• <
BOTA_2023

Rozszerzenia korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk o Port Ystad

ew

19.03.2018 09:42 Źródło: własne
Strona główna Rozszerzenia korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk o Port Ystad
Rozszerzenia korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk o Port Ystad - GospodarkaMorska.pl

Na przełomie lutego i marca br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się spotkanie okrągłego stołu, które dotyczyło zabezpieczenia odpowiedniej infrastruktury dla rosnących ilości ładunku między Szwecją a korytarzem transportowym Bałtyk-Adriatyk; rejon korytarza rozciąga się od północnych Włoch przez Bratysławę i Wiedeń po Szczecin i Świnoujście.

Parlamentarzyści dyskutowali możliwości rozszerzenia korytarza o szwedzki port Ystad, który jest najważniejszym miejscem łączącym Skandynawię z kontynentem europejskim. Rok  2017 był kolejnym rekordowym okresem dla Portu Ystad, w którym znacząco wzrósł ruch na obu trasach: Ystad - Świnoujście i Ystad - Rnne.  W 2017 roku na trasie Ystad - Świnoujście przetransportowano 3 371 713 ton ładunku cargo, co stanowi wzrost o 3, 8% w porównaniu do 2016 r., a także 240 916 naczep, co stanowi wzrost o 10, 3%. Ilości ładunków transportowanych pomiędzy Portem Ystad i Świnoujście zwiększa się od lat, a prognozy wskazują, że ich liczba będzie nadal rosnąć.

"Dzisiejsze spotkanie było dużym krokiem naprzód dla Port of Ystad i cieszymy się, że sukces portu został zauważony w Brukseli. Nasze kwestie zostały omówione w sercu UE i przyjęte z dużym zainteresowaniem ", komentuje Björn Boström, Dyrektor Generalny portu Ystad.

Biorący udział w panelu dyskusyjnym przedstawiciele Komisji Europejskiej stwierdzili, że port w Ystad jest poważanym kandydatem do włączenia go do grupy kluczowych portów korytarza transportowego Bałtyk - Adriatyk. Komisja przewiduje dodatkowe wsparcie dla portu ze względu na  jego dynamiczny rozwój oraz zrównoważone działania z poszanowaniem środowiska, w którym działa.

"Rozbudowa korytarza transportowego o port Ystad i Skandynawię jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich krajów. Biorąc pod uwagę wzrost ruchu towarowego, jaki odnotowaliśmy w ostatnich latach oraz rozwój krajów nadbałtyckich, wszystkie strony będą musiały sporo zainwestować, aby zaspokoić przyszłe potrzeby infrastrukturalne ", podsumowuje Björn Bostrom.

Dziękujemy za wysłane grafiki.