• <

Wynik wyszukiwania - "Manta" - Wiadomości

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.
27.04.2023

Marynarka Wojenna USA planuje użyć łodzi bezzałogowych do walki z przemytnikami narkotyków

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych rozszerza swój program bezzałogowych statków nawodnych na Amerykę Środkową i Południową, gdzie po raz pierwszy zostaną one zintegrowane z dowództwem operacyjnym. Decyzja dotyczy pracy Task Force 59, specjalnej jednostki utworzonej w Zatoce Perskiej, która wypróbowuje małe bezzałogowe łodzie obserwacyjne, takie jak MANTAS T-12 i Saildrone, w roli bezpieczeństwa morskiego.
05.04.2023

Odbiór techniczny statków Damen CSD650 i MuC1506 przez zamawiającego

W stoczni Damen Dredging w holenderskim Nijkerk pogłębiarka ssąca CSD 650 Krakatoa została skontrolowana przez swojego właściciela przed wysyłką. Klient zaakceptował stacjonarną pogłębiarkę, która zostanie teraz wysłana do Indonezji, gdzie będzie pracować na wyspie Kalimantan.
23.03.2023

Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”

Gdańska placówka muzealna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym do uczestnictwa w konkursie, w ramach którego będą mogli zaprojektować i zbudować własne pojazdy podwodne. Konkurs jest organizowany w ramach nadchodzącej wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.
23.03.2023

Francuzi wykorzystają barkę wodorową do elektryfikacji statków w porcie

Firmy Améthyste, ArianeGroup, Cetim, HDF Energy, Rubis Terminal i Sofresid Engineering połączyły siły w projekcie budowy wielousługowej barki energetyczne Elemanta H2. Posłuży do zaopatrywania dużych statków w ekologiczną energię elektryczną i wodór, zmniejszając podczas postoju w porcie ich emisję zanieczyszczeń o ponad 80 proc.
09.07.2022

Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Organizacja non-profit The SeaCleaners przygotowała specyfikację techniczną żaglówki Manta. Nie byłby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jednostka ta zostanie przeznaczona do zbierania śmieci w morzach i oceanach.
30.06.2022

Postępy w projekcie dużego żaglowca towarowego dzięki kanadyjskim inwestycjom

Wysiłki zmierzające do uruchomienia największego na świecie bezemisyjnego żaglowca towarowego posunęły się naprzód wraz z ogłoszeniem, że kanadyjska firma kawowa inwestuje w projekt. Jednostka o nazwie Ceiba jest obecnie budowana przy użyciu tradycyjnych metod budowy statków w Kostaryce i ma wejść do służby w 2023 roku.
18.11.2021

DP World rozwinie porty morskie w Indonezji

Nowo utworzony fundusz majątkowy Indonezji podpisał umowę z dubajskim operatorem portowym DP World na rozwój portów morskich w największej gospodarce Azji Południowo-Wschodniej.
02.11.2021

Baltic Sail Gdańsk 2021

W najbliższy piątek w Gdańsku rozpocznie się zlot żaglowców Baltic Sail 2021.
12.08.2021

Sankcje na Białoruś zmniejszą eksport potażu z tego kraju przez Kłajpedę

Nałożone przez Unię Europejską na Białoruś sankcje gospodarcze zmniejszą o 20 proc. eksport potażu z tego kraju przez Litwę - powiedział w piątek prezes litewskich kolei Mantas Bartuszka. Potaż z Białorusi jest eksportowany głównie przez port w litewskiej Kłajpedzie.
25.06.2021

Marynarska pamięć

W dniach 30 - 31 marca podchorążowie AMW odwiedzili groby zmarłych zasłużonych dowódców, komendantów, obrońców Wybrzeża. Wśród nich są byli komendanci oraz oficerowie i wykładowcy, których działania wywarły wpływ na obecny kształt Akademii.
01.04.2021

Viasea zdobywa rynek

Chcąc zwiększyć swój rozwój, Viasea otwiera nowe oddziały w Gdyni i Kłajpedzie i będzie od 18 marca obsługiwać rejsy z krajów bałtyckich i Polski do Norwegii.
17.03.2021

