• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rozbił się dron do pomiarów emisji ze statków na Morzu Bałtyckim

12.05.2022 08:15
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Rozbił się dron do pomiarów emisji ze statków na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Rozbił się dron do pomiarów emisji ze statków na Morzu Bałtyckim  - GospodarkaMorska.pl
Fot. BSH

Niedawno na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadziły kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona. Okazało się, że 4 maja dron rozbił się. 

BSH informuje, że dron norweskiej firmy Nordic Unmanned, który od końca kwietnia wykonywał loty nad niemieckim Morzem Bałtyckim w celu pomiaru emisji ze statków, rozbił się 4 maja 2022 roku około godziny 15:30, wpadając do wody 40 metrów przed bazą w Staberhuk.

Dron wykonywał pomiary w ramach trzymiesięcznych testów. Wypadek nie spowodował szkód osobowych ani środowiskowych. Uszkodzony dron został już wyłowiony. 

Operator natychmiast zawiesił loty w tym rejonie, zastosował uzgodnione środki planu awaryjnego i poinformował o incydencie odpowiednie władze lotnicze. Obecnie bada przyczyny zdarzenia i wyciągnie odpowiednie wnioski zgodnie ze standardami lotniczymi. Zastępczy dron jest dostępny na miejscu i jest już używany. Technologia czujników do pomiaru emisji spalin została dostarczona przez duńską firmę Explicit.

Kampanie monitoringowe są realizowane za pomocą dronów dwa razy dziennie, a pojedynczy lot trwa około 2,5 godziny. Drony przelatują przez smugi spalin i mierzą zawartość dwutlenku siarki za pomocą specjalnych czujników. Następnie system informacyjny obsługiwany przez EMSA przekazuje w czasie rzeczywistym wyniki pomiarów wraz z danymi mierzonego statku organom kontrolnym we wszystkich portach europejskich. Jeśli statek przekroczy normy, to po przybyciu do portu zostanie skontrolowany, a odpowiedzialne osoby zostaną ukarane.  


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.