• <

Wynik wyszukiwania - " ratunek " - Wiadomości

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

W Gdyni przeprowadzono symulację akcji ratunkowej z Titanica

W niedzielę 4 lutego w gdyńskiej marinie przeprowadzona została wyjątkowa akcja, będąca symulacją akcji ratunkowej z Titanica. Pomysłodawcą tego projektu badawczo-naukowego był Valerjan Romanovski - doświadczony mors i naukowiec, który ustanowił rekord Guinnessa jako pierwszy człowiek na świecie, który spędził w lodzie 3 godziny.
05.02.2024

Wstrzymano śledztwo w sprawie morderstwa wszczęte po wypadnięciu z promu Polki i jej dziecka

Szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie morderstwa, wszczęte po wypadnięciu w czerwcu z promu Polki oraz jej dziecka. Powodem decyzji jest śmierć podejrzanej, czyli matki - poinformowano we wtorek w komunikacie.
19.12.2023

Huti zaatakowali statek w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab

Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) i brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey poinformowały, że jemeńscy bojownicy Huti zaatakowali statek handlowy w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab i nakazali mu skierowanie się do Jemenu. Drugi statek został zaatakowany u wybrzeży Jemenu.
14.12.2023

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił dron bojowników Huti

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił w środę atakujący go dron jemeńskiego ruchu Huti, gdy zmierzał na ratunek tankowcowi Ardmore Encounter, również ostrzelanemu przez Huti - poinformował przedstawiciel amerykańskiej administracji, cytowany przez Reutera.
13.12.2023

Luksusowy statek pasażerski z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie w rejonie arktycznym

Luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii, Znajdujący się najbliżej okręt przybędzie na ratunek pasażerom nie wcześniej niż w piątek, podaje w środę dziennik "The Independent".
13.09.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Kopalnia nagrodziła górnika, który uratował tonącego w morzu ośmiolatka

Jacek Kuczera, górnik z rybnickiej kopalni ROW Jankowice, który ponad dwa tygodnie temu w Jarosławcu uratował tonącego w morzu 8-letniego chłopca, został nagrodzony przez dyrekcję kopalni. Myślę, że każdy by tak postąpił. Zobaczyłem, że chłopiec się topi, od razu ruszyłem na ratunek - mówi nagrodzony pracownik.
09.08.2023

Włochy: 19-letnia ratowniczka pierwszego dnia pracy uratowała pięć osób

19-letnia ratowniczka pierwszego dnia pracy na plaży nad morzem we włoskim regionie Lacjum uratowała w krótkim czasie pięć osób przed utonięciem - podały włoskie media.
25.07.2023

Tragiczny rejs jachtu, zginęła jedna osoba

W pobliżu Sankt Petersburga jacht z kilkoma osobami na pokładzie zaczął 21 lipca br. nabierać wody i tonąć. Pomimo wezwania na pomoc służb, te przybyły dopiero po blisko pół godzinie od nadania sygnału. W wyniku tego jedna osoba zmarła, a inne są w ciężkim stanie.
23.07.2023

Pomorskie. Kąpieliska w północnej części regionu są przygotowane do sezonu

Nad morzem od Lubiatowa do Helu przygotowano 28 strzeżonych kąpielisk. Większość z nich zostanie otwarta 1 lipca. Na każdym z nich będzie pracować co najmniej trzech ratowników.
24.06.2023

Na pomoc zaginionej łodzi Titan wyruszy zdalnie sterowany robot

Oczy całego świata są skoncentrowane na dramatycznych poszukiwaniach łodzi podwodnej Titan, która płynęła z pięcioma pasażerami do wraku Titanica. Akcja trwa już od niedzieli, na małej łodzi kończy się tlen. Dziś BBC poinformowała, że z lotniska w Jersey ma wyruszyć specjalistyczny robot przeznaczony do poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Ekspert z PG: do katastrofy Titana mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia albo uszkodzenia funkcjonalne

W niedzielę utracono kontakt z niewielką, prywatną łodzią podwodną Titan, która z miliarderami na pokładzie miała dotrzeć do wraku Titanica. Do katastrofy mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia, mogło też dojść do uszkodzenia funkcjonalnego – ocenił w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej.
22.06.2023

Zderzenie statków towarowych u wybrzeży greckiej wyspy

Dwa statki towarowe zderzyły się w piątek U wybrzeży greckiej wyspy Chios niedaleko granicy z Turcją, doszło do zderzenia między dwoma statkami towarowymi. Na ratunek załogom obu jednostek wysłano morskie i powietrzne jednostki poszukiwawczo-ratownicze.
05.06.2023

Izba Morska otrzymała materiały ws. kolizji statku i motorówki na Motławie

Do Izby Morskiej przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku wpłynęły materiały dotyczące kolizji statku i motorówki, do której doszło na początku maja na Motławie - dowiedział się PAP. Przedstawiciel Izby podkreślił, że po zbadaniu materiałów zostanie podjęta decyzja co do prowadzenia postępowania w sprawie wypadku morskiego.
20.05.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa. "Ludzki łańcuch" uratował załogę statku

Filipińska Straż Wybrzeża uratowała 14 członków załogi z osiadłego na mieliźnie statku transportowego, który osiadł na mieliźnie w pobliżu wyspy Lubang, w zachodnich Filipinach. Załoga utknęła na pokładzie z powodu wysokiego morza, które uniemożliwiło wcześniejsze próby ratunku.
03.03.2023

Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

Dziś nad ranem załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach zadysponowana została do przeprowadzenia ewakuacji medycznej reanimowanego mężczyzny z promu Stena Spirit.
26.02.2023