Okręty NATO w Szczecinie

W piątek, 11 grudnia, do Szczecina wejdą z rutynową wizytą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Wizyta ma głównie na celu uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego.
10.12.2020

Polska deklaruje stworzenie nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego

W ciągu dwóch dekad Polska chce wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny - mówił w środę w czasie Central European Energy Days wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zapowiedziała strategię ws. morskiej energetyki odnawialnej.
02.12.2020

Marynarska Pamięć

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień. Akademia Marynarki Wojennej pamięta o zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzach, obrońcach Wybrzeża, którzy swoją bohaterską postawą wpisali się na stałe na kartach historii.
29.10.2020

ISR: Energetyczna ofensywa państw bałtyckich

W przyszłym tygodniu w Szczecinie podpisana będzie „Deklaracja Bałtycka” służąca wzmocnieniu współpracy w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich, zwłaszcza pod katem budowy farm wiatrowych. Towarzyszy jej seria wspólnych projektów energetycznych inicjowanych przez kraje regionu.
21.09.2020

Wkrótce Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej

30 września w Szczecinie ma zostać podpisana Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej - poinformował w czwartek resort klimatu. Krajowy sektor offshore w 2040 r. ma zapewnić ponad 20 gigawatów mocy.
17.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Litwa zaprosiła Polskę do udziału w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu

Litwa zaprosiła Polskę do aktywnego uczestnictwa w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu - poinformował w środę w komunikacie szef litewskiego resortu energetyki Żygimantas Vaicziunas.
15.07.2020

MK: Polsko-litewskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego, synchronizacja systemów państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej oraz rozwój offshore w regionie Morza Bałtyckiego to główne tematy rozmowy ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Žygimantasem Vaičiunasem. To pierwsze bezpośrednie spotkanie Ministra Klimatu z partnerem zagranicznym od początku pandemii odbyło się 14 lipca 2020 r. w Warszawie.
15.07.2020

Litwa szykuje się do instalacji 700 MW morskiej energii wiatrowej

Litewskie Ministerstwo Energii przedłożyło projekt rezolucji rządu zainteresowanym stronom w celu koordynacji lokalizacji morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
15.05.2020

Pasażerowie niewpuszczonego do portu promu chcieli dotrzeć na ląd wpław (wideo)

Prom pasażerski KM LAMBELU nie otrzymał zgody na wejście do portu Maumere na wyspie Flores ze względu na podejrzenie zakażenia koronawirusem u trzech członków załogi. Niektórzy pasażerowie wpadli w panikę i wyskoczyli za burtę w kamizelkach ratunkowych.
08.04.2020

Białoruś kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy. Jutro dotrze do litewskiego portu w Kłajpedzie

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej – poinformował w poniedziałek wieczorem koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw.
21.01.2020

ZEA i Indonezja podpisały kontrakty na ponad 20 mld dolarów

Indonezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały siedem kontraktów gospodarczych na łączną kwotę 23 mld dolarów – poinformował w poniedziałek na Twitterze przebywający z wizytą w Abu Zabi indonezyjski prezydent Joko Widodo.
13.01.2020

Litwa rozpoczyna budowę swojego odcinka gazociągu GIPL

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL; organizowany jest już przewóz wyprodukowanych w Polsce rur – poinformował w czwartek litewski operator przesyłowy Amber Grid.
02.01.2020

Litewskie koleje zakończyły odbudowę szlaku kolejowego Możejki-Renge

Litewskie koleje poinformowały w poniedziałek o zakończeniu odbudowy 19 km szlaku kolejowego Możejki-Renge na Łotwie. Ponad 10 lat temu Litwini rozebrali tory na znaczącej dla należącej do PKN Orlen rafinerii w Możejkach trasie przewozów.
30.12.2019

Vaicziunas: sektor „małego LNG” rośnie szybko, PGNiG zapewni konkurencję

Kontrakt PGNiG na zarządzanie terminalem przeładunkowym LNG w Kłajpedzie znacząco poprawia konkurencję na Litwie i w całym regionie - powiedział w piątek PAP minister energii Litwy Żygimantas Vaicziunas. PGNiG będzie zarządzać stacją przeładunku przez 5 lat.
29.11.2019

