• <
escort_980x120_gif_2020

Niechorze: Dom rybaka z początku XX w. na wystawie

ew

06.07.2018 14:19 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Niechorze: Dom rybaka z początku XX w. na wystawie

Partnerzy portalu

Niechorze: Dom rybaka z początku XX w. na wystawie - GospodarkaMorska.pl

Rekonstrukcję domu rybaka z lat 20. i 30. XX w. będzie można od najbliższej soboty oglądać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu (Zachodniopomorskie). Na zwiedzających czekają m.in. meble, fotografie i narzędzia używane przez ówczesnych rybaków.

Wystawa "Dom rybaka. Rekonstrukcja stanu z lat 20. i 30. XX wieku" przedstawia ciekawy okres w historii pobrzeża Bałtyku, w którym uwidocznił się proces zmiany wiosek rybackich w nadmorskie kurorty.

Ekspozycję tworzą m.in. meble pochodzące rybackich domów, fotografie przedstawiające je z zewnątrz, a także sprzęty i urządzenia wykorzystywane przez rybaków w ich pracy - powiedziała w piątek PAP Iwona Karwowska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jak dodała, zdecydowana większość eksponatów to wyposażenie domostw, dzięki któremu można sobie lepiej wyobrazić jak wyglądał dom rybaka na początku ubiegłego wieku.

W drugiej połowie XIX w. nad Bałtyk coraz liczniej przyjeżdżali letnicy, którzy mieszkali w wynajmowanych od rybaków izbach. Napływ letników do w pewien sposób izolowanych wiosek rybackich wymuszał na mieszkańcach dostosowanie się do potrzeb kuracjuszy i nowoczesności. Modernizowano i rozbudowywano stare domy, które na tym terenie w większości wzorowane były na dolnosaksońskiej architekturze mieszkalnej, gdzie pod jednym dużym dachem znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie.

Nowe domy budowane z cegły nawiązywały do miejskiego stylu. Odwzorowywano go także we wnętrzach mieszkalnych kupując do nich szafy, kredensy, wyściełane kanapy, sofy i krzesła. Kuchnie wyposażano w pochodzące z fabryk sprzęty, narzędzia i naczynia. Rezygnowano z tradycyjnych, zazwyczaj pokrytych malaturą mebli: krzeseł i foteli o siedziskach z dartych korzeni sosny, wyplatanych w misterne wzory, czy skrzyń i szaf żywnościowych.

Lata 20. i 30. ubiegłego wieku były czasem, gdy nowe wzory i miejska estetyka współistniały z dawnymi elementami wyposażenia wnętrz, ale coraz częściej odchodziły od tradycyjnych wzorców na rzecz indywidualnych pomysłów.

Wystawa Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentowana będzie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu do połowy października br.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.