[WIDEO] Heroiczny ratunek na sekundy przed miażdżącą falą. Uratowanym okazał się być... złodziej

Niewielki jacht motorowy Sandpiper żeglował w piątek u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w pobliżu ujścia rzeki Kolumbia. Samotny żeglarz został wyskoczył z łodzi dosłownie na sekundę przed tym, jak jego łódź została zmieciona przez falę.
06.02.2023

Pasażer wycieczkowca mówi, jak przetrwał niemal 20 godzin w zatoce pełnej rekinów

28-latek, który wypadł za burtę statku Carnival Valor i cudem przeżył prawie 20 godzin w wodzie, pożywiał się bambusem i walczył ze zwierzęciem, które prawdopodobnie mogło być rekinem, desperacko trzymając się nadziei, że zostanie uratowany.
05.12.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

Kobieta weszła na grzbiet wieloryba, trafiła do aresztu. Policja sprawdza, czy to karalne

Policja aresztowała w czwartek kobietę, która wcześniej wspięła się na grzbiet wieloryba w nadmorskiej miejscowości Zandvoort, informują media. Funkcjonariusze dopiero sprawdzają, czy czyn kobiety jest karalny.
21.07.2022

Na Pomorzu policjanci przez megafony ostrzegają przed zagrożeniem na plażach

Policjanci z Pomorza na plażach, w pasie nadmorskim i w pobliżu jezior rozpoczęli nadawanie komunikatu głosowego ostrzegającego przed zagrożeniem. Jest to związane z rosnącą liczbą utonięć i nieprzestrzeganiem regulaminów kąpielisk.
15.07.2022

USA. Pierwsza w historii nominacja dla kobiety na dowódcę amerykańskiej straży przybrzeżnej

Prezydent USA Joe Biden nominował adm. Lindę Fagan na dowódcę Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeśli Senat potwierdzi jej kandydaturę, Fagan będzie pierwszą kobietą w historii, która stanie na czele jednego z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
06.04.2022

SAR – na ratunek załodze „Yachtingu”

Wciąż trwa akcja ratownicza Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W środę, 23 lutego inspektorzy w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni odebrali wezwanie o pomoc nadane z pokładu jachtu „Yachting”. Jednostka znajdowała się w okolicach wyspy Olandia. Uratowany z wody skipper trafił do szpitala w szwedzkiej Karlskronie. Jednostka z resztą załogi jest w tej chwili holowana w stronę Gdańska.
24.02.2022

W drodze z Maroka do Hiszpanii zatonęła łódź z migrantami; zginęło ponad 40 osób

Ponad 40 migrantów zginęło w wypadku łodzi płynącej w kierunku należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich. Do tragicznego zdarzenia doszło u marokańskiego wybrzeża, niedaleko miasta Tarfaja.
17.01.2022

Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4)

Kolejnym morskimi organami ścigania po Hellenic Coast Guard oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna - Morskie Organy Ścigania (cz.3), które opiszemy w poniższej publikacji będą tzw. obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Morze. W tym przypadku sprawa się znaczenie bardziej komplikuje, ponieważ wskazanie morskich organów ścigania w Wielkiej Brytanii nie jest wcale takie oczywiste.
19.03.2021

Jedna osoba zginęła, 15 porwano w czasie brutalnego ataku piratów u wybrzeży Nigerii

Na wodach Zatoki Gwinejskiej piraci porwali 15 osób z tureckiego kontenerowca M/V Mozart. Do brutalnego incydentu doszło w sobotę.
25.01.2021

Nowy rok intensywnie rozpoczęty przez ratownictwo morskie

Nowy Rok 2021 intensywnie rozpoczął się dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.
02.01.2021

Remonty eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej

Jak wszystkie instytucje kultury, Muzeum Marynarki Wojennej z powodu pandemii pozostaje zamknięte. Pod nieobecność zwiedzających kilka cennych eksponatów przechodzi kurację odmładzającą. Inne czekają w kolejce. Konserwacje wspiera samorząd oraz społeczeństwo.
10.12.2020

Czy Deklaracja UE „Nasz Bałtyk” jest szansą na realną poprawę stanu naszego morza?

W zeszłym tygodniu, 28 września, odbyła się Konferencja ministerialna „Our Baltic”. Wzięli w niej udział m.in. ministrowie z nadbałtyckich państw członkowskich UE, właściwi ds. gospodarki morskiej, rolnictwa i środowiska. Spotkanie zorganizowane przez Komisję Europejską zakończyło się podpisaniem deklaracji, na mocy której ministrowie zobowiązali się do większego zaangażowania poszczególnych krajów w działania na rzecz ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego. Czy deklaracja ta zagwarantuje wprowadzenie rzeczywistych zmian
06.10.2020

Przez COVID-19 rosną długi Polskich firm – komentarz ekspercki

Kiedy przyjrzeć się dostępnym danym dotyczącym stanu polskiej gospodarki i bieżącego poziomu zadłużenia krajowych przedsiębiorstw, wyłania się obraz, który jest (delikatnie rzecz ujmując) bardzo niepokojący. Tylko z pozoru nasza gospodarka radzi sobie całkiem dobrze w dobie koronakryzysu. Trzeba pamiętać, że firmy działające w Polsce są odpowiedzialne za niemal ¾ krajowego PKB (72,3%), a wśród nich znakomitą większość stanowią podmioty z sektora MSP, które generują aż 49,1% PKB. I nie byłoby w tym wielkiego problemu, gdyby nie fa
25.08.2020

Więcej wody w zabytkowym Parku Przymorze

W poniedziałek 29 czerwca woda ze zbiornika retencyjnego Orłowska rozleje się na zielone tereny Parku Przymorze. To ratunek dla rosnących tam zabytkowych drzew.
29.06.2020

