• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Wielki antyczny posąg ze spiżu wyłowiony przez rybaków

24.11.2020 12:37 Źródło: Bluelife
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wielki antyczny posąg ze spiżu wyłowiony przez rybaków

Partnerzy portalu

Wielki antyczny posąg ze spiżu wyłowiony przez rybaków - GospodarkaMorska.pl
fot. arkeofili/IG

300-kilogramowy posąg wyciągnęły sieci rybackie z wód Morza Egejskiego. Niczym w bajkach o złotej rybce, wraz z porannym połowem z odmętów morza, w rybackich sieciach pojawił się cenny skarb. 

Zapewne tym razem rybacy myśleli nie o skarbie, a o dużych ilościach owoców morza, gdy wyciągali z oporem, z głębokość 50 metrów, ciężkie sieci. Ten jedyny w swoim rodzaju odłów, okazał się być 300-kilogramowym, antycznym kobiecym posągiem z brązu, o wysoki około dwóch metrów.

Uważa się, że połowy tureckich rybaków przeprowadzone były nielegalnie, na greckich wodach terytorialnych Morza Egejskiego. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, iż wyłowiona z dna antyczna rzeźba jest bliźniaczą figurą posągu z brązu znanego jako "Pani Kalymnos".

Przepiękna, oryginalna hellenistyczna rzeźba również została odnaleziona przez rybaków, w 1995 r. w wodach między Pserimos i Kalymnos. Obecnie posąg po dwudziestomiesięcznych pracach konserwatorskich, jest wystawiany w Muzeum Kalymnos.

Wysłani do zbadania znaleziska archeolodzy z Muzeum Marmaris, poinformowali jedynie, że dodatkowe informacje zostaną przekazane po przeprowadzonych badaniach.

Źródło: Kamila Ostasz/Bluelife

Tagi:
posąg, kalymnos
escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.