• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Samorządy nadodrzańskie wspólnie dla użeglownienia Odry

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Samorządy nadodrzańskie wspólnie dla użeglownienia Odry

Partnerzy portalu

Samorządy nadodrzańskie wspólnie dla użeglownienia Odry - GospodarkaMorska.pl

„Program rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Nowe szanse i wyzwania dla samorządów terytorialnych” – to temat II Konferencji konsultacyjnej dla nadodrzańskich samorządów. Spotkanie przedstawicieli MGMiŻŚ odbyło się 5 kwietnia 2018 roku w Akademii Morskiej w Szczecinie.

Do udziału w wydarzeniu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprosiło przedstawicieli nadodrzańskich gmin, powiatów i województw. Podczas spotkania zaprezentowane zostały m.in. wstępne warianty modernizacji Odry na jej granicznym odcinku.

– Dzisiejsza konferencja jednoznacznie daje znać, że użeglownienie Odry jest możliwe i trzeba je realizować  – mówił minister Marek Gróbarczyk. Konferencja związana jest z pracami nad Programem rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Pierwsze spotkanie odbyło się jesienią ubiegłego roku we Wrocławiu. Konsultacje z przedstawicielami obszarów, na których zainteresowanie rozwojem transportu szlakami śródlądowymi jest kluczowe dla rozwoju regionów w ogóle, są o tyle cenne, że pozwalają zdiagnozować faktycznie istniejące potrzeby.  – Już w tej chwili w Akademii Morskiej w Szczecinie prowadzi się badania dotyczące transportu śródlądowego oraz budowy śródlądowych szlaków wodnych – podkreślał rektor Wojciech Ślączka. W oparciu o wnioski płynące z konferencji oraz wymianę doświadczeń, można planować i realizować kolejne działania.

Szczecińska konferencja została podzielona na dwa panele: sesję plenarną oraz roboczą. Podczas sesji plenarnej wprowadzenia oraz przedstawienia harmonogramu prac nad projektem śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym dokonała Monika Niemiec-Butryn, dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej MGMiŻŚ. Ponadto zaprezentowano dotychczasowe ustalenia, poczynione w oparciu o prace naukowców Akademii Morskiej, dotyczące m.in. możliwości dla transportu, budowy jednostek oraz ochrony środowiska.

Opracowanie Programu jest pierwszym etapem realizacji celów określonych w przyjętych przez Radę Ministrów w czerwcu 2016 roku Założeniach do planów modernizacji śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030.

Partnerami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w organizacji konferencji były Akademia Morska w Szczecinie i Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście SA.

Źródło:
gov.pl

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.