WWF: Ratunek przed suszą - nie deszcz a polityka klimatyczna

Gazy cieplarniane emitowane przez działalność człowieka są odpowiedzialne za jedno z największych globalnych wyzwań – obserwowaną dziś drastyczną zmianę klimatu. W Polsce, jednym z jego najdotkliwszych skutków jest susza. Powtarzalna, uciążliwa, niebezpieczna, ale… możliwa do zatrzymania. Jednak jak uratować się przed suszą, będąc jednocześnie jednym z największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej?
23.06.2020

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach słupki rtęci na termometrach wskażą 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiądą do kajaków i rowerów wodnych i będą spędzać czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Ratunek umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.
10.06.2020

Rzecznik MŚP: Gospodarce potrzebne jest całkowite otwarcie już od 1 lipca. Budżet dłużej nie wytrzyma finansowania tarczy dla przedsiębiorców

– Całkowite otwarcie gospodarki 1 lipca jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zamrożona gospodarka oznacza katastrofę dla budżetu, bo wydatki publiczne na pomoc firmom rosną, a wpływy są mniejsze niż zwykle. – Każdy kolejny dzień zamknięcia to 1 mld zł straty dla budżetu – podkreśla. Dłuższe utrzymywanie takiej sytuacji może oznaczać, że bezrobocie znacząco wzrośnie, a wiele firm straci szanse na ratunek przed bankructwem, nawet z pomocą rządu
22.05.2020

Na ratunek indyjskiego tankowca

Indyjski Nu-Shi Nalini pod koniec października miał kłopoty z powodu cyklonu Kyarr. Wiatr był tak silny, że zerwał kotwice, a tankowiec zaczął dryfować poza port Mormugao. W końcu osiadł na mieliźnie w pobliżu Dona Paula.
14.11.2019

Promy na ratunek Wielkiej Brytanii. Kto otrzyma kontakty na obsługę dodatkowych połączeń po brexicie?

Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej. Na razie wszystko wskazuje na to, że będzie to brexit bez porozumienia. Jednym z kluczowych ogniw, mających pomóc w złagodzeniu skutków opuszczenia struktur unijnych przez Wyspy, będzie komunikacja promowa.
23.09.2019

Nad Bałtykiem fale porwały 3-osobową rodzinę (wideo)

Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. W piątek w Dźwirzynie fale porwały 3-osobową rodzinę. Rodzice z 9-latkiem nie byli w stanie sami wyjść z Bałtyku.
19.08.2019

Na ratunek pasażerce promu DFDS. Wielki prom musiał wykonać nietypowy manewr

Zły stan zdrowia pasażera był przyczyną niecodziennego manewru, na jaki zdecydowała się załoga promu Pearl Seaways płynącego do stolicy Norwegii.
13.08.2019

WWF: Na ratunek sieweczkom

Sezon wakacyjny w pełni. Chętnie korzystamy z uroków wypoczynku na bałtyckich plażach. Warto mieć świadomość, że wśród zgiełku i tłumów turystów toczy się dzikie życie.
29.07.2019

Gróbarczyk: Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE

Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE; nie uwzględniono planu ratunkowego dla Bałtyku, szczególnie dla dorsza - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
18.06.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Grotnik o AW101: dobry śmigłowiec dla Marynarki Wojennej

Dzięki gabarytom AW101 także z wyposażeniem do zwalczania okrętów podwodnych może wypełniać zadania ratownicze, trzy silniki zwiększają bezpieczeństwo nad morzem w trudnych warunkach - powiedział PAP specjalizujący się w tematyce morskiej Tomasz Grotnik z miesięcznika "Wojsko i Technika".
26.04.2019

Minister Gróbarczyk apeluje do unijnego komisarza o ratunek dla Bałtyku

Minister Marek Gróbarczyk skierował oficjalny list do Karmenu Velli, Komisarza ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, w którym apeluje o podjęcie adekwatnych działań wobec pogarszającej się sytuacji na Morzu Bałtyckim. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wskazuje, że Polska wielokrotnie apelowała w tej sprawie, zwracając uwagę na przyczyny problemu.
19.03.2019

Turecka straż przybrzeżna uratowała 44 uchodźców, próbowali dotrzeć do Grecji

Załogi kutrów tureckiej straży przybrzeżnej uratowały w piątek 44 afrykańskich uchodźców, których ponton omal nie zatonął w czasie burzy morskiej, gdy próbowali dotrzeć na nim z wybrzeży Turcji na grecką wyspę Lesbos.
05.01.2019

MON: połączenie stoczni Gryfia i Stoczni Szczecińskiej nie jest obecnie planowane

Połączenie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz Stoczni Szczecińskiej na obecnym etapie nie jest planowane - powiedział w Sejmie wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, ew. potrzeby restrukturyzacyjne będą zweryfikowane po alokacji aktywów stoczniowych.
09.11.2018

W Norwegii rozpoczną się w czwartek zakrojone na dużą skalę manewry NATO

Największe od czasów zimnej wojny manewry NATO rozpoczną się w czwartek w Norwegii z udziałem 50 tysięcy żołnierzy i znaczących środków materialnych. To demonstracja siły, która drażni sąsiednią Rosję - wskazuje agencja AFP.
23.10.2018

Kobieta wpadła do akwarium pełnego rekinów. Spieszyła się na spotkanie (wideo)

Wypadek w centrum handlowym w Chinach. Kobieta wpadła do akwarium, w którym pływały żarłacze cytrynowe. Biegła na spotkanie.
20.10.2018