PGNiG z monopolem na użytkowanie stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

PGNiG podpisało w piątek 5-letnią umowę na pełną przepustowość stacji przeładunku LNG na ciężarówki w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.
29.11.2019

Porozumienie między Orlen Lietuva a Kolejami Litewskimi - przedłużone

Orlen Lietuva, litewska spółka z Grupy Orlen, przedłużyła porozumienie o współpracy z Kolejami Litewskimi. Umowa pozwoli na utrzymanie dotychczasowego wolumenu przewożonych produktów do krajów bałtyckich i przyczyni się do znacznego zwiększenia transportu produktów do Polski - podał PKN Orlen.
20.11.2019

Litwa włączy się do sporu prawnego dot. gazociągu Nord Stream 2

Rząd Litwy postanowił w środę, że włączy się do rozpatrywanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sporu ws. nowelizacji unijnej dyrektywy gazowej. Anulowania nowelizacji chce Gazprom, gdyż nakłada ona restrykcje na jego gazociągi bałtyckie.
30.10.2019

Rząd Litwy zatwierdził plan ws. synchronizacji systemu energetycznego z UE

Rząd Litwy zatwierdził w środę plan działań na rzecz synchronizacji do 2025 roku systemu energetycznego z Unią Europejską poprzez Polskę. Zatwierdzenie takiego planu przewidywała przyjęta w czerwcu przez litewski parlament ustawa.
04.09.2019

ONZ: Aktor Javier Bardem apeluje o ochronę oceanów

Hiszpański aktor, dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara, Javier Bardem zaapelował w poniedziałek w nowojorskiej siedzibie ONZ o zintensyfikowanie walki o ochornę światowych oceanów ostrzegając, że znalazły się one "na krawędzi katastrofy".
20.08.2019

Regaty Sopot Match Race 2019 już w najbliższą środę

Kolejna edycja regat Sopot Match Race – święta wiatru i wody, które od 16 lat przyciąga do Sopotu światowej klasy załogi żeglarskie, odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia. Sopot Match Race to najbardziej elitarne zawody na mapie polskiego żeglarstwa, a zarazem jedne z najważniejszych rozgrywek w światowym match racingu. Regaty rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej przyciągają do Sopotu nie tylko miłośników sportów wodnych, ale także przedstawicieli świata biznesu, kultury i mediów. Obecność na Sopot Match Race to niezwykła przygod
19.08.2019

Prezydent Indonezji chce przenieść stolicę z zatłoczonej Jawy na Borneo

Prezydent i szef rządu Indonezji Joko Widodo formalnie zaproponował w piątek w parlamencie, aby stolicę kraju Dżakartę, na zatłoczonej wyspie Jawa, przenieść do regionu Kalimantan na Borneo.
16.08.2019

Europejski transport – bezpieczny, zrównoważony, inkluzywny. Realny plan czy mrzonka?

To już tradycja, że podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy (w tym roku w dniach 3-5 września) poruszane są najważniejsze tematy związane z infrastrukturą, transportem i szlakami komunikacyjnymi.
06.08.2019

Kanada: Rząd przeznaczy 1,14 mln dolarów na transport śmieci z Filipin

Kanada wyda 1,14 mln dolarów kanadyjskich na powrotny transport do Kanady dwóch tysięcy ton śmieci, których zabrania domagały się od dawna Filipiny - poinformował rząd w Ottawie.
24.05.2019

EKG: W Europie otwiera się wielka przestrzeń dla gazu z USA

Spadek własnych zasobów i rosnące zużycie gazu w Unii Europejskiej otwiera w Europie wielką przestrzeń dla surowca z USA - mówili we wtorek uczestnicy dyskusji o globalnym rynku LNG na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
14.05.2019

Wiceprezes Zawartko na EKG w Katowicach: Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego

