• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Żuchowski: MIB chce współpracować z Wildem przy projektach ustaw dot. CPK

pc

22.09.2017 18:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Żuchowski: MIB chce współpracować z Wildem przy projektach ustaw dot. CPK

Partnerzy portalu

Żuchowski: MIB chce współpracować z Wildem przy projektach ustaw dot. CPK - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi rozmowy z pełnomocnikiem rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego na temat współpracy przy projektach ustaw związanych z tą inwestycją - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

"Wskazałem na możliwość wykorzystania instrumentu Obszaru Zorganizowanego Inwestowania (OZI) na potrzeby tej inwestycji, a także na konieczność oparcia podstawowych reguł jej lokalizacji o akt planistyczny, który mógłby wydawać nawet minister, uwzględniając uzasadnione interesy lokalnych społeczności i łagodząc skutki inwestycji dla otoczenia" - wskazał Żuchowski. OZI to jeden z elementów tzw. ustawy inwestycyjnej, której projekt MIB skierowało właśnie do konsultacji i uzgodnień.

Jak powiedział, przedsięwzięcie to wymaga dobrego planowania z poziomu krajowego, tak by uniknąć opóźnień w fazie realizacyjnej. W tym kontekście wymienił m.in. "szereg innych inwestycji, które mogą kolidować z CPK – energetyka, gazociągi, instalacje wojskowe".

Poinformował także, że wysłał pisma do Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. budowy CPK, "pokazując mu, jakie możliwości współpracy są dostępne i jak ona mogłaby funkcjonować".

Pytany o skalę wywłaszczeń, które mogłyby dotknąć ludzi, którzy są właścicielami terenów przewidzianych pod realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister powiedział, że "trudno to ocenić". "Na razie nie znamy szczegółów. Czekamy na konkrety co do lokalizacji, ile osób by to objęło" - dodał.

"To jest sprawa bardzo delikatna i trzeba naprawdę bardzo mocno rozważać wszystkie kroki" - podkreślił. Jak mówił, trzeba to będzie rozwiązać "w jak najbardziej poprawny i korzystny dla ludzi sposób, podejmując z nimi dialog i poznając ich oczekiwania związane z tak dużą zmianą w przestrzeni".

W miniony wtorek rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mikołaj Wild przekazał, że nowy port ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.