Strażnicy życia na morzu

Czuwają nad polskim Wybrzeżem i w każdej chwili są gotowi ruszyć do akcji. Niosą pomoc osobom i statkom, które na morzu znalazły się w opresji. Mowa o ratownikach Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W tym roku interweniowali już prawie 300 razy. Odwiedziliśmy ich na flagowej jednostce – wielozadaniowym statku Kapitan Poinc. Zobacz, jak wygląda ich praca, jakie działania prowadzą najczęściej i co planują na najbliższe lata.
08.10.2018

Razem mamy moc

Dzięki WWF Polska udało się przywrócić polskiej przyrodzie bliskie wyginięciu i rzadkie gatunki zwierząt, takie jak wilk, ryś, niedźwiedź czy foka szara. Działania Fundacji przyczyniły się do powstania dwóch parków narodowych - Ujścia Warty i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mieliśmy znaczny udział w zatrzymaniu dewastującej wycinki w Puszczy Białowieskiej i ochronie najcenniejszych siedlisk zwierząt w Puszczy Karpackiej. Jako organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody w Polsce przeciwdziałamy również zmianie klimatu, uczym
27.08.2018

Malta: Marynarka wojenna uratowała 100 migrantów

Maltańska marynarka wojenna uratowała w środę 100 migrantów, którzy łodzią dryfowali w stronę Europy - poinformowały władze Malty. To kolejna w ostatnich tygodniach udana akcja marynarzy z tego kraju.
23.08.2018

Malta: W akcji ratunkowej na Morzu Śródziemnym uratowano 114 migrantów

114 migrantów zostało w poniedziałek uratowanych na Morzu Śródziemnym przez maltański statek patrolowy. Jak pisze AFP, rozbitków udało się wciągnąć na pokład niemal w ostatniej chwili.
14.08.2018

Kolory na ratunek rafom koralowym

AkzoNobel, globalny producent farb i lakierów, rusza na pomoc rafom koralowym w ramach projektu „Save the Coral Reefs”. Firma jako ekspert kolorów odtworzyła wiernie kolory raf w obrazach namalowanych na samolocie Airbus 380, pokazując, jak piękny jest podwodny świat i ile możemy stracić bezpowrotnie, jeśli nie będziemy nagłaśniać problemu globalnego ocieplenia oraz zanieczyszczania oceanów i mórz.
07.08.2018

Laos/ Premier: 131 zaginionych po katastrofie tamy w elektrowni wodnej

131 osób jest zaginionych po runięciu tamy w elektrowni wodnej w prowincji Attapu na południu Laosu – powiedział w środę premier tego kraju Thongloun Sisoulith. Oficjalna agencja prasowa KPL informowała dotychczas o "setkach zaginionych".
25.07.2018

Laos: Trwa akcja ratunkowa po zawaleniu się tamy hydroelektrowni

W Laosie trwa w środę akcja ratunkowa po zawaleniu się budowanej tamy hydroelektrowni na południu kraju. Potwierdzono śmierć dwóch osób, a nieoficjalne szacunki władz mówią o 19 zabitych; kilkaset osób uznaje się za zaginione – podały lokalne media.
25.07.2018

Włochy/Premier: Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy

Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy, która na pokładzie kutra przypłynęła z Libii i dotarła w rejon Sycylii. O porozumieniu z obu krajami poinformował w sobotę wieczorem premier Włoch Giuseppe Conte.
15.07.2018

Na ratunek tonącemu - Prezydent odznaczył bohatera

24 czerwca podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył „Medalem za ofiarność i odwagę” st. mar. Konrada Romańczuka. Żołnierz otrzymał również od szefa MON Mariusza Błaszczaka akt mianowania na wyższy stopień.
25.06.2018

Uroczyste odsłonięcie pomnika Polski Morskiej

Na skwerze Kościuszki w Gdyni odsłonięto pomnik Polski Morskiej. Dokonali tego Andrzej Duda - prezydent RP, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Mariusz Błaszczak - minister Obrony Narodowej, kontradmirał Jarosław Ziemiański - inspektor Marynarki Wojennej, Bogusław Witkowski - prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Andrzej Królikowski - prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.
24.06.2018

Francja: Polemika wokół sprawy migrantów z Aquariusa

We Francji wywiązała się polemika w związku z nieprzyjęciem przez Włochy migrantów z pokładu "Aquariusa". NGO oskarżają Paryż o umywanie rąk, a eksperci mówią, że potępianie Budapesztu i Warszawy za stanowisko ws. migrantów to w tej sytuacji hipokryzja.
13.06.2018

Na ratunek tonącemu

Starszy marynarz Konrad Romańczuk uratował nastoletniego chłopca, który tonął w Bałtyku. Do zdarzenia doszło w czwartek, 31 maja, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.
07.06.2018

Połów ryb prądem: BLOOM składa drugą skargę przeciwko Holandii

W poniedziałek, 16 kwietnia, organizacja BLOOM złożyła drugą skargę przeciwko Holandii, ponieważ to państwo członkowskie Unii Europejskiej nie przestrzega przepisów unijnego prawa. Pierwsza skarga BLOOM z 2 października 2017 r. do Komisji Europejskiej dotyczyła nielegalności większości licencji na połowy prądem udzielonych holenderskim jednostkom. Kilka miesięcy później BLOOM zdecydowała się ponownie zwrócić do Komisji Europejskiej w sprawie nie przestrzegania prawa unijnego przez rząd Holandii: Holandia jest jedynym europ
18.04.2018

Pomorskie: Na falochronie w Ustce będą dodatkowe znaki ostrzegawcze

Po wypadku, do którego doszło w weekend na falochronie w Ustce (Pomorskie), władze miasta chcą zainstalować na terenie obiektu dodatkowe znaki ostrzegawcze. W sobotę z falochronu stoczył się do morza wózek z niemowlakiem. Dziecko jest w szpitalu w ciężkim stanie.
14.09.2017