Budowa zintegrowanego rynku gazu ziemnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z głównych celów europejskiej polityki energetycznej i determinuje rozwój systemów przesyłowych gazu w krajach członkowskich – powiedział wiceprezes GAZ-SYSTEM Artur Zawartko podczas panelu „Polski hub gazowy”, zorganizowanego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14 maja 2019 r. w Katowicach.
14.05.2019

Polska dołączyła do skargi PGNiG na ugodę KE z Gazpromem

Polska złożyła do TSUE wniosek o dołączenie do skargi PGNiG na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Wcześniej o takim samym kroku zdecydował rząd Litwy. Do skargi dołączyła też działająca w Bułgarii spółka Overgas - sprzedawca i dystrybutor gazu.
01.03.2019

Litwa dołączy do skargi PGNiG na decyzję KE ws. Gazpromu

Litwa dołączy do skargi spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) skierowanej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu na decyzję KE ws. działań Gazpromu w Europie Środkowej i Wschodniej – postanowił w środę litewski rząd.
28.02.2019

Litwa/Vaicziunas: Połączenie gazowe GIPL otwiera nowe możliwości

Po zrealizowaniu projektu połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy GIPL otworzą się nowe możliwości współpracy – powiedział we wtorek minister energetyki Litwy Żigimantas Vaicziunas podczas odbywającej się w Wilnie konferencji nt. rynku gazu.
07.11.2018

Vaicziunas: Synchronizacja państw bałtyckich przechodzi w fazę działań

Synchronizacja systemu energetycznego państw bałtyckich z resztą UE przechodzi z etapu studiów do działań - powiedział PAP minister energetyki Litwy Żygimantas Vaicziunas. Jak dodał, aktualny scenariusz ma silne polityczne poparcie zainteresowanych i KE.
12.09.2018

PKN Orlen i Litewskie Koleje rozszerzają współpracę, odbudowa torów do Renge do końca '19

PKN Orlen i Koleje Litewskie podpisały we wtorek porozumienie o rozszerzeniu współpracy. Równocześnie ruszyła odbudowa torów z rafinerii Orlenu w Możejkach do łotewskiego Renge. Orlen zapowiedział budowę w Możejkach nowej instalacji petrochemicznej.
14.08.2018

Litwa ma nową Narodową Strategię Niezależności Energetycznej

Sejm Litwy zatwierdził w czwartek nową Narodową Strategię Niezależności Energetycznej (NENS), która przewiduje, że w 2050 roku cała zużywana energia będzie produkowana w kraju, a większość jej będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych.
22.06.2018

EKG: Dylemat energetyki europejskiej: zyski koncernów czy bezpieczeństwo

Najważniejszy dylemat europejskiej energetyki to pytanie, czy koncerny energetyczne mają koncentrować się na zysku, na bezpieczeństwie dostaw, czy też na ochronie zdrowia i środowiska – wskazywali uczestnicy poniedziałkowej dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Ministrowie energetyki Litwy i Ukrainy przeciwko Nord Stream 2

Szefowie resortów energetyki Litwy i Ukrainy, Żygimantas Vaicziunas i Ihor Nasałyk, podpisali w środę w Wilnie oświadczenie w sprawie zagrożeń, jakie stwarza projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.
26.04.2018

Vaicziunas: Latem polityczne porozumienie ws. synchronizacji

Latem Polska i Państwa Bałtyckie powinny podpisać polityczne porozumienie ws. synchronizacji sieci energetycznych – powiedział PAP minister energii Litwy Żygimantas Vaicziunas. Jak zaznaczył, będzie to podstawą do dalszych działań, zaplanowanych do 2025 r.
26.04.2018

Minister energetyki Litwy dla „Rz”: Kwestia potencjalnej sprzedaży Możejek nie jest już brana pod uwagę

Dziś rozmawiamy o przyszłych inwestycjach Orlenu na Litwie. Skoro tak jest, to - jak rozumiem - kwestia potencjalnej sprzedaży Możejek nie jest już brana pod uwagę - mówi środowej "Rzeczpospolitej" Zygimantas Vaiciunas, minister energetyki Litwy.
18.04.2018

