• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Rafał Kamiński

17.11.2023
Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.

Akcja transportu okrętu została przeprowadzona bardzo sprawnie, gdyż ponton TRW-Voyager, na którym został wczoraj położony, wyruszył o godz. 13.00 na Nabrzeże Pomorskie, nieopodal Skweru Kościuszki w Gdyni. Tam zacumował w miejscu, gdzie zwykle można zobaczyć okręt-muzeum ORP Błyskawica. Realizująca to zadania firma TREND Projekt Sp. z o.o. przeprowadziła jednostkę przez obszar zatoki. Teraz przez weekend są planowane prace przygotowujące okręt i otoczenie do przemieszczenia "Sokoła" na nabrzeże. Planowo od poniedziałku prace na lądzie związane z transportem zrealizuje firma Poleko Budownictwo Sp. z o.o.

Podróż do nowej lokalizacji ma zostać zrealizowana w okresie między 20 a 24 listopada. Stanie w przygotowanym miejscu naprzeciwko Muzeum Marynarki Wojennej. W związku z tym w Gdyni nastąpi zmiana organizacji ruchu, stąd w godzinach od 7.00 do 19.00 zostanie wyłączona dla ruchu część Alei Jana Pawła II (obie jezdnie), a ponadto całodobowo zostanie wyłączony z ruchu ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Alei Topolowej (cały zakres poza pasem drogowym) oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego (cały zakres poza pasem drogowym).

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przejęło Kobbena w lipcu 2020 roku i od tego czasu trwały prace w PGZ Stoczni Wojenne. Dokonano wtedy oczyszczenia i zakonserwowania kadłuba, a także stworzenia wejścia i wyjścia dla zwiedzających, wraz z ścieżką edukacyjną. W trakcie prac w stoczni wymontowano jeden z silników, który trafił na ekspozycję muzeum.

Wedle planów placówki muzealnej, plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego będzie miała charakter swoistego pomnika upamiętniającego tysiące polskich marynarzy pełniących tę służbę, jak i 25 okrętów, podwodnych działających pod biało-czerwoną banderą.

Według dyrekcji muzeum, po przeniesieniu okrętu do niecki ekspozycyjnej i wykonaniu ostatnich prac, eksponat ma być gotowy do udostępnienia turystom do zwiedzania w czerwcu 2024 roku. Transport, który odbędzie się ulicami miasta, będzie największym przedsięwzięciem tego typu w Gdyni.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.