• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dwie wystawy o De Jonge Seerp w Holandii

ew

30.05.2018 11:52 Źródło: NMM

Partnerzy portalu

Dwie wystawy o De Jonge Seerp w Holandii - GospodarkaMorska.pl

25 maja 2018 roku w Hannemahuis Museum w Harlingen odbyło się otwarcie wystawy pt. "Een droom ... aan duigen" opartej na zabytkach ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, pochodzących z wraka statku "De Jonge Seerp".

Statek zatonął w roku 1791 na Zatoce Gdańskiej i był badany przez archeologów z NMM w latach 1985 – 2006. Z wraka pozyskano ponad 11 tysięcy zabytków. Portem macierzystym statku było właśnie Harlingen z tego miasta pochodził także szyper jednostki Johannes Leenderts. Na wystawie prezentowanych jest 49 zabytków z "De Jonge Seerp" oraz kopia pieczęci z herbem Harlingen pozyskanej z wraka. W otwarciu wystawy z NMM uczestniczyli dyrektor dr inż. Jerzy Litwin oraz dr Tomasz Bednarz zajmujący się historią statku "De Jonge Seerp".

Pięćdziesiąt cztery zabytki z wraka statku "De Jonge Seerp" prezentowane są także od 25 maja br. w Fries Scheerpvaart Museum w Sneek w ramach wystawy "Weer boven water". W ten oto sposób zabytki z kolekcji NMM jednocześnie stanowią podstawę dwóch wystaw czasowych prezentowanych do początku października br. w Holandii. Partnerzy holenderscy przygotowali w ramach wystaw specjalny film opowiadający historię statku "De Jonge Seerp" i jego katastrofy na Zatoce Gdańskiej. W Harlingen w sierpniu tego roku będzie miał miejsce finał The Tall Ships Races, w regatach tych weźmie udział m.in. polski bryg "Fryderyk Chopin". W Harlingen spodziewanych jest ponad 300 tysięcy turystów, a organizatorzy wystaw o statku "De Jonge Seerp" zainstalują w porcie w Harlingen specjalny kontener z pokazem filmu o "De Jonge Seerp" zachęcając tym samym turystów do odwiedzenia ich muzeum i poznania historii tego statku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.