Indonezja: Stan wyjątkowy wokół portu na Borneo w związku z wyciekiem ropy (wideo)

Władze Indonezji poinformowały we wtorek o wprowadzeniu stanu wyjątkowego wokół portu Balikpapan na wyspie Borneo w związku z dużym wyciekiem ropy naftowej i pożarem, który w weekend spowodował śmierć czterech osób.
03.04.2018

Obajtek: Kluczowe znaczenie Orlen Lietuva dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego

Orlen Lietuva ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który w środę rozmawiał z kadrą litewskiej spółki m.in. o jej planach. Obajtek dodał, że PKN Orlen zależy na silnej pozycji Orlen Lietuva.
29.03.2018

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen: rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach

Klimat biznesowy na Litwie uległ istotnej poprawie; rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach, by m.in. obniżyć koszty produkcyjne – mówił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
28.03.2018

PKN Orlen podpisał porozumienie o współpracy z litewskim rządem

Wzajemne wsparcie dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji m.in. infrastrukturalnych dotyczących Orlen Lietuva - zakłada porozumienie podpisane we wtorek w Wilnie przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka z przedstawicielami litewskiego rządu.
27.03.2018

Śmieci zamiast diabłów morskich. Ocean Indyjski wielkim wysypiskiem (foto, wideo)

Brytyjski nurek Richard Horner od pięciu lat mieszka na Bali. Kilka dni temu, wybrał się na rajską, uwielbianą przez turystów wyspę Nusa Penida, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania mant czyli diabłów morskich. To, co zobaczył - przeraża. Nurek podzielił się nagraniem w mediach społecznościowych.
09.03.2018

Minister Tchórzewski: początek budowy gazociągu GIPL w 2019 roku

Budowa gazociągu GIPL łączącego Polskę i Litwę ma się rozpocząć w 2019 roku – poinformował w piątek goszczący w Wilnie polski minister energii Krzysztof Tchórzewski.
09.03.2018

Analiza ARP: W styczniu boom cenowy na międzynarodowych rynkach węgla

Tegoroczny styczeń był okresem boomu cenowego na międzynarodowych rynkach węgla, szczególnie w obszarze Azji-Pacyfiku, gdzie poziom cen przekraczał 100 USD za tonę. Na rynku europejskim ceny był stabilne, z niewielką tendencją spadkową - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
13.02.2018

Pływające śmieci zamiast ryb. Szokujące odkrycie fińskiego fotografa (wideo)

Zamiast ryb, pływające śmieci. Tego szokującego odkrycia w Manta Point na Bali dokonał fiński fotograf Jukka Saarikorpi. Wykonane przez niego zdjęcia pokazują przerażającą ilość odpadów, jakie znajdują się pod wodą.
10.02.2018

Litewskie i polskie koleje zapowiadają szybsze połączenie

Litewskie i polskie koleje zapowiadają szybsze połączenie pomiędzy Wilnem i Warszawą. Goszczący w Wilnie prezes PKP Krzysztof Mamiński podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że zostanie to osiągnięte jak najszybciej.
09.02.2018

Orlen Lietuva ma nowy zbiornik na ropę w terminalu morskim w Butyndze

Orlen Lietuva, litewska spółka z grupy PKN Orlen, uruchomiła w terminalu w Butyndze nad Morzem Bałtyckim nowy zbiornik o pojemności 52 tys. metrów sześc. To szósty tam tego typu obiekt. Magazynowana będzie w nim ropa naftowa z tankowców, które zaopatrują w surowiec rafinerię w Możejkach.
01.02.2018

Nawet 500 masowców czeka na rozładunek węgla w chińskich portach

Od 400 do 500 dużych masowców czeka na rozładunek węgla na chińskich wodach z powodu korków w azjatyckich portach węglowych - wynika z danych Thomson Reuters Erikson.
04.01.2018

Litwa odwołała się od grzywny KE za rozebranie torów na Łotwę

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) odwołała się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva.
15.12.2017

