• <
urząd_morski_gdynia_2021

Polsko-węgierska konferencja nt. polityki zagranicznej w Budapeszcie. Szanse dla polskich portów

pc

26.09.2017 15:04 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Polsko-węgierska konferencja nt. polityki zagranicznej w Budapeszcie. Szanse dla polskich portów
Polsko-węgierska konferencja nt. polityki zagranicznej w Budapeszcie. Szanse dla polskich portów - GospodarkaMorska.pl

Polska może zaproponować Węgrom połączenia ze Skandynawią przez swoje porty - podkreślił we wtorek kierownik węgierskiego oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Marcin Karaskiewicz na konferencji dwustronnej w Budapeszcie.

„Jesteśmy w stanie zaproponować Węgrom bardzo ciekawe połączenia ze Skandynawią poprzez polskie porty w Gdańsku, w Gdyni, ale również w Szczecinie i Świnoujściu, w tym głębokowodny terminal kontenerowy w Gdańsku. Polskie porty są dobrą konkurencją dla portów niemieckich i chcielibyśmy, żeby Węgrzy mieli tego większą świadomość” - zaznaczył Karaskiewicz w rozmowie z PAP.

Podczas polsko-węgierskiej konferencji dotyczącej celów Polski i Węgier w polityce zagranicznej rozmawiano o możliwościach współpracy dwustronnej w rozwoju infrastrukturalnym, o polityce wobec Europy Wschodniej i Bałkanów i o przyszłości UE. W spotkaniu współorganizowanym przez konferencję Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych i węgierskiego Centrum Integracji Euroatlantyckiej i Demokracji uczestniczyli eksperci z obu stron. W otwarciu obrad wziął udział m.in. ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek.

Karaskiewicz podkreślił, że rynek węgierski jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm i czują się one na nim komfortowo. Jednak pomimo iż dwustronna wymiana handlowa rośnie z roku na rok (w 2016 r. o 4,6 proc.), to w dalszym ciągu poziom inwestycji wzajemnych jest dość niski. „Między innymi wynika to z tego, że nasze kraje niestety konkurują ze sobą w zakresie pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych” – powiedział.

W panelu dotyczącym polityki wobec Europy Wschodniej wzięła udział m.in. specjalistka Ośrodka Studiów Wschodnich Marta Jaroszewicz, która zwróciła uwagę, że zbliża się szczyt Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Brukseli. "Wydaje mi się, że to jest bardzo ważny moment, żeby zastanowić się nad przyszłością Europy Wschodniej oraz relacją pomiędzy Unią Europejską i Europą Wschodnią” – powiedziała PAP.

Podkreśliła, że choć wydaje się, iż w tej chwili nie ma konsensusu w UE na temat tego, czy można rozmawiać o perspektywie członkostwa w Unii przede wszystkim Ukrainy i Gruzji, to warto zastanowić się, co będzie dalej. Jak zauważyła, dwa główne instrumenty Partnerstwa Wschodniego, czyli ruch bezwizowy i porozumienie stowarzyszeniowe, zostały już zrealizowane z Gruzją, Ukrainą i Mołdawią i Partnerstwo wchodzi w nowy etap.

„Perspektyw członkostwa w tej chwili raczej nie ma, natomiast bardzo ważne jest rozszerzenie wizji, nawet jeśli to będzie wizja rewolucyjna na 20 lat. Jest to w tej chwili najważniejsze w kontekście Ukrainy, która spełniła wszystkie warunki, a z drugiej strony toczy wojnę na wschodzie. Dla jej społeczeństwa i dla niej samej jest bardzo istotna perspektywa polityczna” – podkreśliła Jaroszewicz.

Konferencja została zorganizowana przy wsparciu m.in. Ambasady RP w Budapeszcie i Instytutu Polskiego w tym mieście.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.