• <

Kolejny certyfikat MSC dla szwedzkich połowów sandacza

jk

17.07.2017 08:40 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Kolejny certyfikat MSC dla szwedzkich połowów sandacza
Kolejny certyfikat MSC dla szwedzkich połowów sandacza - GospodarkaMorska.pl

Sandacz poławiany w szwedzkich jeziorach Mälaren i Vänern może być już sprzedawany z niebieskim logo MSC. Niezależni audytorzy uznali, że łowiska sandacza na Mälaren i Vänern spełniają standardy MSC dla właściwie zarządzanego i zrównoważonego rybołówstwa. Tym samym dołączają do szwedzkich połowów sandacza na jeziorze Hjälmaren, które jako pierwsze w historii rybołówstwo śródlądowe uzyskało certyfikat MSC w sierpniu 2006 roku.

Proces oceny MSC wykazał, że te duże rybactwo śródlądowe jest zarządzane w sposób zrównoważony. Cieszymy się, widząc organizacje rybackie współpracujące na rzecz ochrony swego łowiska i uzyskania certyfikatu MSC. Teraz mogą już obsługiwać lokalne i eksportowe rynki w Europie, dostarczając sandacza z certyfikatem MSC ze zrównoważonych i identyfikowalnych połowów. – mówi Minna Epps, Dyrektor Programowy MSC na Skandynawię.

Rybactwo, które spełnia rygorystyczne wymogi


Połowy sandacza w szwedzkich jeziorach Vänern, Mälaren i Hjälmaren podlegają uważnemu zarządzaniu. Wydawanie licencji i odpowiednie przepisy prawne służą kontroli liczby rybaków oraz rodzaju narzędzi połowowych, zapewniając, że zasoby ryb i ich siedliska są chronione. Oczka siatek stosowanych w pułapkach i sieciach skrzelowych zmniejszają połów ryb nie przekraczających 45 cm długości. Mniejsze ryby uwalniają się z pułapek, a ich znakowanie dowodzi wysokiego wskaźnika przeżycia.

Przed certyfikacją wprowadziliśmy takie usprawnienia, jak podniesienie wymiaru minimalnego sandacza oraz stosowanie sieci o większym oczku. Dzięki tym zmianom w sposób widoczny obniżył się połów mniejszych ryb. -  mówi Conny Gustavsson, Przewodniczący Federacji Rybaków Jeziora Vänern.

Połowy różnią się w zależności od roku. Na największym szwedzkim jeziorze Vänern działa około 70 rybaków, poławiających między 60 a 120 ton sandacza rocznie. Na Mälaren 33 rybaków pozyskuje od 100 do 200 ton rocznie.

Jesteśmy dumni z tego, że spełniamy wymogi MSC. Jest to potwierdzenie, że nasze praktyki połowowe są zrównoważone. Szczególnie dumny jestem ze współpracy między rybakami na rzecz uzyskania certyfikatu. – mówi Mats Ingemarsson, Przewodniczący Szwedzkiej Federacji Rybołówstwa Śródlądowego.

Produkt premium

Sandacz (Sander lucioperca) należy do rodziny okoniowatych i występuje głównie w jeziorach. Jego mięso jest białe

i delikatne, dlatego też chętnie spożywany jest w Skandynawii i Europie. W Szwecji sandacz jest najbardziej istotnym pod względem ekonomicznym gatunkiem poławianym komercyjnie w wodach słodkich.

Część połowów sandacza trafia bezpośrednio na opatrzoną certyfikatem MSC aukcję rybną w Sztokholmie, która rozpoczęła działalność w listopadzie 2016 r. Duża część eksportowana jest do Niemiec i Niderlandów, gdzie gatunek ten cieszy się wysokim powodzeniem.

Wzrost dostępności sandacza z certyfikatem MSC to znakomita wiadomość dla Aukcji Rybnej w Sztokholmie. Sandacz z logo MSC, poławiany w szwedzkich jeziorach, to produkt najwyższej jakości ze świetną renomą, zarówno w Szwecji, jak i za granicą. Zwiększony wolumen i stabilne dostawy oznaczają dla nas nowe możliwości współpracy z ważnymi graczami na rynku. – mówi Henrik Johansson, Dyrektor Zarządzający Aukcji Rybnej w Sztokholmie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.