Litwa odbuduje tory na Łotwę, ale odwoła się od grzywny za ich rozebranie

Rząd Litwy zobowiązał państwową spółkę kolejową LG do odwołania się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva. Przyjął też decyzję o odbudowaniu rozebranych torów.
07.12.2017

Litwa zaskarży karę KE za demontaż torów, z których korzystał Orlen

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) zaskarży decyzję KE o ukaraniu jej grzywną w wysokości prawie 28 mln euro za rozebranie torów z Możejek do granicy z Łotwą, z których korzystał Orlen – poinformował w środę dyrektor generalny LG Mantas Bartuszka.
18.10.2017

Na Litwę dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego LNG

Do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem, wpłynął w poniedziałek zbiornikowiec ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. To pierwsza dostawa amerykańskiego gazu do krajów bałtyckich i jedna z pierwszych do Europy Wschodniej.
21.08.2017

Amerykańskie LNG może popłynąć także na Litwę. Zdecyduje o tym cena

Litwa również przygotowuje się do odbioru LNG ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze spółki rozważają dalszy zakup tego surowca z USA, jeżeli jego cena będzie odpowiednia.
12.07.2017

Naimski o porozumieniu Orlen Lietuva z litewskimi kolejami ws. taryf przewozowych

Porozumienie między litewską spółką kolejową Lietuvos Geleżinkeliai i Orlen Lietuva w jakimś sensie normuje sytuację, która była nienormalna - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.06.2017

Pierwszy transport amerykańskiego LNG dla Litwy będzie z rynku spot

Litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas pierwszy transport amerykańskiego LNG kupiła na rynku spot - poinformował PAP prezes LDT Mantas Mikalajunas. Transport dotrze do Kłajpedy w drugiej połowie sierpnia, a gaz częściowo trafi do wielkiego magazynu na Łotwie.
29.06.2017

Podpisano umowę rozwiązującą problemy Orlen Lietuva

Litewska spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) i spółka polska Orlen Lietuva podpisały w środę umowę partnerską, która kończy kilkuletni spór dotyczący taryf za przewóz ładunku koleją, rozwiązuje problemy logistyczne rafinerii oraz zwiększy jej rentowność.
28.06.2017

Na Litwę popłynie pierwsze LNG z USA

Litwa zamówiła pierwszą dostawę LNG z USA – poinformował portal The Baltic Course, cytowany przez biznesalert.pl. Umowę w tej sprawie litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas (LDT) podpisała z amerykańskim Cheniere Marketing International. Pierwsza dostawa gazu powinna przypłynąć na Litwę w połowie sierpnia.
27.06.2017

Orlen Lietuva i litewskie koleje osiągnęły porozumienie

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) i polska spółka naftowa Orlen Lietuva osiągnęły porozumienie w spornej kwestii dotyczącej taryf za przewóz ładunku koleją.
27.06.2017

Litwa chce kupić pływający gazoport. Mają pomóc środki unijne

Rozmowy strony litewskiej z Komisją Europejską dotyczące wykupu pływającego terminalu do regazyfikacji FSRU (Floating Storage Regasification Unit) będą zależały od decyzji Estonii i Łotwy – podkreśla Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki na Litwie. Jego zdaniem, jeśli te kraje uznają gazoport w Kłajpedzie za regionalny terminal, łatwiej będzie pozyskać unijne środki na jego zakup. Nie stanie się to jednak przed 2024 r. - do tego bowiem czasu FSRU w Kłajpedzie jest wypożyczony od norweskiej spółki Höegh LNG.
28.12.2016

Rozwój stacji dystrybucji LNG w rejonie Bałtyku

Komisja Europejska zatwierdziła dotację dla projektu ‘’Blue Baltics’’ nadzorowanego przez spółkę Klaipedos Nafta AB. Wsparcie obejmować będzie do 15 milionów euro lub 31% wartości całego projektu.
20.07.2016

Litewski terminal masowy czeka duża rozbudowa

Biriu Kroviniu Terminalas (Terminal Masowy, BKT), przygotowuje się do wartej 40 mln euro rozbudowy, która ma podwoić przepustowość obiektu.
03.06.2016

