• <

Szef MON Antoni Macierewicz z wizytą w Finlandii

pc

27.09.2017 08:47 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef MON Antoni Macierewicz z wizytą w Finlandii

Partnerzy portalu

Szef MON Antoni Macierewicz z wizytą w Finlandii - GospodarkaMorska.pl

Szef MON Antoni Macierewicz przybył w środę do Helsinek. Głównymi tematami rozmów ministra będą fińskie doświadczenia związane z obroną terytorialną i współpraca z koncernem Patria, w którym powstał wóz opancerzony znany w polskiej wersji jako Rosomak.

Podczas wizyty zaplanowano spotkanie ministra Macierewicza z szefem resortu obrony Finlandii Jussi Niinisto, a także dowódcą obrony Finlandii generałem Jarmo Lindbergiem.

Ministrowie mają omówić dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych, a także sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego oraz doświadczenia związane z tworzeniem obrony terytorialnej w obu krajach. Mają też podpisać umowę ramową o współpracy.

Przed wizytą Macierewicz zaliczył do najważniejszych punktów programu "doświadczenia fińskie związane z gromadzeniem i gospodarowaniem rezerwami, a zwłaszcza obroną terytorialną".

"To jest kraj, który ma chyba najszerzej rozwinięty system obrony terytorialnej, najbardziej zakorzeniony w państwowo-narodowym systemie kształtowania ducha obronnego narodu fińskiego i armii fińskiej" – zauważył minister.

Jak dodał, w Finlandii są też przewidziane rozmowy z przedsiębiorstwem Patria, które jest zaangażowane w produkcję polskiego kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

"Chcemy tę współpracę rozszerzyć i pogłębić, być może rozwinąć także na innych obszarach globu" – zapowiedział szef MON. Podkreślił, że po dodatkowym opancerzeniu, jakie otrzymał Rosomak jest to wóz, który może rywalizować z najnowocześniejszymi konstrukcjami.

Produkowany na licencji w Polsce Rosomak to wersja modułowego wozu opancerzonego AMV, skonstruowanego przez koncern Patria, należący w większości do fińskiego rządu i zaangażowany w produkcję pojazdów, amunicji, systemów kierowania i dowodzenia, a także montaż, obsługę i modernizacje samolotów i śmigłowców oraz programy szkolenia pilotów.

Polskie Wojska Obrony Terytorialnej, od początku roku funkcjonujące jako odrębny rodzaj sił zbrojnych, przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.