Ustka: Ciężki stan niemowlaka, który wpadł do morza

Ciężki jest stan 3,5-miesięcznej dziewczynki, która na molo w Ustce najpierw wypadła z przewróconego wózka, a następnie wpadła do morza – poinformował kom. Robert Czerwiński z KMP w Słupsku. Rodzice dziecka prawdopodobnie chcieli w tym czasie zrobić zdjęcie.
09.09.2017

Ryzykowna akcja ratownicza u wybrzeży Wielkiej Brytanii (wideo)

Straż przybrzeżna Wielkiej Brytanii wypuściła do sieci niesamowite nagranie ukazujący ryzykowną ratunek trzech osób, którzy utkwili na klifach w Południowej Anglii.
16.08.2017

Pomoc, ratunek, interwencja - jednostki Straży Granicznej w akcjach na Bałtyku

Pomogli jednostce jachtu, który stracił sterowność, interweniowali przy kołobrzeskim kąpielisku, gdzie mężczyzna na skuterze wodnym stwarzał kąpiącym niebezpieczeństwo oraz pospieszyli na ratunek w Helu, gdzie tonęło dwóch wczasowiczów – to tylko niektóre efekty działań załóg jednostek pływających Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w czasie minionego weekendu.
24.07.2017

Pies uratował tonącego w oceanie jelonka. Wzruszające nagranie (wideo)

Uratował jelonka i stał się amerykańskim bohaterem. Storm, nowojorski golden retriever, podczas porannego spaceru zauważył tonące koźlę. Natychmiast rzucił się na ratunek i wyciągnął zwierzę na brzeg. Całe zdarzenie sfilmował właściciel psa, a nagranie od razu podbiło internet.
21.07.2017

SG-018 w akcji ratowniczej

Na ratunek łodzi z czterema osobami na pokładzie, która 21 czerwca podczas żeglugi na Jeziorze Dąbie Małe znalazła się w niebezpieczeństwie, pospieszyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pełniący służbę na jednostce pływającej SG-018.
23.06.2017

Lew morski wciągnął do wody siedzącą na nabrzeżu dziewczynkę (wideo)

Chwile grozy w kanadyjskim porcie w Vancouver. Lew morski wciągnął do wody siedzącą na nabrzeżu dziewczynkę. Dziecku nic się nie stało.
22.05.2017

A reformowanie żeglugi trwa

Podczas niedawnego Konwentu Morskiego, który odbył się w Szczecinie, prezes Polskich Linii Oceanicznych, Marek Orent, przedstawił projekt konsolidacji żeglugi liniowej w Polsce. Nawiązał tym samym do bogatych tradycji w tym względzie, gdyż reformowanie tej żeglugi trwa od prawie półwiecza, nie zawsze z najlepszymi dla niej skutkami.
15.05.2017

Kolejne tysiące migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

Około 3 tysięcy migrantów uratowano w sobotę na Morzu Śródziemnym – podała włoska Straż Przybrzeżna, która koordynowała ponad 20 operacji niesienia pomocy ludziom na dryfujących łodziach i pontonach.
07.05.2017

Na ratunek dokumentacji technicznej ORP „Wicher” i ORP „Burza”

Thales podpisał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni porozumienie, w ramach którego firma przekaże środki na rekonstrukcję dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”.
30.03.2017

Chiny na ratunek stoczniom

Chiny zamierzają wesprzeć swoje stocznie, które znajdują się obecnie w kryzysie. Ostatecznym celem Państwa Środka jest kontrolowanie 40 proc. światowego rynku stoczniowego do 2020 roku.
03.03.2017

PŻM na krawędzi bankructwa

Komisarz zarządza Polską Żeglugą Morską. Największy polski armator znalazł się na krawędzi bankructwa, a ponieważ jest firmą państwową, ratunek powierzono Pawłowi Brzezickiemu, który jeszcze na początku lutego był podsekretarzem w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
01.03.2017

Bestialskie amputacje płetw rekinów. Szokujące wideo

100 milionów rekinów ginie co roku z rąk człowieka, 11408 ginie co godzinę. Fundacja Nasza Ziemia opublikowała na swoim profilu facebookowym szokujący film pokazujący brutalne praktyki amputacji płetw rekinów.
23.01.2017

Policja i straż ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Na lód nawet po kilku dniach mrozów lepiej nie wchodzić. Można narazić się na niebezpieczeństwo - przypominają policjanci i strażacy. Szczególnie ważne jest by uczulić na to dzieci.
12.01.2017

25 migrantów zginęło u wybrzeży Libii

Jak poinformowała organizacja Lekarze Bez Granic (MsF), we wtorek 25 migrantów i uchodźców zginęło u wybrzeży Libii. Z ich pontonu uratowano 107 osób. 23 miały poważne poparzenia.
27.10.2016

Na ratunek waleniom!

