• <

Przez sinice zamknięto kąpielisko w Gdyni Redłowie

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Przez sinice zamknięto kąpielisko w Gdyni Redłowie

Partnerzy portalu

Jedno kąpielisko w województwie pomorskim jest zamknięte z powodu zakwitu sinic - podał we wtorek sanepid. Czerwona flaga powiewa na kąpielisku w Gdyni Redłowie.

Z informacji podanych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że we wtorek w południe ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z kąpieliska w Gdyni Redłowie.

Na pozostałych kąpieliskach w woj. pomorskim sanepid nie wykrył groźnych dla zdrowia parametrów mikrobiologicznych i sinic.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior, czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://sk.gis.gov.pl/kapieliska/.

dsok/ agz/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.