Projekt ustawy stoczniowej trafił do konsultacji społecznych

Dwa tygodnie po prezentacji założeń projektu ustawy stoczniowej, trafiła ona do konsultacji społecznych. Nad projektem będą teraz debatowali m.in. eksperci i parlamantarzyści.
29.03.2016

Czołowy litewski armator o krok od upadłości

Sąd rejonowy w Kłajpedzie rozpoczął procedurę upadłościową państwowego armatora PC Lithuanian Shipping Company. Dyrektor generalny litewskiego przewoźnika złożył 27 listopada wniosek o upadłość.
15.12.2015

Wypuszczono zakładników ze statku Solarte

Czterech marynarzy z Litwy i Ukrainy, którzy zostali porwani 19 października, zostały wreszcie uwolnionych, po tym jak do terrorystów trafił okup.
17.11.2015

Litewski armator masowców jednak uniknie bankructwa

Litewski rząd uratował od bankructwa największego przewoźnika towarów masowych w tym kraju - PC Lithuanian Shipping Company (LSC). Politykom udało się przekonać wierzycieli armatora do przełożenia terminu spłaty długu.
27.07.2015

Litewski przewoźnik towarów masowych na progu bankructwa

Litewskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji złożyło wniosek o upadłość armatora Lithuanian Shipping Company (LSC). Urząd, które posiada 56,6 proc. udziałów litewskiego przewoźnika, zdecydowało się na taki krok z powodu ogromnego zadłużenia przedsiębiorstwa.
24.07.2015

Litwa i Szwecja otrzymały dotacje na rozwój infrastruktury LNG

Litewska firma energetyczna Klaipedos Nafta oraz port w Helsingborgu otrzymały dotacje wartą 10 mln euro na rozwój infrastruktury LNG.
13.07.2015

Największe żaglowce świata w gdyńskim porcie! Poznaj szczegóły Operacji Żagle Gdyni

Dwa największe żaglowce świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku - to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Co jeszcze czeka nas między 15 i 18 sierpnia 2014 r.?
14.08.2014

Radar SharpEye stworzony przez Kelvin Hughes zapewni bezpieczeństwo na najszybszym promie świata

Kelvin Hughes jest światowym liderem w projektowaniu i dostarczaniu systemów nawigacji i nadzoru. Firma oznajmiła, że jej produkt, SharpEye stanowi część wyposażenia najszybszego promu świata kursującego między Argentyną i Urugwajem.
05.02.2014

Drewil- tradycja zobowiązuje

Firmy legitymujące się tradycją sięgającą kilka dziesięcioleci wstecz nie należą na polskim rynku morskim do wyjątków. Na wielu statkach pasażerskich lub największych jednostkach floty najnowocześniejsze rozwiązania współistnieją z pomysłami z powodzeniem stosowanymi przez żeglarzy w epoce wielkich odkryć geograficznych. Zdaniem znawców procedur bezpieczeństwa obowiązujących na statkach to właśnie od sprawnego funkcjonowania najprostszych elementów wyposażenia okrętowego zależy życie pasażerów. Janusz Wilkowski, prezes fi
25.03.2013

Zanurz się w błękicie

Na całym świecie należą do największych atrakcji turystycznych. Najnowszy trend to oceanaria interaktywne, w których turystom proponuje się wirtualny lub rzeczywisty kontakt z delfinami, rekinami i płaszczkami.
08.08.2012

Gdańsk przed żeglarskim świętem

7 lipca na Targu Rybnym rozpocznie się wielkie żeglarskie święto – XV edycja Baltic Sail.
06.07.2011

Fiten Solar Team powalczy o zwycięstwo w niemieckich regatach łódek solarnych

Gdynia – Brandenburgia, 20 czerwca 2011: Fiten Solar Team, zespół gdyńskich inżynierów i pasjonatów sportów wodnych będzie reprezentować Polskę w międzynarodowych regatach łódek napędzanych energią słoneczną w niemieckiej Brandenburgii. Solar Boat Regatta 2011 rozpoczną się już 24 czerwca i potrwają do 27 czerwca br.
20.06.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.