Każdego roku w wyniku przypadkowego zaplątania w narzędzia połowowe na świecie ginie co najmniej 300 000 waleni. W związku z tą dramatyczną sytuacją, Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) spotyka się w Słowenii, by omówić istniejący problem i wpłynąć na zmniejszenie tego i innych zagrożeń.
25.10.2016

Morski Oddział Straży Granicznej: wyróżnienia za ratowanie życia i zdrowia

Dwóch funkcjonariuszy odebrało przyznane przez Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej wyróżnienia za działania na rzecz ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Podziękowania i nagrody rzeczowe wręczył im wczoraj kmdr SG Wojciech Heninborch, zastępca Komendanta MOSG.
21.10.2016

3400 migrantów uratowano w weekend na Morzu Śródziemnym

Około 1 100 migrantów uratowano w niedzielę u wybrzeży Libii, a przez cały weekend na Morzu Śródziemnym w sumie 3 400 osób - poinformowała włoska straż przybrzeżna, która koordynuje operacje ratunkowe w tej części akwenu.
13.09.2016

Okolo 2300 migrantów przypłynęło jednego dnia z wybrzeży Afryki

Około 2300 migrantów przypłynęło do Włoch w sobotę, w kolejnym dniu ich masowego napływu z wybrzeży Afryki. Służby morskie i załogi statków przeprowadziły w Cieśninie Sycylijskiej 18 operacji ratunkowych.
10.09.2016

Wpadka ratowników. Tak nie wyciąga się tonącego z wody (wideo)

Nawet wyszkoleni ratownicy popełniają duże, proste i przede wszystkim głupie błędy. Jeden z nich możemy zauważyć na nagraniu, które wyciekło do internetu z jednej z plaż w Republice Południowej Afryki.
01.09.2016

Mayday na Zalewie Szczecińskim

Niemiecki jacht z siedmioosobową załogą wpłynął wczoraj na sieci rybackie na Zalewie Szczecińskim. Funkcjonariusze Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej z SG-068 udzielili pomocy. Ruszyli także na ratunek drugiemu jachtowi niemieckiej bandery.
04.08.2016

Około 5 tys. migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

Około 5 tysięcy migrantów płynących do Włoch uratowano w czwartek na Morzu Śródziemnym podczas 40 operacji, koordynowanych przez Straż Przybrzeżną - podały media. Na jednym z pontonów znaleziono zwłoki kobiety. Exodus uchodźców nasila się - zauważają media.
24.06.2016

Nocny ratunek na Bałtyku

O 4.30 (29.04) zakończyła się trwająca ponad godzinę akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R. Jego załoga udzieliła pomocy obywatelowi Niemiec, który podczas rejsu kutrem rybackim doznał urazu głowy.
02.05.2016

Około 70 migrantów zaginęło na Morzu Śródziemnym

Około 70 migrantów uważa się za zaginionych na Morzu Śródziemnym po katastrofie pontonu, którym chcieli dostać się do Włoch- podała agencja Ansa, powołując się na włoską Straż Przybrzeżną. Uratowano 26 rozbitków.
30.04.2016

Ci rozbitkowie mieli dużo szczęścia

Trzej rozbitkowie zostali uratowani z jednej z wysp na Pacyfiku. Ratunek przyszedł po tym, jak za pomocą liści palmowych napisali na brzegu ogromny napis "pomocy" (help).
09.04.2016

Kolejna pożyczka dla Ukraińców. Stocznia Gdańsk powoli powraca w państwowe ręce?

Już 9 lat minęło od prywatyzacji gdańskiej stoczni, ale wciąż dużo do powiedzenia ma tam Skarb Państwa. Należąca do niego Agencja Rozwoju Przemysłu ma swoje udziały w spółce GSG Towers, GSG Service. Ukraiński inwestor w tym miesiącu po raz kolejny wziął od ARP pożyczkę – donosi portal Trojmiasto.pl.
10.02.2016

Pekin zatwierdził połączenie chińskich gigantów

Fuzja między dwoma czołowymi chińskimi armatorami: Cosco i CSG została zaakceptowany przez tamtejszy rząd – wynika z relacji chińskiego magazynu Caixin. Dziś ma zapaść w tej sprawie oficjalne oświadczenie.
11.12.2015

Fuzja chińskich gigantów już pewna

To już pewne. Na przełomie tego i następnego roku dojdzie do połączenia Cosco i CSCL – dwóch największych armatorów kontenerowych w Chinach.
01.12.2015

Czy fuzja Cosco i CSCL to początek nowego trendu?

Fuzja mających problemy finansowe chińskich armatorów Cosco i CSCL została uznana za dobry ruch dla obu przewoźników. To wydarzenie może mieć jednak duży wpływ na konkurencję w branży transportu kontenerów – ocenia agencja Drewry Maritime Research.
16.09.2015

Zatonął kuter w Korei Południowej. 10 ofiar śmiertelnych (wideo)

U południowego wybrzeża Korei Południowej w niedzielę zatonęła łódź wioząca pasażerów na rejs połowowy. Wiemy już, że 10 osób zginęło wskutek wypadku. Obecnie trwa poszukiwanie ośmiu pasażerów.
07.09.2015

Powraca temat fuzji COSCO i CSCL

Znów pojawiają się medialne plotki o fuzji COSCO i CSCL - dwóch największych państwowych chińskich armatorów. W zeszły czwartek (06.08) rząd wydał obu koncernom polecenie przygotowania szczegółowego planu takiego połączenia – wynika z doniesień portalu South China Morning Post.
10.08.2015

Setki milionów dolarów na minusie - koreańskie stocznie w kryzysie

Południowokoreańscy giganci stoczniowi - Hyundai Heavy Industries (HHI), Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) oraz Samsung Heavy Industries (SHI) zanotowały ogromne straty w drugim kwartale 2015 roku. To efekt nadpodaży tonażu, która skutkuje zamawianiem coraz mniejszej liczby jednostki.
29.07.2015

Akcja ratunkowa na Bałtyku

Załoga łodzi patrolowo-pościgowej SG-216 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej uczestniczyła wczoraj w akcji ratunkowej w rejonie Gąsek. Utonął tam 39-letni policjant z Dolnego Śląska, przebywający z żoną i dzieckiem na wczasach, który rzucił się na ratunek tonącemu 16-latkowi.
22.07.2015

