Budowę dwóch nowych statków dla uczelni morskich, w tym następcy „Daru Młodzieży”, zakłada przyjęta przez rząd uchwała ustanawiająca program wieloletni „Budowa statków dla uczelni morskich w latach 2025–2029” - poinformował we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów rzecznik rządu Adam Szłapka.
- Statki, które służą dzisiaj polskim studentom czy uczniom, także prowadzą prace badawcze, czy szkoleniowe, są już bardzo wysłużone. Stąd też decyzja o tym, żeby przeznaczyć prawie 1 mld zł pieniędzy publicznych na projektowanie, budowę i wyposażenie statku szkolnego żaglowca dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz statku szkolno-badawczego dla Politechniki Morskiej - powiedział Szłapka.
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak sprecyzował na Facebooku, że w ramach programu powstaną: statek szkolno-badawczy dla Politechniki Morskiej w Szczecinie, który zastąpi 28-letniego „Nawigatora XXI”, który nie odpowiada już dzisiejszym standardom technologicznym; trzymasztowy żaglowiec dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – następca legendarnego „Daru Młodzieży”, ambasadora Polski na morzach od 1982 roku.
„Studenci i naukowcy zyskają dostęp do nowoczesnych jednostek z przestrzeniami dydaktycznymi i systemami bezpieczeństwa zgodnymi z międzynarodowymi standardami. Nowy »Dar Młodzieży« umożliwi praktyczne szkolenie aż 120 kadetów jednocześnie – to niemal całe roczniki przyszłych kapitanów i oficerów. Nowoczesny statek badawczy ze Szczecina otworzy nowe możliwości badań Bałtyku, oceanów i sektora offshore” - przekazał Klimczak.
Blisko miliard złotych na budowę nowych statków dla uczelni morskich!
— Arkadiusz Marchewka (@A_Marchewka) September 30, 2025
Jako rząd podjęliśmy decyzję, że wybudujemy statek szkolno-badawczy dla Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz żaglowiec dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Nowe jednostki zastąpią mocno wyeksploatowany Dar… pic.twitter.com/s0Mmk3fA4G
Według szefa resortu infrastruktury, Polska utrzyma pozycję jednego z liderów w kształceniu kadr morskich i zwrócił uwagę, że dziś Polacy to największa grupa marynarzy w UE.
„Studenci zasługują na dobre warunki do nauki, naukowcy na najwyższej jakości sprzęt, a Polska na nowy żaglowiec, który będzie naszym ambasadorem na morzach i oceanach całego świata. Na program rząd przeznaczy 975 mln zł w latach 2025–2029. To inwestycja w przyszłość – w edukację, naukę i prestiż Polski na morzach i oceanach” - podkreślił minister. (PAP)
pif/ mmu/
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
00:01:35
Statek kosmiczny obcych czy nazistowski bunkier pod wodą? Dziwne odkrycie w głębinach Bałtyku
Norwesko-polskie spotkanie przy byłym ORP Sokół. Okazja do wspomnień i rozmów o przyszłości
Blisko 60 tysięcy odwiedzających wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”
Oceania wyruszyła po raz 40-ty na Spitsbergen
Pomorska Nagroda Muzealna za badania nad stratami wojennymi m.s. Piłsudski
Dni Morza z atrakcjami. Zapowiedziano pokazy i paradę morską
Dar Młodzieży na Bahamach. Żaglowiec doznał awarii systemu klimatyzacji