oraz nieodpowiednich unijnych regulacji prawnych, które trapią rybołówstwo europejskie. W seansie wezmą udział m. in. przedstawiciele środowiska polityki. Wstęp na pokaz jest wolny.
18.09.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.