„Polonez” na ratunek „Polonusa”

Potrzebne jest 78 tysięcy złotych na naprawę jachtu „Polonus”, który kilka miesięcy temu uległ awarii niedaleko Polskiej Stacji Arktycznej. Do akcji zbierania pieniędzy włączyła się załoga jachtu „Polonez”.
15.06.2015

Partnerstwo na Wyspie Ostrów - nowe życie Stoczni Gdańsk i nowe możliwości dla biznesu

- Uratowaliśmy wspólnie Stocznię Gdańsk – słowa, które wypowiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, padły na konferencji dotyczącej planów zagospodarowania terenów Stoczni Gdańsk. 100 mln zł, które stocznia otrzyma dzięki sprzedaży części swoich gruntów Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE) pozwoli na spłatę wierzycieli i zapewni płynność finansową. Już jutro (03.06) PSSE rozpocznie rewitalizację terenu. Inwestycja ma być wizytówką całego regionu.
02.06.2015

Na ratunek oceanom!

Zasoby oceanów kurczą się w błyskawicznym tempie, co zagraża globalnej gospodarce – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, która opublikowała właśnie nowy raport Reviving the Ocean Economy: The case for action – 2015. Do utracenia mamy zasoby warte 24 bilionów dolarów amerykańskich.
24.04.2015

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej ws. nielegalnych emigracji na Morzu Śródziemnym - Oświadczenie członków RE

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami na Morzu Śródziemnym Donald Tusk zwołał 23 kwietnia 2015 r. nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Celem spotkania było ustalenie na najwyższym szczeblu, co państwa członkowskie i instytucje unijne mogą wspólnie natychmiast zrobić, aby zaradzić zaistniałej sytuacji.
24.04.2015

Zatonięcie m/v CEMFJORD, a prawo morskie

Wypadek statku „CEMFJORD” w cieśninie Pentland stanowi kolejny przykład ogromnych niebezpieczeństw związanych z podróżą morską. Przepisy prawa morskiego są stale nowelizowane, aby uwzględniać wnioski z wcześniejszych wypadków, ale nigdy nie dadzą gwarancji uniknięcia tragedii. W kontekście zatonięcia m/v „CEMFJORD”, trzeba przypomnieć kilka istotnych regulacji, które mają w zamierzeniu poprawiać bezpieczeństwo na morzu w podobnych okolicznościach.
08.01.2015

Pożar promu pasażerskiego na Morzu Jońskim - dramatyczna akcja ratunkowa

Trwa ewakuacja pasażerów z promu Norman Atlantic, na którego pokładzie, we wczesnych godzinach porannych wybuchł pożar. Płonący prom dryfuje w odległości 20 kilometrów od wybrzeży Albanii. Na morzu panują bardzo trudne warunki atmosferyczne.
28.12.2014

Nocna akcja ratownicza na Bałtyku

W niedzielną noc załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” udzieliła pomocy Szwedowi, pasażerowi promu Stena Vision. Mężczyzna został przetransportowany na ląd i w stanie dobrym przekazany obsadzie karetki pogotowia. To już 16 w tym roku akcja ratownicza z udziałem załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
01.12.2014

Akcja ratownicza na Bałtyku

W niedzielę 23 listopada około południa załoga śmigłowca ratowniczego z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej ewakuowała 65-letnią obywatelkę Szwecji z promu znajdującego się około 30 kilometrów na północny-zachód od Rozewia. Niewiele ponad godzinę od otrzymania sygnału kobieta została bezpiecznie przetransportowana na ląd i przekazana obsadzie karetki pogotowia.
24.11.2014

Nietypowa akcja ratunkowa na Morzu Białym

11-metrowa łódź "Barents-1100" uciekająca przed sztormem na Morzu Białym nadała sygnał SOS. Załoga oniemiała widząc pomoc wynurzającą się z morskich głębin. Na ratunek przypłynął jej potężny atomowy okręt podwodny rosyjskiej marynarki.(zdjęcia)
12.06.2014

„Strażnik 6” pospieszył na ratunek

14 maja jednostka pływająca Morskiego Oddziału Straży Granicznej SG-216 Strażnik 6 uczestniczyła w środę na Bałtyku w akcji ratowniczej tonącej łodzi rybackiej z trzema osobami.
16.05.2014

Arktyczna tragikomedia rosyjskich naukowców

Rosja musi zrezygnować z prowadzenia badań naukowych na krach lodowych w Arktyce. Dlaczego? Ostatnie istniejące wielkie kry na ich terytorium rozpuszczają się.
24.03.2014

Ćwierć wieku od katastrofy, która zmieniła przemysły stoczniowy i naftowy

Gdy po północy, 24 marca na Rafę Blighta w Zatoce Księcia Williama na Alasce wpadł tankowiec Exxon Valdez, nikt chyba nie przypuszczał, jak brzemienne w skutkach będzie to zdarzenie. Mimo, że w statystykach co do wielkości zanieczyszczeń ropą naftową katastrofa nie mieści się nawet w pierwszej pięćdziesiątce, to żadne inne tego typu zdarzenie nie miało tak poważnego wpływu na przemysły naftowy i stoczniowy.
24.03.2014

Praca na kutrze to nie tylko ryby. Łowią samochody, banany, a nawet butelki z wódką

Kuter leżał na prawej burcie, wyły alarmy. Nagle wybuch! To woda zdusiła silnik, z którego poszedł gęsty dym. Później przedłużająca się cisza. - Chłopcy pływali wokół kutra, ja siedziałem na przechylonym dziobie. Pomyślałem: Już koniec, nie wyjdę z tego - wspomina Ryszard Szwedzki, który na Bałtyku łowi od 30 lat. Była przecież zima, minus dziesięć stopni Celsjusza, a szyper uszkodzonej jednostki WŁA-97 nie miał na sobie nawet kombinezonu chroniącego przed lodowatą wodą. Choć od tamtych tragicznych wydarzeń minęły ponad dw
30.10.2013

Kolejna tragedia na Bałtyku - norweski żaglowiec Wywern biorący udział w regatach The Tall Ships Races zatonął.

