• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef MSZ z wizytą na Malcie: Polska sprzeciwia się Unii dwóch prędkości

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef MSZ z wizytą na Malcie: Polska sprzeciwia się Unii dwóch prędkości
Szef MSZ z wizytą na Malcie: Polska sprzeciwia się Unii dwóch prędkości - GospodarkaMorska.pl

pc

23.11.2018 Źródło: PAP

Przed UE stoi wiele wyzwań, z kluczowym: jak zapewnić jedność krajów członkowskich; Polska sprzeciwia się Unii dwóch prędkości, co mogłoby doprowadzić do procesów dezintegracyjnych wewnątrz UE - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz, który w czwartek złożył wizytę w Valletcie.

Szef polskiej dyplomacji został przyjęty przez prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precę, spotkał się z premierem Josephem Muscatem, a także swoim odpowiednikiem, Carmelo Abelą - poinformowało w komunikacie przekazanym PAP Biuro Prasowe MSZ.

Według komunikatu jednymi z najważniejszych tematów poruszanych przez ministra Czaputowicza w rozmowach z władzami Republiki Malty była przyszłość UE. "Wsparcie Polaków dla Unii jest jednym z największych pośród państw członkowskich, jeśli nie największym. Chcemy skutecznej i konkurencyjnej Europy, z czterema swobodami, bez podziałów" - podkreślił szef MSZ podczas spotkania z premierem Malty.

Rozmowa ministrów Czaputowicza i Abeli poświęcona była m.in. współpracy obu państw w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa i zaangażowaniu Polski w rozwiązanie problemu nielegalnej migracji do Europy.

"Zgodziliśmy się, że Unia Europejska potrzebuje długoterminowej strategii w zakresie migracji i bezpieczeństwa. Polska intensyfikuje swoje zaangażowanie w inicjatywę wspierania tzw. południowego sąsiedztwa. Zwiększamy ilość środków, uczestniczymy w misjach EUNAVFOR Med Sophia, a także wzmacniamy południowe granice UE" – powiedział szef polskiego MSZ po zakończeniu spotkania.?

Jak podkreślono w komunikacie, podczas czwartkowych rozmów w Valletcie strony polska i maltańska poruszyły też kwestie dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej. - "Jesteśmy zainteresowani pogłębianiem relacji handlowych i silniejszą współpracą zakresie inwestycji, szczególnie w obszarach finansów i bankowości, a także teleinformatyki, energii i turystyki" – mówił Jacek Czaputowicz podczas spotkania z ministrem Carmelo Abelą.

Również? w trakcie spotkania z prezydent Malty szef polskiej dyplomacji zwracał uwagę na zainteresowanie zacieśnianiem więzi biznesowych pomiędzy oboma krajami - czytamy w komunikacie.

Podczas wizyty minister Czaputowicz wziął także udział w debacie publicznej, gdzie wygłosił wykład pt. „Europejskie Sąsiedztwo: wyzwania i możliwości”. Według komunikatu, minister SZ mówił o znaczeniu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w obu jej wymiarach - południowym i wschodnim. Zaznaczył, że nasze wschodnie sąsiedztwo pozostaje dla Polski kluczowe z uwagi na jej położenie geograficzne, ale nasze zaangażowanie na Południu także rośnie.

"Nasze wartości są podstawą naszej tożsamości i działań. Należą do nich poszanowanie rządów prawa i demokracji, praw człowieka, a także odpowiedzialność międzynarodowa" - zaznaczył Czaputowicz cytowany w komunikacie. W czasie wykładu minister podkreślił też znaczenie Partnerstwa Wschodniego i zwiększania współpracy z krajami, które do niego należą. Zwrócił ponadto uwagę na rosnącą współpracę Polski z państwami regionu Bałkanów Zachodnich.

W trakcie wizyty Polska delegacja złożyła także wieniec pod pamiątkową tablicą upamiętniającą 13. polskich marynarzy z ORP Kujawiak, którzy zginęli w obronie wyspy podczas II wojny światowej.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.