• <

Można już kąpać się na wszystkich kąpieliskach w Darłówku

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Można już kąpać się na wszystkich kąpieliskach w Darłówku

Partnerzy portalu

Tymczasowy zakaz wchodzenia do wody na kąpieliskach Darłówko Wschodnie 4 i Darłówko Wschodnie 5 został zniesiony. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli na jednym z sześciu kąpielisk w Mielnie oraz kąpielisku w Unieściu.

Zakaz wchodzenia do wody na dwóch kąpieliskach w Darłówku obowiązywał od 1 lipca. "Był spowodowany niedostateczną klasyfikacją jakości wody, wynikami badań próbek mikrobiologicznych z ostatnich czterech lat" – wyjaśniła Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE organizator kąpieliska musi wprowadzić tymczasowy zakaz kąpieli, jeśli w poprzednich sezonach jakość wody nie spełniała norm. Zakaz można znieść, jeśli kolejne kontrole potwierdzą poprawę jakości wody. Na kąpieliskach Darłówko Wschodnie nr 4 i nr 5 stało się to w miniony weekend.

W nadbałtyckim Darłówku wyznaczonych jest dziewięć kąpielisk, mają po 100 m długości linii brzegowej.

W województwie zachodniopomorskim zakazy kąpieli związane z nieodpowiednią jakością wody obowiązują jeszcze na kąpielisku w Unieściu oraz kąpielisku nr 220 w Mielnie (jest tam łącznie sześć kąpielisk).

"Następne badania wody w Mielnie i Unieściu zaplanowane są we wtorek. Wyniki powinny być za trzy dni, więc być może na następny weekend te kąpieliska zostaną otwarte" – powiedziała PAP rzeczniczka Senepidu.

Osobom planującym wypoczynek nad wodą Główny Inspektorat Sanitarny poleca serwis kąpieliskowy – sk.gis.gov.pl. Można tam znaleźć informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, terminach rozpoczęcia i zakończenia sezonu, ale też aktualności związane z warunkami pogodowymi.

tma/ mark/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.