Norweski żaglowiec Wywern biorący udział w regatachTheTall Ships\' Races zatonął. Jedna osoba zaginęła, to jeden z żeglarzy który ruszył na ratunek z holenderskiego jachtu Wylde Swan
Norweski żaglowiec Wyvern w nocy zaczął nabierać wody, a nad ranem śmigłowcem podjęto z pokładu 10-osobową załogę. W tej chwili jest ona bezpieczna w szwedzkim mieście Kalmar.
12.07.2013

Psycholog na linie, czyli jak wygląda praca ratownika marynarki wojennej

Ratownik musi być trochę alpinistą, trochę nurkiem, trochę psychologiem. Chorąży marynarki Krzysztof Wasylczuk z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni przekonuje się o tym od kilku lat. Jego pracę opisuje "Polska Zbrojna".
02.07.2013

Zatruty Bałtyk to tykająca bomba. Co z wakacjami?

Morze Bałtyckie to tykająca bomba, która może w każdej chwili eksplodować. Na dnie zalegają tony poniemieckiej broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Gdy pociski się rozszczelnią – a prędzej czy później do tego dojdzie – do wody dostanie się toksyczna, gęsta maź. Kontakt z nią kończy się zawsze tragicznie: straszliwymi poparzeniami, a nawet utratą życia. A przecież ruszają wakacje. Bałtyk jest bezpieczny?
21.06.2013

Rosyjski żaglowiec na ratunek zalanej wyspie

O wsparciu rosyjskich marynarzy dla Mauritiusa poinformowała w środę rzeczniczka Federalnej Agencji Rybołówstwa Lubow Jołkina.
05.04.2013

Na ratunek załodze okrętu podwodnego „Northern Crown 2012”.

Northern Crown 2012 to kryptonim polsko-szwedzkiego ćwiczenia w ratowaniu załóg okrętów podwodnych – jednej z najbardziej skomplikowanych operacji ratowniczych na morzu. Manewry odbędą się na wodach Zatoki Gdańskiej w czwartek i piątek (4-5 października). Kulminacyjnym momentem ćwiczeń będzie ewakuacja „suchą stopą” członków załogi okrętu podwodnego z dna na powierzchnię, przy wykorzystaniu ratowniczego pojazdu podwodnego.
03.10.2012

Na ratunek krainie lodu

Statek WWF płynie teraz wzdłuż zachodnich wybrzeży Grenlandii. W ramach prowadzonych badań przyjrzy się zmieniającym charakter mokradłom na grenlandzkich wybrzeżach i zweryfikuje pomiary pokrywy lodowej , które zostały wykonane przez satelitę. Niedawno NASA opublikowała komunikat, z którego wynika, że tempo topnienia grenlandzkich lodowców osiągnęło krytycznie wysoki poziom. Po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii monitoringu zaobserwowane zostało rozpuszczanie się aż 97% powierzchni pokrywy lodowej.
03.08.2012

Ratujmy port w Szczecinie

Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście to ratunek dla szczecińskiego portu, by zamiast do niemieckich portów, mogły tam wpływać statki o dużych nośnościach - donosi "Gazeta Polska Codziennie".
03.07.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Coraz trudniej o kredyt

Od wielu miesięcy cały rynek finansowy Unii Europejskiej wstrząsany jest kolejnymi negatywnymi informacjami, które prorokują rychły rozpad strefy euro. W fatalnej sytuacji znalazły się banki, zwłaszcza te, które mają w swoich portfelach obligacje najbardziej zadłużonych państw europejskich : Grecji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii czy Irlandii. W konsekwencji, większość instytucji finansowych zamierza w najbliższej przyszłości (lub już to zrobiły) znacznie ograniczyć działalność kredytową. Dotyczy to także pożyczek udzielanych na in
17.01.2012

Brawurowa akcja na Bałtyku- na ratunek kitesurferowi

Brawurowa akcja ratunkowa na Bałtyku. W sobotę służby ratownicze pomogły kitesurferowi, który - mimo sztormu od kilku dni szalejącego na Bałtyku - wypłynął w morze.
16.01.2012

Katastrofa wycieczkowca: Kolejna żywa osoba na przewróconym statku

Na przewróconym włoskim statku wycieczkowym, leżącym u wybrzeży Toskanii ratownicy stwierdzili obecność trzeciej żywej osoby - podała w niedzielę agencja Ansa. W nocy z soboty na niedzielę znaleziono tam parę Koreańczyków, dla których rejs był podróżą poślubną.
15.01.2012

Jest ratunek dla uwięzionego trawlera

Południowokoreański lodołamacz Araon dotarł do rosyjskiego trawlera Sparta, uwięzionego w lodach u wybrzeży Antarktydy. Droga z Nowej Zelandii zajęła jednostce ponad tydzień.
27.12.2011

Na ratunek Stoczni Marynarki

Trwają przygotowania, które mają przekonać sąd do decyzji o przywróceniu Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni stanu upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
21.09.2011

Niefortunny wyładunek

W sobotę w godzinach porannych zaczął tonąć kołobrzeski kuter KOŁ-8. Do zdarzenia doszło w porcie Nexø mieszczącym się na duńskiej wyspie Bornholm.
23.05.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.